לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ניצחון לעובדי רשת "קופי בין"
בעקבות התאגדות העובדים באחד הסניפים הגדולים של הרשת ובזכות שביתתם נגד ההנהלה, השיגו כלל עובדי הרשת שיפור משמעותי בתנאי העבודה ובסיס טוב יותר לצירוף שאר הסניפים להתאגדות
4,980

4,980

מלצרים ומלצריות בסניף אבן גבירול ת״א של התאגיד הבינלאומי "קופי בין" פתחו בשביתה ב־23 בינואר כדי להשיג שיפור בתנאיהם והכרה בהתארגנותם. זהו מאבק מרשים נוסף בשרשרת מאבקי ההתאגדות של התקופה האחרונה. זוהי גם שביתת בית הקפה השנייה בארץ, לאחר שבאוקטובר היו אלה מלצריות ומלצרי "עלית קופי טו גו" שניצחו את ההנהלה למרות האיומים, הביריונים וההסתה שהופעלו נגדם.

ההנהלה סירבה להכיר בוועד

לפני כחצי שנה, ב־17 ביוני 2007, פיטרה הרשת את אלון־לי גרין, אחראי משמרת בסניף, לאחר שניסה לשכנע עובדים להתאגד כדי לשפר את תנאיהם ולשים סוף לגניבות שונות מצד ההנהלה. בתגובה לפיטורים הובילה ההסתדרות הכללית קמפיין תקשורתי ומשפטי מוצלח, שבסופו בעלי הרשת אולצו על־ידי צו של בית הדין לעבודה לקבלו חזרה לעבודה בתוך כחודש. בתחילת ינואר כבר התאגדו מרבית עובדי הסניף במסגרת ההסתדרות ובחרו רשמית ועד יציג בראשות גרין. מדובר באחד הסניפים הגדולים של הרשת בארץ (18 עובדים), עובדה שסייעה להפעלת הלחץ על הבעלים ולהרחבת ההישגים לשאר הסניפים. הרחבה זו תוכל לשמש כמנוף לאיגוד כלל העובדים ברשת.

ההנהלה סירבה להכיר בוועד טרם השביתה. כך מסכמת את האירועים זואי, אחת העובדות בסניף, בשיחה שקיימנו איתה במהלך אחת ממשמרות השביתה (24.1):

"כבר שמונה חודשים ניסינו להגיע למשא ומתן כלשהו עם הרשת. התגובה הראשונה של ההנהלה הייתה לפטר את אלון־לי. צו בית משפט החזיר אותו לעבודה. מאז הבלגן עם אלון־לי החליפו את מנכ״ל הרשת, דבר שגרם לתחושה שאולי עכשיו יהיה שינוי. אבל במקום תמיכה פתאום קיבלנו איומים מההנהלה שבאו ואמרו שהם ייקחו 15 אנשים רנדומליים מהרחוב, יכשירו אותם לעבודה בסניף אחר ואז יביאו אותם להחליף את כל העובדים פה בסניף ביום אחד. זה היה הקש האחרון שגרם להכריז על סכסוך עבודה. ההכרזה קרתה לפני שבועיים. חלפו שבועיים בהם חיכינו שההנהלה תגיב ותדבר איתנו, אך הם סירבו בתוקף, הכריזו שההתארגנות שלנו לא חוקית והשמיצו אותנו בעיתונות. כך נפלה ההחלטה אתמול בפה אחד לפתוח בשביתה".

התו האנטי־חברתי

רק לאחר שהכריזו העובדים על סכסוך עבודה נזכרה עמותת "במעגלי צדק" לבטל את תעודת "התו החברתי" שהנפיקה לרשת הנצלנית, למרות שעובדים מספרים שפנו לעמותה כבר חודשים קודם לכן. זו הייתה תזכורת אירונית לחוסר התועלת של קמפיין מסוג זה, שנותן למעשה הכשר לניצול עובדים בעסקים המציגים רישומים שמעידים לכאורה על העסקה ב"תנאים מינימליים". לא חסרים עובדים שמנוצלים בחסות "התו החברתי". גם אם נניח לרגע לתנאי המינימום הגרועים שדורשת "במעגלי צדק", קמפיין כזה מראש מתבסס על האשליה שאפשר לשפר משמעותית את תנאי העבודה ללא התאגדות וללא מאבק. האשליה הופכת לאבסורדית במיוחד כשמדובר בענף שירותי המזון, שבו מתמקד "התו החברתי" דווקא עקב רמת הניצול הגבוהה בו. עובדי "קופי בין" שלא השיגו דבר וחצי דבר מאותה תעודה, יצאו למאבק כדי להשיג את מה שמגיע להם, וכך ניפצו את התדמית השקרית ש"התו החברתי" סייע לבעלי הרשת לבנות. שלא במפתיע, דרישות העובדים כוללות גם תנאי מינימום שנשללים מהם בניגוד לחוק, כפי שמסבירה זואי:

"הדרישות הכלליות שלנו הן שיכירו בנו כוועד, שיסכימו לשבת איתנו למשא ומתן. הנקודה הבעייתית ביותר היא אי־תשלום עבור שעות לילה. בנוסף קיים חוב על טיפים שנלקחו מהמלצרים במשך 13 חודשים, שעומד על כ־40 אלף שקל. עד לפני חצי שנה הנהלים היו להשתמש בטיפים בהתאם לצורכי הרשת, להשלמת חוסרים וכדומה".

יוצאים לשביתה

השביתה הייתה מאוד אפקטיבית בימים הראשונים. גם ניסיונות ההנהלה להזמין עוברי אורח לקפה ועוגה על חשבון הבית לא הצליחו לקלקל את ההסברה המשכנעת שסיפקו משמרות השביתה של העובדים ותומכיהם (כל יום מ־07:30 בבוקר ועד חצות), שחילקו פלאיירים והחתימו מאות אנשים בכל יום על עצומת הזדהות. מפגן ה"נדיבות" של ההנהלה היה תוצאה של לחץ — מכיוון שהמקום נותר ריק — אבל גם נועד להסוות התנהלות ברוטלית ביותר. כמו מקביליהם ב"קופי טו גו", גם כאן שכרה ההנהלה בריונים (במקרה אחד הוכה יו״ר הוועד ובמקרה אחר הבוס עודד הפך כיסא על אחת השובתות); היא גם ניסתה באופן לא חוקי להרחיק את העובדים מהמקום, הביאה שוברי־שביתה, הפיצה שקרים על העובדים, ועוד ועוד. אחד מבעלי הרשת הגיע למקום ותלש בעצמו כמה שלטים של השובתים. לאחר מכן, ההנהלה סירבה להתנער מקריאותיו הגזעניות של מנהל התפעול של הרשת, אבישי סמורי, כלפי מזכיר האיגוד המקצועי במרחב תל־אביב, ציון אלגריסי, בשל היותו מזרחי (יש לדרוש התנצלות פומבית ואת פיטוריו לאלתר של סמורי). כל אלה לא הצליחו לייאש את העובדים או לפגוע בתמיכה בהם.

"השמיצו אותנו בעיתונות, ניסו להפריד בינינו, שלחו מכתבים בהם קראו לנו לבוא לדבר איתם באופן אישי. סירבו להכיר בנו כגוף מאורגן. היום הבעלים של הרשת אמר לי שאני לא אמצא עבודה באף רשת בחיים" (זואי).

סולידריות

השובתים זכו למפגני סולידריות מרשימים. ארבעה ועדי עובדים של מאבטחים שהתאגדו במהלך השנה האחרונה וניהלו מאבק קשה נגד הנהלות של גנגסטרים, כמו גם נגד הביורוקרטיה בהסתדרות ששמה להם רגליים, פירסמו מכתב מחאה פומבי שקורא להחרמת הרשת. מדובר בוועד מאבטחי בי״ח קפלן ובי״ח הרצפלד, ועד מאבטחי הפקולטה לחקלאות, ועד מאבטחי מכון וייצמן למדע, ועד מאבטחי האוניברסיטה העברית בירושלים.

באופן יוצא דופן וחריג, השכילה הנהגת ההסתדרות הכללית לגייס מפגני סולידריות עבור העובדים, כאשר אחד החשובים שבהם היה העברת כספי קרן שביתה על סך כ־1,000 שקלים לעובד. כמה שחקנים מתיאטרון חיפה, שהצליחו בעצמם למנוע פיטורים בזכות מאבקם לאחרונה, הגיעו למשמרת שביתה. באחד הימים אורגנו משמרות מחאה מול סניפים נוספים של הרשת ברחבי הארץ. בנוסף, התפרסמה הצהרה רשמית של הפדרציה הבינלאומית של איגודי עובדי המזון (2.8 מיליון עובדים), שהביעה הזדהות עם השובתים ואיימה בפעולות נגד התאגיד הבינלאומי. ההנהלה נרתעה והסכימה להיכנס למו״מ עם העובדים.

"המתווך הלאומי" משתמש בעובדים

לאחר שבוע וחצי של שביתה נאלצה ההנהלה להתחיל בהתמקחות ב־4 בפברואר. בפגישה אישית שהתקיימה באותו היום בין יו״ר ההסתדרות עופר עיני למנכ״ל הרשת החדש, שי כהן, דרשה ההנהלה שהעובדים יפסיקו את מחאתם מחוץ לסניף המושבת ושהמו״מ יתקיים ללא נוכחות של העובדים עצמם.

התנאי הראשון נועד להוריד את הלחץ הפוטנציאלי של העובדים על נציג האיגוד במהלך המו״מ ובנוסף לאפשר את הפעלת הסניף באמצעות שוברי־שביתה וכך בעצם להביא לסיומה בפועל של השביתה: מצב נוח עבור בעלי הרשת לצורך ניהול מו״מ רגוע ללא לחץ. התנאי השני נועד למנוע מו״מ שקוף כדי לאפשר סגירת דילים מאחורי הגב של העובדים.

העובדים הם אלה שמכירים על בשרם את תנאי העבודה, הם אלה שיזמו את המאבק, והם אלה שימשיכו לעבוד במקום לאחר השגת הסכם. עם כל הכבוד לעורכי־דין ולנציגים מהאיגוד ולחשיבות תמיכתם, הם לא יכולים להחליף נוכחות של נציגות ישירה של העובדים במו״מ. באופן מקומם במיוחד קיבל "המתווך הלאומי" עיני באופן אישי את שני התנאים של ההנהלה.

עבור הקליקה של עיני המובילה את ההסתדרות, התמיכה במאבק העובדים הלוחמני הזה מהווה בסך הכול מהלך תדמיתי. הלחץ של קבוצות עובדים שונות להתארגן לאורך השנה האחרונה הוביל את ההסתדרות להתחיל להציג מעט עשייה בתחום זה. כך קרה לדוגמא עם עובדי מלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל־אביב, עובדי ישראייר ועובדי ECI. בכמה מקרים לאחרונה, כמו במאבקם של עובדי הבורסה לניירות ערך, נדחפו הביורוקרטים אפילו לגבות ועדי עובדים שדרשו להכניס את עובדי חברות כוח־האדם והקבלן להסכם הקיבוצי. עם זאת, במאקרו, ממשיכה הנהגת ההסתדרות (סיעות "עוגנים" וחד״ש) בראשות עיני להוביל את ההסתדרות לכפיפות לתעשיינים ולבעלי ההון, וממשיכה למלא תפקיד מרסן במאבקי עובדים, מסכימה להפרטות הנכסים והשירותים הציבוריים, ומפקירה עובדים. מלכתחילה היו אלו הנהגות ההסתדרות בעבר שהיו מוכנות לקבל ללא מאבק את הכנסתן של הסוכנויות הטפיליות — חברות כ״א וקבלן — למשק.

הישג חשוב לטובת הרחבת ההתארגנות

מאבק העובדים איפשר לכופף את ההנהלה (אפילו אילץ את מנכ״ל "קופי בין" העולמית להגיע לישראל) ולדחוף מעט את הנהגת ההסתדרות. זו הפעם הראשונה בארץ שרשת בתי־קפה חותמת על הסדר עבודה ארצי. עובדה זו, ועצם ההכרה של ההנהלה בוועד העובדים, סוללים דרך להמשך פעולות ההתאגדות בשאר סניפי הרשת, ומהווים דוגמא חשובה לעובדים נוספים בענף. ההסדר יחול על 300 עובדי הרשת ב־14 הסניפים השונים (עשירית מכלל עובדי התאגיד העולמי). חלק גדול מסעיפי המסמך חוזרים ומתארים תנאים הקבועים כבר בחוק - — שללא התארגנות העובדים לא היה חל על המקום בפועל. במסגרת ההסדר מבטיחה ההנהלה לעובדים 10% מהרווח השנתי וכמעט "משכורת 13".

אבל בונוסים לא משתווים לתוספות השכר אותן דרשו העובדים במקור. אין זה מקרי שהבעלים העדיפו הסדר בונוסים שנתי על פני הסכם שכר קיבוצי. הם מודעים היטב לתחלופת העובדים הגבוהה בענף עקב התנאים הירודים. בדומה למישרות "עבודה מועדפת" לחיילים משוחררים (מישרות בתנאים גרועים במיוחד שהמדינה מסבסדת), המענק המובטח יפעיל לחץ על עובדים להישאר במקום העבודה, לפחות כל עוד ההנהלה צריכה אותם. העובד או העובדת נאלצים להמתין שנה לקבלת חלק משמעותי מהשכר המובטח, במקום חודש, וגובה השכר הסופי נתון לחסדי ההנהלה, אם זו לא מצאה דרך להיפטר ממנו בטרם עת. כך יכולים בעלי הרשת לסמוך על מיתון בקצב תחלופת העובדים, אבל גם לוודא שהבונוס השנתי יגיע רק למעט העובדים ששרדו שנת עבודה.

בנוסף, הקץ' הוא שמדובר בהסדר עבודה ולא בהסכם קיבוצי, וזהו פתח מסוכן שעל העובדים לסגור בהמשך. "זה לא ניואנס סמנטי. המעמד המשפטי של הסדר קיבוצי הוא נחות משמעותית מזה של הסכם קיבוצי. אמנם, אם אין הפרה של ההסכמות לדבר אין משמעות רבה. אך אם הצדדים יצטרכו להגיע לערכאות יש לעובדה זו משקל" — כך נכתב במאמר שמנסה להסביר למה ההנהלה "לא התקפלה אלא ביצעה צעד ניהולי נכון" (שוקי שטאובר, "מומחה לניהול", ynet, 12.03). במסגרת של "הסדר" ניתן להמשיך ולסכם על שינויים בחוזים האישיים מול כל אחד מהעובדים. ההסדר מהווה בעיקר הצהרה זמנית, שאפשר לחדש לאחר שנה ואפשר שלא. בעלי הרשת, וגם הביורוקרטיה בהסתדרות, מקווים שהחיוכים למצלמות חתמו את הסיפור. אם העובדים לא ימשיכו באופן הדרגתי ומחושב במהלכי ההתאגדות ולא יאבקו למען הסכם שכר קיבוצי, הרשת תוכל לבסוף להחזיר את המצב לקדמותו.

למען הסתדרות לוחמנית, דמוקרטית ויוזמת

עו״ד שי תקן, היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר כי ההבדל בין הסכם קיבוצי להסדר עבודה הוא עניין של ניואנסים (כך ע״פ גלובס, 11.03). עד כמה באמת מנסה תקן להגן על העובדים לטווח הארוך, ולא רק להציג את המאבק כגימיק? תקן הוא הביורוקרט שהופקד על הטיפול הישיר בעובדי "קופי בין". תקן הגיע להסתדרות לפני כשנה ממניעים קרייריסטיים ומתוך הזדהות עמוקה עם הכיוון אליו מוביל עיני את ההסתדרות (כפי שאפשר ללמוד, בין היתר, מראיון שקיים איתו חיים ביאור עבור דה־מרקר, 03.02). הקריירה של תקן עד אז הייתה בניהול מאבקים משפטיים נגד עובדים, כאשר במשך 15 שנה ייצג משפטית מעבידים במסגרת אחד משני משרדי העו״דים היחידים בארץ שמייצגים מעבידים בלבד.

בניגוד לעובדות "קופי טו גו", לרשות ההסתדרות עומד מנגנון חזק מאוד שדווקא כן היה יכול לכפות על הרשת הסכם קיבוצי ארוך טווח כבר בסיבוב הראשון, אם הקליקה של עיני לא הייתה מתעקשת "להתחשב" בכל צעד בצד המנצל, אלא הייתה מובילה הרחבה של המאבק יחד עם קמפיין התאגדות אינטנסיבי בענף.

לאחר המאבק המתיש של העובדים, שבמהלכו גם הופעלה נגדם אלימות מובהקת, החליט עיני ביום חתימת ההסכם, 11 במרץ, לחלוק שבחים על ההישג של העובדים דווקא לבעלים ולהנהלה (!): "צריך לשבח את ההנהלה והבעלים של קופי־בין על שיתוף־הפעולה. ההסתדרות הצליחה להכניס רגל בדלת של ענף שבו לא היה לה שום מעמד. אין ספק שמדובר בהסדר פורץ דרך". עיני אף החליט לצ׳פר (לשחד) את הבעלים והתחייב שההסתדרות תקנה מהרשת כיבוד בסך רבע מיליון שקל בשנה, בנוסף על קריאתו לוועדי עובדים לפקוד אותה. כלומר, המחיר שנדרשת "קופי בין" לשלם עבור ההסדר מתגמד לעומת הרווח מהקמפיין הפירסומי שנערך לה בחסות ההסתדרות. מנכ״ל "קופי בין" בישראל, שי כהן, אמר שההסדר "משקף את הצרכים העסקיים של קופי בין במבנה שוק תחרותי ובגיבוי ההסתדרות בראשות עופר עיני" (ע״פ דיווח של חדשות ערוץ 2).

תנועת מאבק סוציאליסטי מברכת את העובדים על הישגיהם ותומכת ומשתתפת בפועל במאמצי התאגדות במקומות עבודה נוספים. אנחנו משוכנעים שאם ועד העובדים החדש ב"קופי בין" יחבור לוועד העובדים ב"קופי טו גו", הם יוכלו להוביל יחד מהלך משמעותי של התאגדות בענף ולהגדיל את הישגיהם. אנחנו קוראים להסתדרות לקחת צעד מוביל במאמצים לאגד את העובדים בארץ באמצעות קמפיין התאגדות ארצי. אבל כדי שההסתדרות באמת תתחיל לעשות את העבודה שלה, יש צורך בבניית אופוזיציה רחבה בהסתדרות, שתוכל לבעוט החוצה את עיני וחבריו שמנהלים את ההסתדרות בשליחות הבוסים הגדולים — ולהפוך את ההסתדרות הכללית להתאגדות עובדים לוחמנית, דמוקרטית ויוזמת. התנועה קוראת גם לרשימת חד״ש, שיו״ר ועד העובדים גרין הוא אחד מפעיליה, להפסיק לשמש עלה־תאנה של עיני, לעזוב את הנהגת ההסתדרות ולהצטרף למאבק לחיזוק הכוח המאורגן של העובדים בישראל. המאבקים הגדולים בתקופה הקרובה מצריכים מארגון העובדים להיפטר מהמעין־אנשי־עסקים שמובילים אותו, ולהצמיח הנהגה שתהיה נאמנה לאינטרסים של העובדים בלבד ולא תנסה לפייס את המנצלים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.