ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת ענק נגד "המודל הצ׳יליאני"
להוציא את הפנסיות מהבורסה
באוצר החליטו על יישום מודל הפנסיה הצ׳יליאני בארץ ■ בצ׳ילה מאות אלפים יצאו לרחובות בשביל לשים לו סוף
1,299

"מי שנכנס למעגל העבודה מינואר 1995 — אין לו פנסיה", כך הודה בפשטות בראיון לתקשורת שר הרווחה חיים כץ (הליכוד) בהשלכות ההרסניות של המדיניות הניאו־ליברלית אותה מובילה מפלגתו.

גם גמלאים שנכנסו למעגל העבודה הרבה לפני 1995, עבדו במשך עשרות שנים, יצרו רווחים עצומים עבור המעבידים ואף שילמו משכרם הפרשות לפנסיה, ביטוח לאומי וכו׳, נאלצים "לבחור" בין אוכל ותרופות.

כרבע מהגמלאים בישראל נמצאים מתחת לקו העוני. ההתנהלות של קרנות הפנסיה הפרטיות מביאה למצב בו הפנסיה של מרבית החוסכים מסתכמת בפרוטות. באוצר ובממשלה מצביעים על מערכת הפנסיה המופרטת והשנואה בצ׳ילה כפתרון למצב. אחרי שנים של דיונים בנושא, באוצר החליטו כי מתחילת השנה המודל הצ׳יליאני ייושם גם בארץ.

המודל, שנקרא בארץ גם ׳חיסכון כספי מותאם׳, מאפשר לקרנות הפנסיה להשקיע את כספי החוסכים ב־3 מסלולים שונים על פי קבוצות גיל: עד גיל 50, גילאי 50–60 וגילאי 60+. המסלול של עד גיל 50, יכול לפי המודל לכלול השקעות במניות ונכנסים פיננסיים עם סיכון גבוה. כך בתיאוריה יכול בית ההשקעות להגדיל את התשואות של הקרן וכך במציאות הוא יוכל להמר על הכסף שלנו מבלי להסתכן בדבר. לנו הסיכון ולהם הרווח, בברכת הממשלה והאוצר.

ומה קורה בצ׳ילה?

למרבה האירוניה, בימים אלה מתרחש בצ׳ילה מאבק המוני נגד אותה מערכת פנסיה פרטית. ביולי האחרון 200,000 איש הפגינו ברחובות הבירה סנטיאגו נגד קרן הפנסיה הפרטית ה־AFP. באוגוסט ההפגנות משכו 400,000 בבירה לבדה וכ־2 מיליון איש ברחבי המדינה.

מאז שהדיקטטורה הצבאית של פינושה הפריטה את הפנסיות בתחילת שנות ה־1980, כל חסכונות הפנסיה במדינה משמשים למעשה כמקור פיננסי עבור מספר מצומצם של בעלי הון ללא יכולת פיקוח מצד החוסכים עצמם. בעוד מערכת הפנסיה מניבה רווחי עתק למוסדות הפיננסיים, מעל ל־90% מהחוסכים זכאים לפנסיה חודשית של פחות מ־236$ לחודש (כ־900 שקל) –61% בלבד משכר המינימום בצ׳ילה.

איגודי עובדים משמעותיים, כגון איגוד עובדי הנחושת ואיגוד נמלי הים, לוקחים חלק פעיל במאבק על אף שראשי פדרציית האיגודים, המקורבים למפלגת השלטון, מתחמקים בינתיים מלגבות אותו. הפגנות נוספות ואף שביתה כללית בנושא מתוכננות לחודש נובמבר.

גם ארגוני העובדים בארץ, וההסתדרות בראשם, צריכים לאמץ את "המודל הצ׳יליאני" — לא את מודל הפנסיה שיטיב רק עם מנהלי בתי ההשקעות אלא את המאבק ההמוני נגד הפרטת קרנות הפנסיה והעוני בקרב קשישים.

בחודש אוגוסט, התארגנות "עומדים ביחד" יזמה בשיתוף עם ארגון "כוח לעובדים" את קמפיין 'מינימום 5000' הדורש להשוות את ההכנסה מפנסיה לשכר המינימום. תמיכה בקמפיין מצד איגודים ומקומות עבודה המאוגדים בהסתדרות, ארגוני המורים ומשאר ארגוני העובדים במשק תוכל לחזק אותו ולקדם במקביל את הדרישה להוצאת קרנות הפנסיה מהבורסה.

*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.