לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אוניברסיטת ת״א
ארגון סגל ההוראה והמחקר לקראת המשך מאבק
חברות 'מאבק סוציאליסטי' נבחרו לוועד ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת ת״א ■ באסיפה הכללית השנתית של ארגון הסגל עלו על סדר היום אתגרים במאבק מול הנהלה דורסנית
963

963

ב־5 ביולי התקיימה האסיפה הכללית השנתית של ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת ת״א. הארגון מייצג כ־6,000 עובדות אקדמיות ומלגאיות. באסיפה נבחרו לוועד הארגון שתי חברות מאבק סוציאליסטי, אלינור נדיר (זו השנה השנייה) ותובל קליין.

המעורבות של חברות מאבק סוציאליסטי לאורך השנה האחרונה בקמפוס ובארגון הסגל כללה השתתפות פעילה במאבק ארצי משותף של ארגוני הסגל הזוטר ובעיצומים למען הסדרת תנאי העבודה בתקופת הקורונה. במהלך המאבק יזמנו קמפיין לקידום שת״פ וסולידריות מקרב סטודנטים וסטודנטיות, שכלל גם הפגנת מחאה סטודנטיאלית לתמיכה במאבק הסגל, שאורגנה בשיתוף עם התאים בקמפוס של 'עומדים ביחד' וחד״ש. החברות פעלו גם לחיזוק המעורבות של חברי וחברות ארגון מהשורה בפעילות הארגון למען חיזוק הדמוקרטיה והכוח הארגוני של הסגל.

נציגות סוציאליסטיות מחויבות לקידום האינטרסים של חברי וחברות הארגון, לרבות המשך בניית מאבק והתארגנות דמוקרטיים ונחושים להגנת תנאי הסגל, ותנאי העבודה והלימודים בכלל. במסגרת זו, חשוב להמשיך לבנות סולידריות במאבק בקרב הסגל וגם עם שאר ארגוני העובדים והעובדות, וארגוני הסטודנטים והסטודנטיות, בקמפוס וברמה הארצית. את הבעיות של הסגל חשוב לראות בהקשר של בעיות רחבות בקמפוס, במערכת ההשכלה הגבוהה ובחברה בכלל. כך, לסגל יש אינטרס בקידום שוויון וקמפוס וחברה נקיים מניצול, סקסיזם, גזענות ודיכוי להט״ב, כמו גם לקידום המאבק במשבר האקלים.

ברוח זו פעלנו וכך עשינו סביב המאבק למען שוויון מגדרי ומניעת פגיעה מינית, וסביב המאבק נגד משבר האקלים — במסגרתו, בין היתר, חברות מאבק סוציאליסטי קידמו את החלטת הוועד על השתתפות הארגון במאבק, ופעילות הסברה למען הסטת ההשקעות של האוניברסיטה מתעשיות מזהמות. נמשיך לפעול לחיזוק המאבקים האלה ואחרים במהלך השנה הקרובה.

ההנהלה ממשיכה לפגוע בסגל ובהוראה

האסיפה השנתית, במתכונת היברידית, התכנסה על רקע החלטת הנהלת האוניברסיטה להפר הסכמה בע״פ מול הארגון על מחיקת הקלטות שיעורים בסוף שנת הלימודים — חלק ממכלול "הבנות" על תנאי עבודה במשבר הקורונה שארגון הסגל הגיע אליהן במאבק לפני חצי שנה, ושההנהלה התעקשה לא לעגן בהסכם. אי־מחיקת ההקלטות עלולה להקל על האוניברסיטה לקצץ בתקנים ובשעות בעזרת החלפת שיעורים חיים בשיעורים מוקלטים. לפי עדויות, זה כבר קרה בקמפוס 'ברושים' לרפואה אינטגרטיבית.

מהלך של החלפת מרצות בהקלטות לא רק יפגע בפרנסת עובדות ההוראה, אלא גם באיכות ההוראה עצמה. זאת ועוד, ההנהלה הכריזה על כוונה להרחיב את מתווה השיעורים המוקלטים בשנת הלימודים הקרובה: להעביר 30% מהקורסים למתכונת היברידית, בשאיפה להעביר שליש מהקורסים למתכונת כזו בתוך שלוש שנים. ההנהלה לא טרחה לעדכן את סגל ההוראה — התוכנית הוכרזה בתקשורת מבלי להשיג כל הסכמה מצד הארגון. הייתה הסכמה באסיפה שהתוכנית לא תעבור בשתיקה.

היו״ר היוצא, פלג מיכאלי, שנבחר באסיפה לפני שנה לאחר שייצג קו לוחמני נגד ההנהלה ובעד חיזוק דמוקרטיה ארגונית, טען שמאזן הכוחות מול ההנהלה עבר שינוי לרעה. הוא תיאר בפתיחת האסיפה כיצד בשנתיים וחצי האחרונות פעלה ההנהלה נגד העבודה המאורגנת וזכויות העובדות והעובדים בקמפוס, כולל הניסיונות לכפות תנאים ולסגת מהסכמים עם ארגון הסגל, והסירוב להכיר בארגון עובדי המעבדות, עד שהאחרונים פנו לעתירה משפטית. מיכאלי טען באסיפה, בצדק, שהאפיק האפקטיבי ביותר להישגים הוא מאבק, ולשם כך יש צורך "לבנות כוח" — ליצור מעורבות גדולה יותר של חברי וחברות הארגון — ושזאת המשימה העיקרית על הפרק. ראוי לציין שבאסיפה השתתפו כמה עשרות מחברי וחברות הארגון, בהשוואה להתגייסות מיוחדת של כ־500 בשנה שעברה, ועובדה זו רק מדגישה את הצורך להמשיך לעורר דיון ולהגביר מעורבות בשורות הארגון.

מאבק לשיפור תנאים ולשינוי

המשימה של שינוי מאזן הכוחות מול ההנהלה דחופה. הנהלת האוניברסיטה דורסת את זכויות הסגל האקדמי והמנהלי, את זכויות עובדות הניקיון שעדיין מועסקות בהעסקה קבלנית (!), ואת זכויות עובדי המחקר והפרויקטים. אותו יחס מופנה גם לסטודנטיות ולסטודנטים: חוסר התחשבות מוחלט בהשלכות הכלכליות והבריאותיות של משבר הקורונה, ההתנהלות הכושלת במיגור תופעת הפגיעה המינית בקמפוס, המשך גרירת הרגליים וההתעלמות מדרישות המאבק הסביבתי, ועוד.

חברות מאבק סוציאליסטי בארגון הסגל ימשיכו לפעול לבניית הכוח הארגוני הנדרש ולדחוף בארגון הסגל, וגם בהתארגנויות הסטודנטיאליות שבהן לקחנו חלק, את המאבקים שבפתח מול הנהלת האוניברסיטה. המאבק מול הנהלת האוניברסיטה הוא לא רק מאבק נגד הנהלה אטומה ואדישה, אלא גם נגד הממונה על השכר במשרד האוצר, ונגד מדיניות קפיטליסטית, שגם ממשלת ה"שינוי" מובילה, של קיצוצים בשירותים ופגיעה בתנאי העבודה. לכן גם ישנה חשיבות מיוחדת להמשך פיתוח וחיזוק שיתוף הפעולה הארצי בין ארגוני הסגל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.