לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לא לסגירת ביקור חולים
המשבר בבית החולים ביקור חולים בירושלים, שעליו נכתב בגיליון הקודם של ה"מאבק", רק החריף בשבועות האחרונים. המשבר החל כבר בשנת 2003 ומתבטא בקשיים כלכליים חמורים שבהם מצוי בית החולים בעקבות הניהול הכושל על ידי עמותה ברשות הרב מאיר פרוש, וכן השחיתויות של ההנהלה
2,678

2,678

הקשיים הובילו במהלך 2003 לצמצום אגפים, פיטורים של רופאים ועובדים ועיכובים של חודשים בתשלום המשכורות. בנובמבר מונה לבית החולים מפרק מטעם המדינה, שמיהר להציג רשימה של 52 עובדים שיפוטרו, והבטיח שזו רק ההתחלה ובהמשך יבואו פיטורים נוספים, עד לסגירת בית החולים תוך זריקתם כל 800 עובדיו לרחוב ללא פיצויי פיטורים ופנסיה. ועד העובדים פנה לבית המשפט המחוזי, שפסק לטובת המפרק, ובעקבות כך ערער הוועד לבית המשפט העליון. עמדת המדינה בערעור צפויה להתפרסם בימים הקרובים, אבל לא ממנה תבוא הישועה לעובדים. בינתיים נחתו מכות נוספות על בית החולים: קופת חולים כללית, הלקוח הגדול ביותר של ביקור חולים, הודיעה על ביטול ההסכם איתו, צעד שפירושו הפסד שנתי של 60 מיליון שקל לביקור חולים, שכאמור זקוק נואשות לכסף. בעקבות לחץ מסיבי של עובדי הקופה היא חזרה בה מהחלטתה, והודיעה רק על צמצום קטן בהיקף ההסכם, אבל בפועל מאז ההודעה על חידוש ההסכם לא הפנתה קופ״ח כללית אף מטופל לביקור חולים.

הנהלה מושחתת

מגעים שניהל ועד עובדי המינהלה של ביקור חולים עם ההנהלה בניסיון לפתור את המשבר נתקלו בחוסר שיתוף פעולה מוחלט מצד ההנהלה, שהתנערה לחלוטין מהאחריות למצב ושלחה את הוועד "לחפש את האחראים במקום אחר". כאילו שזה לא מספיק, ההנהלה גם עשתה ניסיון להפשיר את המבנים והקרקע של בית החולים לקראת מכירתו. כאשר הדבר התגלה לוועד, הוא החל בפעולות לטרפוד הניסיון על ידי פרסומו, פנייה לערכאות ואיום בחשיפת השחיתויות של ההנהלה. בסופו של דבר הגיעו עורכי הדין לפשרה והניסיון סוכל. ועד העובדים נמצא היום על סף ייאוש, מה שמתבטא בין השאר בחוסר אמון ביכולת של העובדים להילחם בצורה רצינית על זכויותיהם. חלק מהעובדים לא קיבלו משכורת כבר 3–4 חודשים. הוועד השלים למעשה עם הפיטורים, ומתמקד כעת בקרב על הפיצויים בלבד. בעבר הלא רחוק היה הוועד לוחמני הרבה יותר. לפני פחות משנה, כאשר חל עיכוב של למעלה מחודש בתשלום המשכורות, יצא הוועד למאבק מיליטנטי שכלל הפגנות עם מעצרים. מאבק זה, שבו השתתפו גם חברי מאבק סוציאליסטי, הוכתר בהצלחה, ותוך זמן קצר הסכימה ההנהלה לשלם את המשכורות.

הייאוש הרב נוכח מצבו של בית החולים, חוסר שיתוף הפעולה בין שני הוועדים בבית החולים (הוועד של עובדי המינהלה והוועד של הרופאים) וניסיונות ההנהלה לפלג ביניהם, ויותר מכל העדר כל תמיכה במאבקם מצד ההסתדרות, הם הגורמים שמקשים על הוועד ומחלישים את האמונה שלו באפשרות לנהל מאבק רציני נגד הפיטורים והסגירה.

חייבים להיאבק

למרות כל זאת, אין ברירה אלא להתגייס בכל הכוח למאבק ציבורי נגד סגירת ביקור חולים. סגירתו של בית חולים בירושלים מוכת הפיגועים, כשכבר היום בתי החולים הקיימים כורעים תחת העומס, היא פשוט רצח. חברי תנועת מאבק סוציאליסטי מארגנים קמפיין נגד סגירת בית החולים, ואף קיימו דוכנים רבים בהם החתימו אנשים על עצומה לתמיכה והשתתפות במאבק הציבורי. העצומה זכתה להיענות עצומה, והתקבלו גם טלפונים רבים מאנשים שהביעו עניין להשתתף במאבק. בקרוב תתכנס אסיפה פומבית לקביעת דרך ניהול המאבק.

מטרות המאבק שלנו:

תשלום שכר ופיצוי לכל העובדים ששכרם הולן
לא לסגירת בית החולים!
הלאמה של בית החולים וניהולו על ידי העובדים

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.