לכו, המדיניות שלכם הורגת נשים
טראמפ הולך: ניתוח סוציאליסטי והמשך המאבק
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בקורונה
תוכנית חילוץ לציבור העובדים והעובדות

מגפת הקורונה היא לא רק אסון טבע. ברחבי העולם אנשים מתים בעיקר כתוצאה ממחדלים מערכתיים עמוקים.

ממשלות קפיטליסטיות, כולל בישראל, התעלמו במשך שנים מאזהרות המדענים והעובדים שדרשו צעדי היערכות להתמודדות עם מגפה עולמית. סדר היום של אותן ממשלות היה ייבוש תקציבי והפרטה של הבריאות הציבורית, בשירות רווחי בעלי ההון. מאותה הסיבה, גם כשפרצה לבסוף המגפה, ממשלות גררו רגליים בנקיטת צעדים להשבתת הפעילות במשק.

הצוותים הרפואיים נשלחו לקו החזית של המאבק במגפה עם מחסור חמור בציוד ובכוח־אדם. בדיקות נשאות — האמצעי היעיל ביותר לניטור המגפה — נעשו בטפטופים, בעקבות שנים של ייבוש תקציבי של מעבדות, ולבסוף בשל גרירת רגליים והימנעות מייצור המוני של ערכות בדיקה בידי המדינה.

כאילו לא די בכך, עובדים ועובדות בכל העולם וגם כאן נזרקים במשבר הזה מתחת לגלגלים. משבר הקורונה מצית משבר כלכלי מהחמורים בהיסטוריה, שהסיבות השורשיות לו הן לא המגפה אלא כשלים עמוקים הרבה יותר במערכת הכלכלית. בשלב הזה, רבים מאיתנו פוטרו, נשלחו לחל״ת או ספגו הורדה בשכר וחיים בחוסר ודאות באשר ליכולת לסגור את החודש ולהתמודד עם תשלומי השכירות, המשכנתא, החשבונות וקניית מוצרים בסיסיים. תוכנית החילוץ של שלטון נתניהו מעבירה כספים לעסקים גדולים שטבעו ברווחים בשנים האחרונות, אבל לא מספקת כל מענה רציני לאנשים עובדים מהשורה.

גם התשלום על מסכות ועל חומרי חיטוי כבר לא מובן מאליו, שעה שישנם בעלי עסקים המבקשים לנצל באופן ציני את המשבר כדי לגזור עוד קופון ומפקיעים מחירים. אחרים מנצלים את ההזדמנות לקידום שינויים מבניים במקום העבודה, במחיר כבד עבור העובדים.

בינתיים, שלטון נתניהו וגורמים מהאוליגרכיה הקפיטליסטית מפנים את האצבע המאשימה כלפי אזרחים מהשורה, ובפרט העניים והמודרים ביותר. הפרד ומשול. בשטחים הפלסטיניים, מדיניות "ניהול הסכסוך" וכפיית הכיבוש, העוני והמצוקה שהוביל שלטון נתניהו, מאיימת כעת להפוך את המגפה להרסנית ביותר עבור עובדים ועניים ברצועת עזה ובגדה המערבית.

משבר הקורונה חושף מערכת פושטת־רגל. מחדל קפיטליסטי דורש פתרונות סוציאליסטיים. ההצעות הבאות למתווה לתוכנית חילוץ לציבור העובדים והעובדות אומצו באסיפה ארצית וירטואלית של תנועת מאבק סוציאליסטי ב־10 באפריל 2020. אם קראתם, נשמח שתכתבו לנו מה חשבתם. אם הסכמתם, אתם מוזמנים ומוזמנות להפיץ ולשתף, לחזק את המאמצים שלנו עם תרומת סולידריות סמלית (כאן) ולהצטרף אלינו למאבק למען שינוי סוציאליסטי.

מאבק אפקטיבי במגפה וחיזוק מערכת הבריאות
 • התערבות ההסתדרות וארגוני העובדים בדרישה להשבתה מלאה של המשק, ככל שיידרש, למעט שירותים חיוניים ועבודה (סבירה) מהבית, תוך הבטחת שכר מלא לעובדים/ות — סוף להחרגות של ענף הבנייה ושל כל אחוז (שאינו חיוני) מכוח העבודה במגזר הפרטי. חזרה לשגרה בכל מקום עבודה רק בכפוף להסכמת העובדים/ות וגורמי מקצוע רלוונטיים.
 • הבטחת הגנה מירבית מפני סכנת הדבקה עבור הצוותים הרפואיים ועובדים ועובדות הנדרשים להמשיך לעבוד, ובכלל זה אספקה מלאה של ציוד מגן בתקן גבוה וקיום בדיקות שגרתיות.
 • הבטחת תשלום תוספת סיכון לעובדים הנדרשים להמשיך לעבוד, גם במטרה להפחית דאגה כלכלית, הפוגעת במאבק במגפה.
 • די לספסרות במוצרים רפואיים ומוצרי חיטוי! ייצור מסיבי בידי המדינה של ערכות בדיקה, ציוד חיטוי ומיגון והרחבת התוכנית לייצור החירום של מכונות הנשמה. ככל שיידרש, תפיסת המשאבים הנחוצים מידי תאגידים פרטיים.
 • בדיקות המוניות וחלוקת מסכות לכלל האוכלוסייה. הבטחת נגישות מלאה לבדיקות בחינם ולשירותי בריאות כנדרש לכלל האוכלוסייה ללא חיוב בגין שימוש וללא אפליה.
 • לא לפיטורים בבית החולים הדסה! העברת כלל בתי החולים הפרטיים ואת חברת טבע לבעלות ציבורית לצורך רתימת מלוא המשאבים לטובת מתן מענה לצורכי החירום כעת ולתכנון מענה לצורכי החברה בכלל.
 • לאפשר ולתמרץ כספית עובדים ועובדות עם הכשרה מקצועית בתחומי הרפואה והרווחה להתגייס לחיזוק הצוותים הפועלים כעת, עם אפשרות למישרה לטווח ארוך. מימון ציבורי מלא להכשרות עובדים/ות במקצועות הרפואה.
 • סוף למדיניות ייבוש והפרטת מערכת הבריאות שהביאה למחדל חוסר ההיערכות. לטובת מימון מערכת הבריאות, החזרת מס הבריאות המקביל על המעבידים, שנתניהו ביטל ב־1997.
 • תקצוב מלא לתפעול ולפיתוח בתי החולים ולתוספות תקנים, לרבות בתחום בריאות הנפש, תחת פיקוח גורמי מקצוע מתחום הבריאות, ארגוני הרופאים, האחיות ושאר ארגוני העובדים.
פיקוח דמוקרטי והתארגנות למאבק להגנה על בריאות ופרנסה
 • הקמת מטה חירום של ארגוני הרופאים, האחיות וארגוני העובדים בכלל, שיפעל להגנה על בריאות העובדים במקומות העבודה הפועלים ויפקח מטעמו על החלטות משרד הבריאות והממשלה בנוגע למשבר ועל אופן יישומן — העובדים/ות נמצאים בעמדה הטובה ביותר לשפוט לגבי מידת החיוניות של כל עבודה בעת הזאת ולגבי צרכים ייעודיים.
 • הנהגות ארגוני העובדים, ובראש ובראשונה ההסתדרות כארגון העובדים הגדול במשק, צריכות להוביל מאבק תקיף, החל מהמישור ההסברתי ועד לנקיטת צעדים ארגוניים, להגנת בריאות הציבור והעובדים הנדרשים להמשיך לעבוד, ולמען תוכנית חילוץ לציבור העובדים והעובדות — שתגובש באופן עצמאי מהממשלה והמעבידים. בכלל זה, יש לדרוש שכר מלא, הגנה מפני פיטורים וזכות וטו של העובדים על מהלכי צמצום.
 • כינוס אסיפות עובדים וירטואליות באמצעי וידיאו בכל מקום עבודה ובכל איגוד כדי לדון על השפעות המשבר על ציבור העובדים והעובדות ועל הבריאות והתנאים במקום העבודה, וגם לצורך קבלת הכרעות דמוקרטיות לגבי דרישות מההנהלות ומהממשלה, ואפשרות לקידום צעדי מאבק ככל שיידרש. לקדם התאגדות בכל מקום עבודה לא מאורגן.
 • לקדם הקמת ועדות חירום קהילתיות, שייבחרו דמוקרטית מקרב התושבים, ויפעלו להנגשת כל מידע נדרש, יסייעו לקדם שיתוף פעולה קהילתי עם הנחיות לבידוד חברתי, ויסייעו לוודא מתן מענה, ובראש ובראשונה מצד הרשויות, לדאגות ולמצוקות של תושבים בתנאי ההסגר.
 • התגייסות של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית למאבק להגנה על ציבור הסטודנטים/ות, בשת״פ עם ארגוני העובדים, כחלק מהמאבק הרחב להגנת בריאות הציבור והזכויות והפרנסה של אנשים מהשורה. לדרוש את הקפאת תשלומי שכר הלימוד בתקופת המשבר, כצעד בדרך למאבק לביטול שכר הלימוד.
100% שכר ואיפה הכסף
 • פיצוי אוניברסלי מהמדינה לכלל האזרחים על תקופת ההשבתה, שימומן ישירות באמצעות הטלת מס חירום על המיליונרים והחברות העשירות במשק — ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם במספר המיליונרים הדולריים (מעל 130 אלף) ומהמובילות באי־השוויון במדינות המפותחות.
 • 100% שכר, כפי שדורש למשל ארגון העובדים כוח לעובדים. צעדים מצד ארגוני העובדים להבטחת הכנסה בגובה שכר מלא לכלל העובדים והעובדות ללא אפליה, על חשבון המעבידים והמדינה. התנגדות גורפת להפחתות שכר על תקופת ההשבתה ומקרי בידוד.
 • למנוע ניצול של משבר הקורונה בידי בעלי עסקים כתירוץ לפיטורים, חל״תים ופגיעה בשכר — לדרוש מבעלי עסקים להוכיח היעדר מקורות מימון, לרבות מהכיס הפרטי ואף בעזרת הלוואות, לתשלומי שכר. איסור על ניצול כפוי של ימי חופשה צבורים, והחזרת כל ימי החופשה שאבדו בימי ההסגר.
 • פתיחת המאזנים המלאים של כל עסק, המפטר או מוציא לחל״ת, בפני העובדים/ות ומומחים מטעמם, והבטחת זכות וטו לוועדי עובדים (או לנציגות נבחרת אד־הוק של העובדים בהיעדר ועד קיים), על כל מהלך של צמצומים.
 • התערבות המדינה ללקיחת השליטה בעסקים המנצלים את משבר הקורונה להפקעת מחירים או כתירוץ להתחמקות מתשלום שכר או לצמצומים. הבטחת מנגנוני פיקוח דמוקרטיים של העובדים והציבור הרחב. פיצוי למשקיעים קטנים על בסיס צורך מוכח. להלאים מחדש את אל־על.
 • לא לסיוע מהמדינה לעסקים גדולים שגלגלו רווחים עצומים בשנים האחרונות — כספי סיוע מהמדינה צריכים ללכת לשכירים, לנזקקים, לעצמאים קטנים, לעסקים קטנים, לשירותים החברתיים ולמוסדות תרבות וספורט. מימון כספי הסיוע בעזרת ביטול הטבות המס לעסקים הגדולים, והלאמה מחדש של משאבי הטבע והבנקים.
יוקר המחיה, דיור ורווחה
 • הוצאת צו פיקוח מחירים נגד הפקעת מחירים על רקע המשבר. הרחבת הפיקוח על מחירי מוצרי יסוד.
 • הקפאת תשלומי שכירות במהלך תקופת ההשבתה ושמיטת החוב על תקופה זו לשוכרים שהכנסתם נפגעה מהותית, תוך העמדת פיצוי מהמדינה למשכירים קטנים על בסיס צורך מוכח.
 • הקפאת תשלומי משכנתאות, הלוואות וחשבונות בסיסיים למשקי הבית, תוך ביטול ריביות וקנסות פיגורים על תקופת המשבר, והעמדת אפשרות לפריסת תשלומים מחדש, ללא עלייה בהחזר החודשי. ביטול אפשרויות המינוף ותספורות החוב לתשובה ולטייקונים אחרים. החזרת הבנקים לידי המדינה, במטרה שיתנהלו לתועלת הציבור ותחת פיקוח ציבורי ודמוקרטי.
 • חיוב רשתות השיווק להציע לרכישה סל מוצרים אחיד במחיר קבוע ומפוקח, שיימסר במשלוח עד הבית בזמן סביר. התערבות המדינה להפקעת השליטה ולאספקת הצרכים ברשתות שלא יעמדו בכך, והפעלתן בפיקוח העובדים והציבור.
 • כדי להישאר בבית צריך שיהיה בית! איסור פינויי שוכרים והריסות בתים. להבטיח קורת גג וחלופות בידוד לכולם. תפיסת מלונות נוספים ודירות יוקרה ריקות במידת הצורך. כפתרון עומק למשבר הדיור, לקדם דיור בר־השגה וראוי, בעזרת עיקול נכסי טייקוני נדל״ן והשקעה נרחבת בבנייה ירוקה של דיור בבעלות ציבורית להשכרה.
 • השקעה מיידית בהרחבת קווי סיוע ובהסברה לטובת נפגעות ונפגעי אלימות, לרבות הצבת עמדות מידע וסיוע של משרד הרווחה בסופרמרקטים, בבתי מרקחת ובקופות חולים. העמדת פתרונות דיור חירום, קצבאות חירום והרחבת מסגרות הדיור המפוקח והסיוע למטופלי/ות הרווחה.
 • תקצוב מלא לצורכי שירותי הרווחה והחינוך. די להפרטה — להלאים שירותי רווחה וחינוך חיוניים שמספקות כיום עמותות. שעה שמנכ״ל משרד הרווחה הורה לסגור את מערך הטיפול והייעוץ הפסיכולוגי למאות להט״בים בעיצומו של המשבר, יש לדרוש מתן תמיכה ייעודית חומרית ונפשית ללהט״ב במצוקה, מתן שירותי סיוע ציבוריים נרחבים והכרה מיידית בשוויון זכויות ללהט״ב בכל תחומי החיים.
 • הלאמת שירותי הסיעוד והבטחת מענה מלא לצורכי האוכלוסייה הסיעודית.
 • המפולות בבורסות ברחבי העולם ומשבר החוב של הטייקון תשובה הם תמרור אזהרה — להוציא את הפנסיות מהבורסה! להבטיח הכנסה מינימלית בגובה שכר מינימום לגמלאים.
דמוקרטיה ו"הפרד ומשול"
 • די להפניית האצבע המאשימה כלפי אזרחים מהשורה ולאוכלוסיות העניות והמודרות ביותר!
 • די להפיכת החרדים, הערבים ומבקשי המקלט לשעיר־לעזאזל של ממשלה האחראית להיעדר בדיקות, מכונות הנשמה וכוח אדם! בזמן שצוותי רפואה ורווחה של יהודים וערבים מסכנים את בריאותם, הממשלה מסיתה!
 • ארגוני העובדים צריכים לקדם מאבק סולידרי וחוצה עדות ולאומים של אנשים מהשורה מול הממשלה ובעלי ההון שזורקים את העובדים והעובדות מתחת לגלגלים. די לאפליה, לגזענות, לסקסיזם ולדיכוי להט״ב.
 • העמדת מלוא הסיוע הרפואי והכלכלי הנדרש, ללא תנאי, לכלל התושבים, לרבות מהגרים, מבקשי מקלט ועובדים פלסטינים מהשטחים. הבטחת הנגשת מלוא ההנחיות והמידע הנחוץ מהמדינה בכל שפה נדרשת, לרבות ערבית, רוסית, אנגלית, אמהרית, יידיש ותיגרינית.
 • בדיקות המוניות — האמצעי האפקטיבי ביותר לניטור המגפה. לא לאמצעי מעקב פולשניים ומיותרים. להפסיק איכוני סלולר ללא הסכמה ולבטל את תוכנית המעקב הכללית של השב״כ אחר תקשורת סלולר של אזרחים ("הכלי").
 • די לאלימות משטרתית בחסות המשבר. כן למעורבות קהילתית דמוקרטית, בעזרת ועדות של תושבים מקומיים, על בסיס נציגות מוסכמת ובסיוע גורמי מקצוע, בקידום יישום הנחיות הבידוד וסיוע באספקת מצרכים ובתמיכה.
 • להכיר לאלתר בכפרים ה"בלתי מוכרים" ולחברם לכל התשתיות והשירותים החברתיים — מה שדרוש אפילו כדי לאפשר תנאי היגיינה ראויים, הנחוצים למלחמה במגפה.
מאבק חוצה גבולות
 • נגיפים ומגפות לא מכירים גבולות לאומיים — דרוש שיתוף פעולה הדוק בין ארגוני הרופאים והאחיות, וארגוני העובדים בישראל בכלל, לבין מקביליהם ברמה הבינלאומית, ובמיוחד בשטחים הפלסטיניים, כדי להבטיח שיתוף משאבים וידע וסיוע הדדי ככל הנדרש.
 • כפיית מצוקה כלכלית פוגעת במאבק במגפה — לבטל את כלל הסנקציות הכלכליות על תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה, כולל הקפאת כספי המיסים הפלסטיניים.
 • הסרת ההגבלות על הכנסה לעזה של ציוד רפואי, דלק, חומרי בניין, מזון וסחורות ככלל — לוודא שכל ציוד רפואי ואמצעי חיטוי נחוצים עוברים לרצועה, ולשים סוף למדיניות המצור.
 • די למדיניות "ניהול הסכסוך", די למלחמת שלום ההתנחלויות. לעצור את חרחורי המלחמה וההסתה הלאומנית. די לכיבוש, כן למאבק לשלום, לזכות שווה לקיום ולהגדרה עצמית לשני העמים ולמען שינוי סוציאליסטי.
 • סולידריות עם העובדים והעניים המתמודדים עם המשבר באיראן — התנגדות לחרחורי מלחמה מצד שלטון נתניהו ולסנקציות הכלכליות המוטלות על איראן מצד המעצמות העולמיות, הפוגעות כעת בהתמודדות עם המגפה.
 • שיתוף פעולה של כלל ארגוני העובדים ברמה הבינלאומית במאבק למען צעדים בינלאומיים להגנת הבריאות והפרנסה של מעמד העובדים והעובדות בעת הזאת. לקדם כינוס חירום בינלאומי (לרבות כינוס וירטואלי) של ארגוני עובדים ועובדות להערכת מצב ותיאום דרישות וצעדים ארגוניים ככל שיידרש.
מאבק בשלטון נתניהו ובשלטון ההון
 • לא ל"ממשלת חירום" קפיטליסטית וגזענית להצלת שלטון נתניהו — הרוב הצביע נגד נתניהו! כן לבניית אופוזיציה ולמאבק להצבת אלטרנטיבה פוליטית של ולמען ציבור העובדים והעובדות, יהודים וערבים כאחד.
 • כפי שניתן ליישם צעדי חירום למאבק במגפה, כך ניתן להיאבק במשבר האקלים. לא להקלה על תעשיות מזהמות בחסות המשבר — כן לצעדים נחרצים למעבר מהיר למקורות אנרגיה מתחדשים ולהסבת תעשיות מזהמות לירוקות.
 • די למרדף הרווחים הקפיטליסטי האחראי ברמה העולמית לייבוש מערכות הבריאות הציבוריות, לפגיעה במחקר, לעוני, לאי־שוויון, להרס הסביבה, לניהול דורסני ולהיעדר דמוקרטיה, שסללו את הדרך למשבר הנוכחי.
 • מאבק למען כלכלה וחברה שיתנהלו על בסיס תכנון דמוקרטי וסוציאליסטי לתועלת ולרווחת הכלל, באופן שיציב במרכז בריאות, פרנסה וסביבה על פני רווחים של אוליגרכיה של קומץ טייקונים שגוררת את העולם לתהום.


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.