לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק העובדים בלבנון נקטע בעקבות המלחמה
תוצאות המלחמה והעוני יובילו למחאות עתידיות
2,202

2,202
תורגם ע״י פעילי התנועה


המצב כאן, באחד מהאזורים מחוץ לביירות שספג מעט הפצצות יחסית, נעשה קשה יותר ויותר מיום ליום, וברור שהמלחמה היא סיוט לאנשים שחיים בדרום ביירות ובדרום המדינה. אנשים רבים שם מסרבים לעזוב את בתיהם למרות ההפגזות. הם יודעים שאם הם יהפכו לפליטים אז לא יישאר להם שום דבר. יש גם גאווה מסוימת ברצון לעמוד מול עוצמתו הצבאית של המשטר הישראלי.

אלה שברחו מהדרום שוהים כעת בבתי ספר שנפתחו למגורי פליטים. חיל האוויר הישראלי הפציץ את אחד מבתי הספר האלה בטענה שבבית הספר השתמשו לוחמי גרילה של החיזבאללה.

חיל האוויר הישראלי מפציץ גם משאיות המובילות אוכל ואספקה. עכשיו, בכל פעם שנהג/ת מכונית מוצא/ת עצמו/ה מאחורי משאית על הכביש, הם עוצרים מידית, או שהם סוטים מייד מהדרך כדי שהם לא יקלעו לשום הפצצה שעלולה להתרחש. הבשר כאן נגמר ואספקת החלב והיוגורט מתמעטת. אנחנו חייבים להפסיק את פעולת הגנרטורים לשעתיים אחרי כל שעתיים של עבודה בגלל המחסור בדיזל.

היום שבו המשטר הישראלי התחיל להפציץ את לבנון בחזרה לעידן האבן היה אמור להיות היום הראשון של שביתה כללית של עובדי חברת החשמל הלבנונית כנגד הפרטת מקום עבודתם. שביתה כזאת הייתה יכולה להתפתח לתנועה המונית, הכוללת חלקים נרחבים של מעמד העובדים במאבק נרחב כנגד עליית המחירים ועליית עלות המחיה, ולמען העלאה במשכורות בהתאם לאינפלציה מאז 1996 — השנה האחרונה בה הועלו המשכורות. כמובן, המלחמה קטעה את מה שיכול היה להיות הסיכוי לתנועת עובדים מאוחדת הנאבקת על נושאים מעמדיים. כעת עובדי חברת החשמל שלא נהרגו מנסים נואשות לשמור על אספקת חשמל רציפה לבתי החולים ולקהילות המקומיות.

אבל השביתה המתוכננת הייתה רק אחת מבין תנועות ומאבקי עובדים רבים, שחלקם נוצלו לרעה בידי מנהיגי הארגונים הדתיים הקיצוניים, שהשתמשו בהם ל"שחרור קיטור" בלבד. למרות זאת, המאבקים מראים את הזעם הבוער הקיים בקרב מעמד העובדים ובקרב האיכרים העניים, זעם על עליות המחירים הסדרתיות ועל ההפרטה של מה שנשאר מהמגזר הציבורי. רוב מעמד הביניים התרושש לגמרי. לפני זמן מה דיברתי עם מישהו, שאמר שמשפחתו הייתה די מבוססת, ושני ההורים עבדו. עכשיו הם מובטלים והם נאלצו למכור את הבית של המשפחה בכדי לשלם חובות ולשלוח את ילדיהם לבית הספר ולמכללה.

מובן מאליו שמצבם של העובדים הלבנונים גרוע בהרבה. משכורות העובדים לא מתקרבות לכיסוי שכר הדירה הבסיסי, הוצאות האוכל והנסיעה. ממשלת לבנון מנסה כבר במשך חודשים להעלות את מחיר הלחם, מה שיפגע בצורה החמורה ביותר בעניים ביותר. עליית המחירים המתוכננת היא מ־2,000 לירה ל־10,000 לירה. זה הוביל להתנגדות וזעם עצומים. מישל אאון, כעת מנהיג "התנועה הפטריוטית החופשית", שהיה בעבר מפקד צבאי ימני פופוליסט־לאומני במלחמת האזרחים הלבנונית, בנה עצמו מחדש בתור מנהיג המונים פופוליסטי. אאון דיבר על נושאי מעמדים, נושאים של לחם וחמאה. תנועתו ארגנה הפגנה כנגד העלאת מחירי הלחם בתחילת יוני אליה הגיעו מאות אלפי אנשים. כתוצאה מכך הממשלה התקפלה מייד וביטלה תוכניות להעלאת מחירי הלחם.

כמו כן הייתה התנגדות המונית להעלאת מחירי החשמל, שהייתה הכנה להפרטה של תעשיית החשמל. בדרום, בו החיזבאללה מבוסס וזוכה לתמיכה רחבה, התפתחה התנגדות המונית שתוצאותיה החרמה המונית של חשבונות החשמל, וכתחליף אנשים ארגנו אספקת חשמל בעצמם. בהתחשב בהעדר מפלגת עובדים המונית המבוססת על כל חלקי האוכלוסייה, לא נעשה דבר בכדי להפוך את התנועה הזאת לרחבה. הממשלה הלבנונית ניצלה את החולשה הזאת ויצאה במתקפת תעמולה וטענה שבעקבות החרם בדרום העובדים בצפון יהיו צריכים לשלם יותר על החשמל שלהם. הייתה לכך נטייה לפצל את תנועת העובדים הבין־עדתית מאחר שתעמולת הממשלה האשימה את השיעים בדרום באחריות לעליית מחירי החשמל של כל האחרים.

בכל מקרה, התנועות האלה הראו את הזעם שהיה שם. השפעת המלחמה בבוא העת תביא את הנושאים הללו שוב לחזית, בעת שהקפיטליסטים מנסים לעשות רווחי־עתק גבי הסבל של העובדים והצעירים.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.