לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שש אגורות למילה
מתרגמי הכתוביות שובתים במחאה על שכר עוני
יו״רית ועד מתרגמי הכתוביות: "אנחנו רוצים לקבל שכר הוגן שתואם את הכישורים שלנו, ולא 22 שקל לשעה או 6 אגורות למילה"
2,192

2,192

כבר למעלה מחודש נמשכת שביתתם של כמאה מתרגמי הכתוביות לסרטים ולתוכניות טלוויזיה. המתרגמים שובתים בדרישה לשיפור תנאי השכר שלהם, שהורעו במהלך 15 השנים האחרונות.

בראיון לאתר "המאבק" מספרת עליזה פרידמן, יו״רית הוועד הארצי של מתרגמי הכתוביות, כי לא זו בלבד שהשכר הופחת ונשחק, אלא שגם נפח העבודה גדל. מעבר לתרגום עצמו ולספוטינג (תזמון הכתוביות ביחס לטקסט המדובר), נאלצים המתרגמים לכתוב תקצירים, לסמן טווח גילאים מומלץ ולבצע משימות נוספות שעליהן הם אינם מקבלים כל תוספת שכר.

"אנחנו משקיעים 15 דקות בממוצע לדקת שידור", מספרת פרידמן. חישוב מהיר מעלה שפרק בן 45 דקות דורש כ־11 שעות עבודה. "מדובר ב־250–260 שקל לסרט כזה. כ־5.5 שקל לדקת שידור בממוצע", היא אומרת. מדובר בשכר הנמוך לעתים משכר המינימום החוקי, ושנמוך בהרבה מהדרישה המתרחבת לשכר של 30 שקל לשעה. "אנחנו רוצים לקבל שכר הוגן שתואם את הכישורים שלנו, ולא 22 שקל לשעה או 6 אגורות למילה", מסכמת פרידמן.

המתרגמים נדרשים לידע מקיף הן בשפת המקור והן בשפת היעד, בנוסף לכישרון כתיבה, יכולת ניסוח ורגישות לשונית בשתי השפות, כמו גם ידע כללי נרחב. רוב המתרגמים והמתרגמות הם בעלי 16 שנות לימוד לפחות (תואר ראשון). עם זאת, גם לאחר צבירת ניסיון, השכלה וותק של שנים בתחום שכרם נע על גבול המינימום. המדינות היחידות בעולם שבהן המתרגמים משתכרים פחות מאשר בישראל הן אלבניה והודו. בחישוב לפי שווי כוח קנייה, ישראל נמצאת במקום האחרון.

ארגון מתרגמי כתוביות הוקם כבר לפני 15 שנים, ולפני כעשור החל תהליך של איתור וזיהוי מתרגמים. כיום רשומים בארגון כ־350 מתרגמים, חלקם מתרגמים לשעבר. לפני שנה וחצי נבחר ועד חדש, "על בסיס ההנחה שאי אפשר להשיג הישגים ללא מאבק", מבהירה פרידמן. בספטמבר 2010 החליט הארגון בהצבעה דמוקרטית להצטרף להסתדרות הכללית. אולם לאחר שהחלו לשלם דמי חבר סירבו נציגי ההסתדרות לספק גיבוי למאבק שלהם בטענה כי מדובר ב"עובדים עצמאים" או "פרילנסרים" מבחינת ההגדרה המשפטית הצרה. זוהי הפגנה בוטה של עיוורון מצד הנהגת ארגון העובדים הגדול בישראל, שמסרב להגן על עובדים שהם שכירים־בפועל ואשר פרנסתם תלויה רובה ככולה באחד משני גופי השידור "יס" ו"הוט".

לפני כמה חודשים החל הארגון באופן עצמאי בפניות ואזהרות לגופי השידור. בתחילת פברואר נקטו המתרגמים שביתת אזהרה בת כשבועיים, וב־28 באפריל הם פתחו בשביתה ללא הגבלת זמן.

מאבק מתרגמי הכתוביות מזכיר מאוד את מאבקן של "מורות הקבלן" של תוכנית היל״ה במשרד החינוך. בשל ההעסקה הקבלנית נאלצו מורות היל״ה לנהל מאבק לא רק מול חברת הקבלן שהעסיקה אותן אלא גם מול משרד החינוך. באופן דומה, מתרגמי הכתוביות מנהלים את עיקר מאבקם מול גופי השידור הגדולים, "יס" ו"הוט" (ובמידה מסוימת גם בערוץ 2 וערוץ 10), ופחות מול האולפנים המעסיקים אותם. כמו במאבק של מורי היל״ה, גם במקרה הזה היה צורך בחריש עמוק כדי לאתר חברים וחברות, שעובדים בצורה מבודדת אלה מאלה.

באחרונה העניקה ההסתדרות לארגון מתרגמי הכתוביות פטור מתשלום דמי חבר, והארגון החליט לפעול באופן עצמאי. המתרגמים זוכים לתמיכה מארגון התסריטאים והבמאים, מלה״ב (לשכת העצמאים) ומארגוני עצמאים נוספים, אם כי עד כה לא פנה הארגון לוועדי העיתונאים, המאוגדים במסגרת ההסתדרות, שעשויים לסייע במאבק נגד גופי השידור.

חשוב לציין את הסולידריות שמפגינים מתרגמים מתחומים אחרים, בסרבם לקבל הצעות עבודה מאולפנים שונים. מתרגמים שנענים להצעות כאלו, לעומת זאת, לא רק מחבלים במאבק הנוכחי של מתרגמי הכתוביות אלא פוגעים בסיכוי שלהם־עצמם להשיג עבודה בתנאים סבירים בעתיד בתחום זה, ובתחומים אחרים. הצלחת מאבק המתרגמים תוכל להשפיע על תנאי העבודה בתחומים נוספים.

גוף השידור היחיד שהארגון אינו נאבק בו הוא רשות השידור, שכן במסגרתה המתרגמים הם עדיין שכירים לכל דבר ועניין, אף שתוכנית הסגירה של רשות השידור שאושרה באחרונה בממשלה מאיימת גם על פרנסתם. המאבק של מתרגמי הכתוביות מדגיש את הצורך להיאבק להעסקה ישירה והסכמים קיבוציים בכל ענף ומקום עבודה ולשים סוף לשליטה הנצלנית של הטייקונים בגופי השידור הגדולים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.