סופ״ש מוצלח של חשיבה ודיון על סולידריות ואלטרנטיבה
לעצור את הדחפורים!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
העבודה המאורגנת · כיבוש ושלום · המזה״ת · עולמי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · מאבק סוציאליסטי
X


חברון
מציאות הכיבוש, ההתנחלות וההפרדה
סיור של שוברים שתיקה ומאבק סוציאליסטי נערך בלב "עיר הרפאים", הנתונה לכיבוש צבאי ישיר ולמדיניות הפרדה ברוטלית, בשירות קומץ מתנחלים פנאטים

הדפסה

סיור להכרת המציאות המורכבת והקשה של הכיבוש וההתנחלות בעיר חברון אורגן ביום שישי האחרון, 5 באוקטובר, בשיתוף פעולה בין מאבק סוציאליסטי וארגון שוברים שתיקה. הסיור הסתיים בפגישה מרגשת עם פעילים פלסטינים, תושבי המקום, מארגון 'צעירים נגד ההתנחלויות' (شباب ضد الاستيطان).

את הסיור הדריך עידו אבן־פז משוברים שתיקה, שכחייל בעברו הוצב בין השאר בחברון עצמה. עידו הוליך את משתתפי הסיור במה שהיה המרכז שוקק החיים של העיר הגדולה ביותר בגדה המערבית אחרי מזרח ירושלים, ונהפך לעיר רפאים תחת כיבוש צבאי ישיר, בשירות קומץ של כמה מאות מתנחלים כהניסטים פנאטים. נקודת המיפנה שבעקבותיה הוחמרה מדיניות ההפרדה והשליטה הצבאית הייתה הטבח שביצע המפגע הכהניסט ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב־1994.

כוח צבא בחברון מעכב שני ילדים בדרכם לבית הספר, 13.9.18

משתתפי הסיור נחשפו להסברים לגבי המאורעות ההיסטוריים ומדיניות ההפרדה הברוטלית בעיר, אך גם חזו במחסומים, בבסיסים, ברחובות האסורים למעבר פלסטינים, בחנויות שדלתותיהן רותכו ובכלובים שעל חלונות בתיהם של משפחות פלסטיניות שנועדו להגן עליהם מפני תקיפות המתנחלים.

בשעת הסיור, שנערך בשטח H2, שנתון לכיבוש צבאי ישיר (בהתאם להסכם חברון מ־1997), התקיימה בסמוך, בשטח H1, ההפגנה השבועית לפתיחת הרחוב הראשי, רחוב השוהדא.

סיור בחברון, שטח H2, ב־5 באוקטובר
כלובים על בתי התושבים הפלסטינים

בין המשתתפים בסיור היה גם ויצמן המילטון, מזכ״ל מפלגת העובדים הסוציאליסטית בדרום אפריקה (WASP), מפלגת אחות של מאבק סוציאליסטי. ויצמן, סוציאליסט שהיה מהלוחמים נגד משטר האפרטהייד בדרום האפריקה, אמר בפגישה עם הפעילים המקומיים: "הסיור החזיר אליי זיכרונות קשים מפשיטות הצבא על עיירות העוני בדרום אפריקה בעת המאבק בשנות ה־70. אך כל הדיכוי המופנה כלפיכם מעיד על כך שהצבא והמתנחלים יודעים שאי־אפשר לשבור את רוחכם".

שיחה עם 'צעירים נגד ההתנחלויות' בתום הסיור

מתנחלים ניסו להפריע למהלך הסיור ובשלב מסוים גם התיזו מים על משתתפי הסיור, מה שכמובן לא פגע בסיור ורק שב והמחיש את הנקודה לגבי האלימות של אותו קומץ אליטיסטי ומשיחי ששואף להשתלט על עיר של למעלה ממאתיים אלף בני־אדם.

סיור בחברון, שטח H2, ב־5 באוקטובר

בסיור לקחו חלק גם סטודנטים ממכללת תל־חי, שאירגנו בחודש מאי האחרון הרצאה של שוברים שתיקה אצלם בקמפוס, והותקפו אז בידי בריונים לאומנים מהימין. התקיפה לא הרתיעה אותם והם מקימים בימים אלה תא סטודנטים למאבק למען שוויון ושלום.

שוברים שתיקה, למרות מסע ההסתה הפראי נגדם, ממשיכים לקיים באופן תדיר סיורים להכרת מציאות הכיבוש, מתוך הבנה שככל שציבור רחב יותר יכיר את המצב האמיתי בשטח, כך תגבר ההתנגדות להמשך הכיבוש. מוזמנים להיכנס לאתר שלהם לפרטים נוספים.

המאבק נגד הדיקטטורה של הכיבוש ולמען עתיד של שלום נמשך. בשביל שלום צריך להיאבק. הצטרפו אלינו!

עיר רפאים
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־CWI, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.