לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
קריאה לסולידריות
לעצור את רדיפת מתנגדי מדיניות הצנע באירלנד
23 מפגינים, בהם חבר פרלמנט וחברי מועצה סוציאליסטים, מסתכנים במאסר ממושך בגין מחאה לא אלימה ■ נועם חומסקי: הרשעתם תהפוך מחאה לעבירה פלילית
2,031

2,031

באופן חסר תקדים, המדינה בדרום־אירלנד מעמידה לדין 23 מפגינות ומפגינים בגין "כליאת שווא" — עבירה פלילית חמורה שהעונש עבורה מגיע עד למאסר עולם. כל פשעם של הנאשמים הוא שלקחו חלק, לצד מאות מפגינות ומפגינים נוספים, במחאה לא אלימה שעיכבה למשך כשעתיים את מכוניתה של ג׳ואן בורטון — מנהיגת מפלגת הלייבור האירית — שכיהנה בזמן האירוע כשרת הרווחה וכמשנה לראש הממשלה.

ההפגנה התקיימה בנובמבר 2014 בשכונת ג׳ובסטאון שבדבלין — שכונה שמורכבת בעיקר ממשפחות ממעמד העובדים. בשלב מסוים במהלך ההפגנה, חלק מהמשתתפים התיישבו על הכביש וחסמו לפרק זמן קצר את מכוניתה של בורטון, שהייתה מוקפת בשוטרים. עתה הם מואשמים, באופן אבסורדי, בחטיפה של השרה, ומסתכנים בריצוי של עונשי מאסר ארוכים.

הבלשן והסופר נועם חומסקי הסביר כי "הרשעתם של הנאשמים תהפוך מחאה לעבירה פלילית", וז׳אן לוק מלנשון, המועמד השמאלי לנשיאות צרפת, מבהיר כי ההרשעה "תשדר מסר מרתיע לכל מי שירצה לצאת להפגין בשנים הקרובות — פעילי איגודים מקצועיים, פעילות למען זכויות נשים ועוד". חומסקי ומלנשון הם בין התומכים בקמפיין הסולידריות הבינלאומי להגנה על הנאשמים.

בין הנאשמים נמצא גם פול מרפי, חבר פרלמנט מטעם רשימת "הברית נגד הצנע" (Anti Austerity Alliance) וחבר המפלגה הסוציאליסטית (Socialist Party), תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי באירלנד. על פי החוק באירלנד, אם פול מרפי יורשע ועונשו יהיה מעל 6 חודשי מאסר, הוא יודח מתפקידו. בנוסף אליו מואשמים שלושה חברי מועצות מקומיות מטעם המפלגה הסוציאליסטית, עובדים סטודנטים, פנסיונרים ואפילו נער שהיה בן 15 בזמן ההפגנה.

הפללה של מחאה

ההפגנה המדוברת התארגנה באופן ספונטני על רקע תנועת מחאה רחבה שפרצה באותם ימים כנגד הטלת אגרה חדשה על השימוש במים. כשנודע לתושבי השכונה ששרה החברה בממשלה תגיע לשכונתם, אחת השכונות העניות ביותר בדבלין, השמועה עברה ברשתות החברתיות ומפה לאוזן. הזעם שצבר תאוצה הוביל למחאה של יותר מ־500 איש.

השרה הגיעה לאזור ההפגנה במכוניתה והמפגינים מחו בישיבה על הכביש. בורטון יכלה בכל רגע לצאת מהמכונית ולעזוב את המקום. כוחות משטרה גדולים הגיעו לשכונה, אך לא עצרו אף אחד במהלך ההפגנה. המשטרה תיאמה עם המפגינים בשטח כי הם יאפשרו את יציאתה של המכונית של בורטון מהשכונה בנסיעה איטית, תוך כדי שהם צועדים לצידה — כפי שאכן קרה.

רק שלושה חודשים לאחר מכן, החלו השוטרים להגיע, לפנות בוקר, אל ביתם של חלק קטן מהמשתתפים בהפגנה, ולעצור אותם לצורכי חקירה. גם חבר הפרלמנט מרפי נעצר באותו האופן.

בנובמבר התקיים המשפט הראשון בסדרה — משפטו של הנער, כיום בן 17. באופן שערורייתי הוא הורשע בכליאת שווא על ידי בית המשפט לנוער, וקיבל עונש מאסר על תנאי. בית המשפט אמנם לא העז לגזור על תלמיד תיכון ללא עבר פלילי עונש מאסר בפועל, אך נראה כי עצם ההרשעה שלו נועדה להכשיר את הקרקע להרשעתם וגזירת עונשי מאסר בפועל על שאר הנאשמים.

משפט ראווה פוליטי

בזמן שכיהנה כשרה בממשלה, בורטון הובילה מדיניות של קיצוצים בתקציבי הדיור, החינוך והרווחה. המחאה של תושבי ג׳ובסטאון כנגדה היתה חלק מהזעם הכללי נגד המדיניות הזו.

לפני כשנתיים החל להתארגן מאבק נגד אגרת חדשה על שימוש במים שממשלת אירלנד ניסתה להטיל. אירלנד היא מדינה עשירה במים ולכן האגרה נתפסה כהתקפה נוספת על העובדים ועניים באירלנד. המונים נענו לקריאה של המפלגה הסוציאליסטית ושל הברית נגד הצנע להחרים את האגרה. העובדה שקרוב ל־70% מתושבי אירלנד לא שילמו את האגרה, לצד הפגנות המוניות, אילצו את הממשלה לדחות את הגבייה שלה עד להודעה חדשה. למעשה, הממשלה והאליטה הקפיטליסטית באירלנד נאלצו להתקפל בפני מאבק מוצלח נגד צעד שהוא חלק מצעדי הצנע.

זהו ההקשר בו מתקיים משפטם של התושבים והתושבות מג׳ובסטאון ושל חברי הפרלמנט והמועצה העירונית שעמדו לצדם בהתנגדות לאגרות המים ולצעדי הצנע של הממשלה. הממסד באירלנד רוצה לבודד את פעילי השכונות ואת נציגי השמאל הסוציאליסטי שהובילו את המאבק המוצלח הזה ולגבות מהם מחיר — גם פוליטי וגם אישי.

איך אפשר לסייע?

הנאשמים שילבו כוחות והשיקו קמפיין ציבורי להגנתם ולהגנת זכות ההפגנה והמחאה באירלנד. לקראת תחילת המשפטים של הנאשמים הבוגרים בחודש אפריל הם קוראים לפעילי איגודים, פעילים חברתיים, פעילי שמאל, חברי פרלמנט וחברי מועצות עירוניות מרחבי העולם לשלוח מכתבי מחאה למשרד המשפטים האירי. כאמור, נועם חומסקי, ז׳אן לוק מלנשון, איגוד עובדי הבניין בארגון העובדים יונייט (Unite), פעילי איגודים מבלגיה ועוד כבר הצטרפו למחאה.

למידע נוסף (באנגלית): www.jobstownnotguilty.com

שלחו את המכתב הבא למשרד המשפטים האירי עם העתקים למאבק סוציאליסטי:

המכתב באנגלית:

[Name]

[Function (eventually)

[Email adress]

Frances Fitzgerald,

Dept. of Justice and Equality,

51, St. Stephen's Green,

Dublin 2,

D02 HK52

Ireland

Phone: +353 1 602 8202

Email: [email protected]

Dear Tanaiste and Minister Fitzgerald,

I have become aware of the conviction of a 17 year school student for false imprisonment of former Tanaiste Joan Burton TD. We believe that this conviction and the fact that a further 18 people face trial next year relating protesting against water charges in the Jobstown community in Tallaght, Dublin is a disgraceful miscarriage of justice.

Sit down protests that delay politicians are a part of the fabric of democratic rights that people have won over many years. It is a very serious infringement of the right to protest that the Irish State and judicial system are pursuing these case, 'a recipe for totalitarianism' as the school students barrister called it and a criminalisation of protest and working class communities.

That people could face long prison sentences and that a democratically elected parliamentarian could be removed from parliament is outrageous. I demand that the conviction of the 17 year old be overturned and that the charges against the 18 adults are dropped immediately.

[signature]

תרגום של המכתב:

סגנית ראש הממשלה ושרת המשפטים היקרה,

הובאה לידיעתי הרשעתו של תלמיד בית ספר בן 17 באשמת כליאת שווא של סגנית ראש הממשלה הקודמת, ג׳ואן ברטון. אני / אנו מאמינים שהרשעה זו והעובדה ש־18 אנשים בוגרים נוספים אמורים לעמוד למשפט באותה האשמה של כליאת שווא לאחר שהפגינו במחאה כנגד מס המים בשכונה ג׳ובסטאון בדבלין, היא עיוות צדק מביש.

הזכות של מפגינים לעכב פוליטיקאים על ידי ישיבה בדרכם היא חלק ממארג הזכויות הדמוקרטי שאנשים זכו בו ונהנים ממנו זה שנים רבות. העובדה שהמדינה האירית ומערכת המשפט תובעים את המפגינים באשמת כליאת שווא מהווה פגיעה חמורה בזכות למחאה, או כמו שניסח זאת פרקליטו של הנער הנאשם "זהו מתכון לטוטליטריות", ומדובר בהפיכת המפגינים המוחים ומעמד העובדים לפושעים.

העובדה שאנשים עלולים לעמוד בפני גזר דין עם עונש של שנות מאסר ארוכות והעובדה שחבר פרלמנט שנבחר בצורה דמוקרטית יאלץ לעזוב את הפרלמנט היא שערורייתית. אני / אנו דורשים להפוך את גזר הדין המרשיע של הנער בן ה־17 ולזכות אותו כמו גם ביטול מיידי של כל האשמות כנגד 18 המפגינים הנוספים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.