לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בתוכנית פראוור
די לאפליה הגזענית — לעצור את פראוור!
התוכנית לנישול עשרות אלפי בדואים מכפריהם היא המשך לאפליה הגזענית נגד הציבור הערבי־פלסטיני בישראל
1,719

1,719

המדיניות הגזענית של הממשלות בישראל נגד המיעוט הערבי־פלסטיני בגבולות המדינה נמשכת מאז היווסדה של המדינה. הביטוי העדכני ביותר של מדיניות זו נגד הפלסטינים אזרחי ישראל היא תוכנית פראוור, המכונה "התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב", כשבפועל מדובר בטרנספר המוני של ערביי הנגב הבדואים מכפריהם.

אם התוכנית תעבור סופית בכנסת ותצא לפועל, פירוש הדבר הוא ששלושים עד ארבעים אלף בדואים יאבדו את בתיהם, ללא חלופה ברורה, מעבר לצירופם לישובים הבדואים הקיימים, מוכי העוני וההזנחה הממסדית.

התעמולה המסיבית של ממשלת נתניהו באמצעי התקשורת מנסה לצייר את הבדואים כמתנחלים בלתי חוקיים, גנבי קרקעות ופושעים. אך העובדה היא שלמרות שהבדואים מהווים כ־30% מתושבי הנגב, הם תובעים רק כ־5% משטחי הנגב, בהם הם חיים. מדובר באחוז מזערי, בעוד יהודים מיושבים על שטחים רחבים בהרבה "באין מפריע".

היחס של מדינת ישראל כלפי הבדואים חושף גזענות בוטה. הם זוכים ליחס של אויבים ושל "סכנה דמוגרפית" שיש לטפל בה — מה שלא מפריע למדינה לעודד באופן ציני את הנוער הבדואי להתנדב לצבא כדי "לשרת את המדינה".

יחס זה ותוכנית פראוור־בגין תרמו לרדיקליזציה בקרב הקהילה הבדואית. המאבק שלה אומץ על ידי כלל הציבור הערבי־פלסטיני בישראל, ובמיוחד על ידי צעירים שיצאו להפגנות ולחצו על "ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל" לקרוא לשביתה ולפעולות מחאה נגד התוכנית.

הקריאה לשביתה של יום אחד נענתה באופן נרחב בקרב הפלסטינים אזרחי ישראל. לא זו בלבד שפעולות מחאה התפתחו במהירות בתוך גבולות ישראל וזכו לדיכוי אלים מצד המשטרה. באופן משמעותי גם בגדה המערבית וברצועת עזה התקיימו הפגנות סולידריות עם המאבק נגד התוכנית.

להתגבר על הדיכוי ולעצור את הגירוש

ביום האדמה האחרון, 30 במרץ, תנועת מאבק סוציאליסטי פירסמה פלאייר, שבו קראנו למאבק רחב נגד תוכנית פראוור שיכלול שביתות כלליות, הפגנות המוניות, התבצרויות בכפרים ובתים ובניית וועדות דמוקרטיות ביישובים הבדואים וברחבי הארץ, שיהיו אחראיות לתכנן ולארגן את המאבק בשטח ופעולות הסברה ומחאה.

מנגד מתכוננת הממשלה לתגובה של כוחות גדולים ואמצעי דיכוי הרסניים כדי לנסות למחוץ כל מחאה או התנגדות אזרחית. אך היכולת להפעיל אמצעים כאלה תלויה בין השאר בהיקף ההשתתפות במאבק ובמידת הלגיטימציה הציבורית.

בנוסף להמשך העצמת ההתארגנות לבניית מאבק בהשתתפות המונית של הבדואים והציבור הפלסטיני, הסברה שתפנה גם למעמד העובדים והצעירים היהודים תוכל לסייע להצלחתו. העובדה שחלקים מתנועת המחאה החברתית של קיץ 2011 אימצו את הדרישה להכיר ביישובים הבדואים הבלתי מוכרים ולחבר אותם לראשונה לתשתיות בסיסיות, ממחישה שהדבר אפשרי.

הסברה שתחשוף את האמת על תעמולת הממשלה ותדגיש את הזכות הבסיסית של כל תושב לדיור ללא אפליה תוכל לסייע לגייס תמיכה נוספת למאבק, להחליש את עמדת הממשלה ולהגביר את סיכויי הניצחון.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.