לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האחד במאי 2002
סולידריות ומאבק לסוציאליזם!
הרעיונות שהאחד במאי מייצג — סולידריות של העובדים וההמונים המנוצלים בכל העולם במאבק נגד השיטה הקפיטליסטית והעוני, הדיכוי והמלחמות שהיא מייצרת — מזמן לא היו רלבנטיים כל כך. המשבר הכלכלי של המערכת הקפיטליסטית התפשט בשנה האחרונה לכל היבשות, והגביר את חוסר היציבות הכלכלית, הפוליטית והצבאית לרמות שלא נראו בעשור האחרון. בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, כל הגושים הכלכליים הגדולים נפגעו ממיתון באותו זמן.
1,800

1,800

באזור שלנו, חוסר היכולת של הקפיטליזם לספק רמת חיים סבירה לעובדים ועצמאות אמיתית להמונים הפלסטינים מאיים על הביטחון האישי של העובדים והצעירים הישראלים, מוביל למלחמה שאי אפשר לנצח בה ומחריף את המשבר הכלכלי. אבל ההתקפות על העובדים והמובטלים בתוכנית הכלכלית החדשה מספקות הזדמנות לאחד את מעמד העובדים במאבק שלא יסתפק בביטול כל הגזירות (איום של ההסתדרות בשביתה הספיק כדי להפיל את הקפאת השכר), אלא יעבור למתקפה על ממשלת האחדות של המעסיקים, שלא מסוגלת לספק ביטחון, שלום, עבודה בשכר הוגן או חינוך ובריאות סבירים.

בארגנטינה, המשבר העמוק של הקפיטליזם הביא לתחילתה של מהפכה, עם הפגנות המוניות שהפילו ארבעה נשיאים, חסימות כבישים, השתלטויות על מפעלים והקמת ועדי שכונות ומפעלים בכל אזור — הבסיס לדמוקרטיה ישירה של העובדים. בגלל שאין בארגנטינה מפלגה מהפכנית שנהנית מהאמון של מעמד העובדים, המצב המהפכני צפוי להימשך עוד חודשים ושנים.

13 מיליון עובדים איטלקים השתתפו בשביתה הכללית ב־16 באפריל נגד ההתקפות של ממשלת ברלוסקוני הימנית על הישגים שהעובדים נאבקו למענם במשך שנים. מול הכוח העצום הזה, הממשלה צפויה להתפרק או ליפול בחודשים הקרובים.

בוונצואלה העובדים ותושבי שכונות העוני הביסו הפיכה ימנית קיצונית שקיבלה תמיכה מהאימפריאליזם האמריקאי, אבל אם הם לא יתארגנו בזמן לקחת את הכוח הכלכלי והפוליטי מהקפיטליסטים, ההפיכה הבאה היא רק עניין של זמן.

התנועה האנטי־קפיטליסטית, שהקפיטליסטים ציפו שתתפרק אחרי ה־11 בספטמבר, ממשיכה להתפתח ולגדול (700,000 אלף מפגינים בפסגת הנגד האחרונה בברצלונה). ההתנגדות למלחמה חסרת האבחנה באפגניסטן, שכבר הרגה יותר חפים מפשע מהתקפות הטרור של ספטמבר, מתחברת לכעס נגד המדיניות האמריקאית במזרח התיכון ונגד המשך הפגיעה בסביבה.

בצרפת ייצאו גם היום מאות אלפי עובדים, צעירים ומהגרים להפגין נגד הימין הקיצוני של לה־פן, שזכה להישג בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות בגלל המדיניות הקפיטליסטית שהובילו "הסוציאליסטים" ו"הקומוניסטים" בשנים האחרונות. אבל הקיטוב הפוליטי התבטא גם בהכפלה של הקולות לאירגונים הטרוצקיסטיים (ל־10%), מה שמצביע על הפוטנציאל של רעיונות מהפכניים.

הצורך הדחוף ביותר של העובדים והמנוצלים בכל העולם היום הוא בהקמת מפלגות עובדים חדשות, חמושות בתוכנית סוציאליסטית, שיבנו מחדש את המודעות לאלטרנטיבה הסוציאליסטית מול הסיוט הקפיטליסטי על ידי השתתפות בכל המאבקים הכלכליים והפוליטיים של העובדים והנוער. זה מה שאנחנו במאבק סוציאליסטי מנסים לעשות כאן בישראל, כחלק מתנועה מהפכנית עולמית שפועלת בכל היבשות — ה־CWI.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.