לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חבר פרלמנט בשכר של עובד
איך קורה שמנהיג עובדים שמגיע לפרלמנט מצליח לשמור על ההערכה של העובדים, בניגוד לשאר הפוליטיקאים המאוסים? ג׳ו היגינס, חבר בתנועה האחות של 'מאבק סוציאליסטי' באירלנד, נבחר להיות חבר פרלמנט והוכיח שניתן להישאר נאמנים לעובדים גם במקום כזה חבר הפרלמנט האירי ג׳ו היגינס קיבל מכתב נזיפה מיו״ר הפרלמנט מפני שהשתתף בהפגנה נגד הממשלה ועזר לחסום פיזית את הכניסה לפרלמנט. בנזיפה נכתב שהיגינס המיט חרפה על בית־הנבחרים. תגובת היגינס: "איך אפשר להמיט חרפה עוד יותר על מקום ששורץ נוכלים, גנבים ומושחתים"? לפניכם ראיון קצר שערכנו עם ג׳ו.
2,094

2,094

קיימת תחושה שכל מי שמגיע לבית־הנבחרים נהיה אוטומטית מושחת. איך אפשר להבטיח שנציגים יישארו נאמנים לאינטרסים של העובדים?

"עם העבודה והזמן אנשים רואים הבדל בין נציגי המפלגה הסוציאליסטית לבין פוליטיקאים אחרים. אין לנו שום קשרים עם שאר המפלגות הממוסדות. אנחנו משתמשים בשכר חבר הפרלמנט או כל נציג ציבור מטעם התנועה לקידומם של מאבקי עובדים ומאבקים חברתיים ולפיתוח התנועה, בזמן שהנציג משאיר לעצמו אך ורק שכר ממוצע של עובד. בנוסף, הנציגים הנבחרים של התנועה נשארים פעילים במאבקים המקומיים והארציים. אנחנו משתמשים בפרלמנט כבמה נוספת כדי להמשיך ולתקוף בלי הנחות את בעלי־ההון ואת השיטה בכל הזדמנות. אנחנו נשארים עצמאיים משאר הכוחות הפוליטיים בפרלמנט. ניתן לשתף פעולה עם מספר מצומצם מאוד של תנועות שלא משרתות חלק מהשיטה ובמספר מאוד מוגבל של נושאים, אבל אנחנו חייבים להיות ממוקדים ברעיונות המהפכניים שלנו."

עד כמה באמת אפשר לשנות דרך עבודה בבית־הנבחרים?

"אנחנו משתמשים בפרלמנט בעיקר כדי לנסות להסביר את האלטרנטיבה הסוציאליסטית בנושאים מרכזיים שמתעוררים. אין אשליה שעצם ההשתתפות בפרלמנט מסוגלת להוביל לרפורמות ממשיות לטובת העובדים (את השינויים האמיתיים אפשר להשיג רק על בסיס מאבק המוני). אנחנו מנצלים את הפרלמנט כבמה לעידוד ותמיכה במאבקים חיוניים של מעמד העובדים ובמאבקים אחרים מול השלטון; זה חשוב שאתה לא מוגבל לעבודת הפרלמנט אלא מייצג את מעמד העובדים ונשאר מחובר למאבקיו העצמאיים."

בעניין השאלה הלאומית באירלנד: מה אתה צופה שיתפתח בעניין תהליך השלום?

"אנחנו מברכים על הפסקת האש. בכל 25 השנים האחרונות התנגדנו לאימפריאליזם הבריטי וטענו שאחדות מעמד העובדים היא המפתח לפתרון הבעיה. חברי התנועה באיגודים המקצועיים בצפון אירלנד השתמשו בכל הזדמנות לאחד ולאגד את מעמד העובדים בכל סוגיה שעובדים נתקלים בה, ולא משנה אם הם פרוטסטנטים או קתולים.

"כשעובדים מאוחדים על נושאים מעמדיים, המתחים והקיטוב הלאומי נהיים פחות משמעותיים. כשעובדים נאבקים יחד הם מבינים שהם מעמד אחד ויש להם אותם אינטרסים, והרעיונות של המפלגות הלאומניות והכיתתיות שמפלגות אותם הופכים לחסרי משמעות."

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.