לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
החינוך לגיל הרך
המטפלות וההורים נאבקים להצלת המעונות המסובסדים
רק ל־20% מהפעוטות יש מקום במעונות המסובסדים ■ הממשלה מסרבת לדרישות ההורים והמטפלות להעלאות שכר, לתוספת תקנים ולפתיחת מעונות נוספים
1,625

1,625

בחודש מאי התקיימו לסירוגין עיצומים במעונות היום לגיל הרך המפוקחים על ידי משרד הכלכלה, שהתגברו לכדי איום בשביתה מלאה. השביתה בוטלה לבסוף בעקבות הסכמות שאליהן הגיעו הארגונים המפעילים את המעונות עם משרדי הכלכלה והאוצר.

משרדי הממשלה התחייבו להעביר באופן מיידי תקציב של 60 מיליון שקל ועוד 50 מיליון שקל במהלך השנתיים הקרובות, וכן להקים צוות משימה מיוחד שאמור לדון במעמד המטפלות, בשיפור הבטיחות והתקינה, בהגדלת היצע המעונות ועוד.

המאבק נוהל על ידי מטה מאבק, שכלל את רוב הארגונים המפעילים את המעונות המפוקחים. המטפלות, המאוגדות הן בהסתדרות והן בכוח לעובדים, וארגוני ההורים תמכו במאבק, אירגנו הפגנות והיו "הפנים" שלו בתקשורת, אך נראה שלרוב עודכנו במהלכיו רק בדיעבד ללא כל יכולת להשפיע.

בזמן שמפעילי המעונות בירכו על ההסכמות שהושגו עם משרדי הממשלה, ארגוני ההורים הגיבו בכעס. יערה שילה, מקואליציה לחינוך מלידה–אנו, הסבירה כי מדובר "בפלסטר למצב חירום". ההסכמות אמנם עזרו למפעילי המעונות לכסות זמנית את הגירעונות שנקלעו אליהם, אך אין בהן שום מענה לדרישות ההורים והמטפלות להעלאות שכר, לתוספת תקנים ולפתיחת מעונות נוספים.

גם המטפלות במעונות היום של ויצ״ו הרגישו נבגדות מהפשרה שהושגה. אחרי חתימת ההסכם הן התבשרו על כוונת ויצ״ו לסגור 9 מעונות יום ולפטר מטפלות. ב־1 ביוני יצאו המטפלות לשביתה והפגינו יחד עם ההורים מול משרדי ההנהלה. הפעולה הנחושה שלהן אילצה את הנהלת ויצ״ו לדחות את שימועי הפיטורין, אך המאבק רחוק מלהסתיים.

המאבק ממשיך

נכון להיום רק ל־20% מהילדים בני 3 חודשים עד 3 שנים יש מקום במעונות המסובסדים, והשאר נאלצים להסתמך על מעונות פרטיים, שמחירם גבוה במאות ואף אלפי שקלים. בנוסף סובלים המעונות המסובסדים מתת־תקצוב, המוביל למצב שבו, על פי התקן הקיים, על כל מטפלת לדאוג במקביל ל־6 פעוטות. כמו כן, בגלל השכר הנמוך — רק מעט מעל למינימום — ישנם תחלופה גבוהה ומחסור במטפלות.

ועדי העובדים של המטפלות וארגוני ההורים צריכים להיערך להמשך המאבק המשותף למען העלאת השכר של המטפלות, שיפור התקינה בגנים והגדלת ההיצע של מעונות מסובסדים, כולל תקציב לבניית כל המבנים והתשתיות הנחוצים לכך.

הקמת מטה מאבק משותף בהובלת ועדי המטפלות תעזור להתגבר על ההפרדה הקיימת בין העובדות, המאוגדות תחת מעבידים שונים ובארגוני עובדים שונים. עדיף שהארגונים המפעילים את המעונות יתמכו במאבק, אך הניהול שלו חייב להיות בידיים של המטפלות עצמן, וזאת לאור תוצאות הסבב האחרון.

בסופו של דבר האינטרס המשותף של המטפלות ושל ההורים הוא להיפטר מהחוליה האמצעית של הארגונים המפעילים, ולהעביר את הפעלת המעונות לידי המדינה תוך פיקוח דמוקרטי של ועדי המטפלות וועדי ההורים, כחלק מהנהגת חוק חינוך חובה חינם מגיל 0.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון יוני־יולי 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.