לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חברון
מציאות הכיבוש, ההתנחלות וההפרדה
סיור של שוברים שתיקה ומאבק סוציאליסטי נערך בלב "עיר הרפאים", הנתונה לכיבוש צבאי ישיר ולמדיניות הפרדה ברוטלית, בשירות קומץ מתנחלים פנאטים
1,420

1,420

סיור להכרת המציאות המורכבת והקשה של הכיבוש וההתנחלות בעיר חברון אורגן ביום שישי האחרון, 5 באוקטובר, בשיתוף פעולה בין מאבק סוציאליסטי וארגון שוברים שתיקה. הסיור הסתיים בפגישה מרגשת עם פעילים פלסטינים, תושבי המקום, מארגון 'צעירים נגד ההתנחלויות' (شباب ضد الاستيطان).

את הסיור הדריך עידו אבן־פז משוברים שתיקה, שכחייל בעברו הוצב בין השאר בחברון עצמה. עידו הוליך את משתתפי הסיור במה שהיה המרכז שוקק החיים של העיר הגדולה ביותר בגדה המערבית אחרי מזרח ירושלים, ונהפך לעיר רפאים תחת כיבוש צבאי ישיר, בשירות קומץ של כמה מאות מתנחלים כהניסטים פנאטים. נקודת המיפנה שבעקבותיה הוחמרה מדיניות ההפרדה והשליטה הצבאית הייתה הטבח שביצע המפגע הכהניסט ברוך גולדשטיין במערת המכפלה ב־1994.

כוח צבא בחברון מעכב שני ילדים בדרכם לבית הספר, 13.9.18

משתתפי הסיור נחשפו להסברים לגבי המאורעות ההיסטוריים, כולל לגבי החיים המשותפים היסטורית של יהודים וערבים בעיר שנגדעו עם ההסלמה בסכסוך היהודי־ערבי והטבח ביהודי חברון ב־1929 (כחלק מ"מאורעות תרפ״ט"). משפחות מוסלמיות הצילו והחביאו יהודים בביתן בשעת הפוגרום. אחת מאותן משפחות, שבביתה נמצאת תעודת הוקרה על מעשה ההצלה, נאלצת לחיות כיום בצל הכיבוש הצבאי ואלימות המתנחלים. כפי שהסביר עידו, אין כל שחר לטענת המתנחלים שמפעל הגזל הקולוניאלי שלהם הוא ממשיך דרכה של אותה קהילה יהודית היסטורית שהתגוררה בעיר.

כשמתהלכים בעיר, בלתי אפשרי לפספס את מדיניות ההפרדה הברוטלית ואת הנוכחות המסיבית של כוחות צבא. הסיור חלף על פני מחסומים, בסיסים, רחובות האסורים למעבר פלסטינים, חנויות שדלתותיהן רותכו וכלובים שעל חלונות בתיהן של משפחות פלסטיניות שנועדו להגן עליהן מפני תקיפות המתנחלים.

בשעת הסיור, שנערך בשטח H2, הנתון לכיבוש צבאי ישיר (בהתאם להסכם חברון מ־1997), התקיימה בסמוך, בשטח H1, ההפגנה השבועית לפתיחת הרחוב הראשי, רחוב השוהדא.

סיור בחברון, שטח H2, ב־5 באוקטובר
כלובים על בתי התושבים הפלסטינים

בין המשתתפים בסיור היה גם ויצמן המילטון, מזכ״ל מפלגת העובדים הסוציאליסטית בדרום אפריקה (WASP), מפלגת אחות של מאבק סוציאליסטי. ויצמן, סוציאליסט שהיה מהלוחמים נגד משטר האפרטהייד בדרום האפריקה, אמר בפגישה עם הפעילים המקומיים: "הסיור החזיר אליי זיכרונות קשים מפשיטות הצבא על עיירות העוני בדרום אפריקה בעת המאבק בשנות ה־70. אך כל הדיכוי המופנה כלפיכם מעיד על כך שהצבא והמתנחלים יודעים שאי־אפשר לשבור את רוחכם".

שיחה עם 'צעירים נגד ההתנחלויות' בתום הסיור

מתנחלים ניסו להפריע למהלך הסיור ובשלב מסוים גם התיזו מים על משתתפי הסיור, מה שכמובן לא פגע בסיור ורק שב והמחיש את הנקודה לגבי האלימות של אותו קומץ אליטיסטי ומשיחי ששואף להשתלט על עיר של למעלה ממאתיים אלף בני־אדם.

סיור בחברון, שטח H2, ב־5 באוקטובר

בסיור לקחו חלק גם סטודנטים ממכללת תל־חי, שאירגנו בחודש מאי האחרון הרצאה של שוברים שתיקה אצלם בקמפוס, והותקפו אז בידי בריונים לאומנים מהימין. התקיפה לא הרתיעה אותם והם מקימים בימים אלה תא סטודנטים למאבק למען שוויון ושלום.

שוברים שתיקה, למרות מסע ההסתה הפראי נגדם, ממשיכים לקיים באופן תדיר סיורים להכרת מציאות הכיבוש, מתוך הבנה שככל שציבור רחב יותר יכיר את המצב האמיתי בשטח, כך תגבר ההתנגדות להמשך הכיבוש. מוזמנים להיכנס לאתר שלהם לפרטים נוספים.

המאבק נגד הדיקטטורה של הכיבוש ולמען עתיד של שלום נמשך. בשביל שלום צריך להיאבק. הצטרפו אלינו!

עיר רפאים
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.