לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
העצרת נגד הגירוש
"בן אדם שברח מעבודות כפייה במשטר דיקטטורי – אינו פליט?!"
עשרות אלפי ישראלים ומבקשי מקלט הגיעו לעצרת בכיכר רבין ■ חיבור חשוב בין ההתנגדות לגירוש לדרישה להשקעה בשכונות
1,484

1,484

"לא לגירוש" קראו עשרות האלפים, ישראלים ומבקשי מקלט, שהתאספו בשבת האחרונה כדי למחות נגד מדיניות גירוש מבקשי המקלט של הממשלה. הדוברות והדוברים בהפגנה כללו מבקשי מקלט מאריתראה ומסודן, תושבים ותיקים משכונות דרום תל אביב, בני נוער המתנגדים לגירוש, ניצולי שואה, ופעילים חברתיים. מרביתם, וכן חלק גדול מהסיסמאות, השלטים והבנרים בקרב הקהל, קראו גם להפסיק את ההזנחה ולהשקיע בשכונות דרום תל אביב.

״אל תבלבלו לנו את המוח, השלטון שלכם כאן מאז 1977. אתם האחראים על המצב״ קרא ראובן אברג׳יל, ממקימי הפנתרים השחורים שנאם בהפגנה, לראש הממשלה נתניהו, בתשובה לשקר כאילו ארגוני השמאל או מבקשי המקלט הם האשמים במצוקות החברתיות בשכונות דרום תל אביב.

תושבת שכונת התקווה, ליטל ביטון, גם כן הפריכה את השקר כאילו מבקשי המקלט "עושים הכל כדי להרוס לתושבי השכונה את החיים". ביטון אמרה שזו לא המציאות שהיא מכירה ותיארה את הקשרים שנרקמים בין מבקשי מקלט לתושבים ותיקים. בביטוי של סולידריות בין קבוצות שסובלות מאפלייה ומאי־שוויון היא קראה "לעצור את הגירוש... ובאותה נשימה אנחנו מוכרחים להיאבק לצד התושבים בחצר האחורית של העיר הזאת ושל הארץ הזאת. לא נשלים עם חוסר שוויון, עם דור אחרי דור של ילדים שחלומתיהם נשדדים מהם, של בני אדם שחיים בלי תקווה ובלי בטחון."

שולה קשת, תושבת נווה שאנן, ממובילות ההתארגנות "דרום תל אביב נגד הגירוש", תיארה את ההזנחה והעוני, הסחר בנשים והשימוש בסמים שהיו קיימים בדרום העיר עוד לפני שהגיעו מבקשי המקלט, וכיצד הדחיקה של מבקשי המקלט לשכונות העניות ביותר גרמה לקריסת התשתיות. קשת קראה לפתרון אמיתי למצוקות החברתיות — במקום גירוש מבקשי מקלט, וגירוש של עניים מבתיהם כדי להקים מגדלים לעשירים, יש לפעול למען הכרה בפליטים ולמען דיור ציבורי, חינוך ופרנסה.

המאבק נגד גירוש הפליטים כבר מייצר הצלחות: ההתגייסות ההמונית של עשרות אלפים שיצאו פעמיים להפגנות גדולות, וכן עשרות ההתארגנויות והיוזמות המקומיות, הובילו את בג״צ להורות למדינה להקפיא את תוכנית הגירוש, ואת היועץ המשפטי להורות לבחון את השחרור של חלק ממבקשי המקלט המוחזקים בסהרונים. ההישגים האלו לא היו מתאפשרים בלי מאבק עוצמתי שהוכיח שהגירוש לא יעבור בקלות.

עשרות האלפים שהגיעו לכיכר, לצד הסקרים המצביעים על תמיכה ציבורית בבדיקת כל בקשות המקלט, ממחישים את הפוטנציאל לעצירת תוכנית הגירוש. הבמה שהמאבק מספק לסיפורי החיים המצמררים של מבקשי המקלט מסייעת לחשוף שהממשלה משקרת כשהיא מסיתה נגדם ומכנה אותם "מסתננים".

מונים הארון, מבקש מקלט מסודאן, תיאר כיצד הוא נרדף בשל הפעילות הפוליטית שלו למען דמוקרטיה וכיצד השבט ממנו הוא הגיע סובל מדיכוי רצחני: "בן אדם שברח מעבודות כפייה במשטר דיקטטורי — אינו פליט?!... בן אדם ששרפו את הכפר שלו, והרגו את בני משפחתו מול העיניים — אינו פליט?!". סנאית זרברוק מאריתריאה סיפרה על מאבקה למען עצמאות אריתריאה ולאחר מכן נגד הדיקטטורה: "הייתי לוחמת למען החופש של אריתריאה מאז שהייתי ילדה, היה לי חלום: אני והחיילים שלי נקים מדינה דמוקרטית וחופשית... אבל במקום עצמאות מצאתי את עצמי ברדיפה חזקה מצד השלטון". מורן מקמל, רכזת "המרכז לפליטים בנגב", סיפרה על עשרות פצועי הירי שהגיעו דרך סיני שליוותה לטיפול רפואי בבית החולים סורוקה, וכיצד תינוק סודני מת בשל המרחק הרב עד לבית החולים היחיד בנגב. כמה אטימות יכולה להיות לנתניהו שמשתחצן על כך שבנה חומה כדי למנוע מאותם אנשים טיפול רפואי ומקלט.

אבי ילאו, ממובילי מאבקם של יוצאי אתיופיה נגד גזענות ואלימות משטרתית, תקף את הגזענות של הממשלה ששלחה כנגד הפגנות יוצאי אתיופיה "יותר שוטרים ופרשים ממה שהיו פה אנשים... כל מהותם הייתה להתנגד לדרישה שלנו לנורמליות במדינת ישראל".

"הגירוש הוא אסון בשירות ממשלת הון"

גם פעילי מאבק סוציאליסטי הצטרפו להפגנה — חילקנו שלטים עליהם נכתב "לא לגירוש — כן להשקעה בשכונות", וכן פליירים עם הכותרת "הגירוש הוא אסון בשירות ממשלת הון". כמו כן הפצנו סטיקרים, את המוסף מיוחד לעיתון המאבק, וגייסנו תרומות להמשך חיזוק המסר הסוציאליסטי במאבק נגד הגירוש. בשיחות עם מפגינות ומפגינים הדגשנו כי הגירוש הוא חלק בלתי נפרד מסדר היום של ממשלת ההון הגזענית של נתניהו וקראנו לצירוף ארגוני העובדים והסטודנטים למאבק.

בואו ביום רביעי לפגישות שאנו יוזמים בחיפה ובתל אביב והצטרפו אלינו כדי לעצור את הגירוש, להיאבק נגד ממשלת ההון של נתניהו וכדי לבנות חלופה סוציאליסטית לשיטה הקפיטליסטית שמטפחת עוני ומייצרת אפליה וגזענות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.