לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יש עבודה?
המיליארדרים ששולטים בכלכלה שלנו והפוליטיקאים שמשרתים אותם מתחמקים מכל אחריות למשבר הכלכלי שיצרה השיטה הקפיטליסטית ומאי־יכולתם לספק לנו, העובדים והמובטלים, את הצרכים הבסיסיים ביותר. הם מנסים לגלגל את האחריות עלינו באמצעות תירוצים כמו "הישראלים לא יודעים לעבוד", "מובטל רק מי שרוצה להיות מובטל" וכדומה, תוך שימוש בטענה שבעצם כל מי שרוצה לעבוד יכול למצוא עבודה ולהתפרנס ממנה בכבוד. המציאות קצת שונה
2,818

2,818

רשמית יש בישראל בערך 300 אלף מובטלים. האם בוקר אחד החליטו מאות אלפי עובדים שלחיות על הסכומים המגוחכים של ביטוח לאומי שהמדינה עושה טובה ומשלמת (למרות שבעצם כל עובד משלם באופן קבוע לאותה מטרה) זאת אופציה אטרקטיבית יותר מעבודה?

התשובה היא פשוט שמצד אחד אין ממש עבודות בתנאים סבירים שמסוגלות לתת אלטרנטיבה למובטלים, ושככל שגיל המובטל עולה, הסיכויים שלו למצוא עבודה קטנים והולכים.

העבודות המזדמנות שקיימות לא מתפנות כל יומיים במקרה. לעבודות המדהימות האלה לא יקבלו לדוגמה אשה מעל גיל ארבעים עם ילדים (וכמובן, במקרים הנדירים שאשה תמצא עבודה, היא צפויה מראש להשתכר פחות רק בגלל... שהיא אשה). את אותן עבודות (מלצרות, שליחים, אוכל מהיר וכו') מאיישים צעירים עד שיפטרו אותם — עד שהם ייבעטו לתוך מעגל האבטלה של המבוגרים — ונאלצים בינתיים גם להסתפק בפחות משכר מינימום, בלי קביעות, בלי פנסיה, בלי כלום. צעירים עוד יכולים לעתים קרובות להרשות לעצמם לספוג יותר ניצול, כל עוד הם לא צריכים עדיין לפרנס משפחה.

בכל אופן, כשהדילמה היא בין לסכן את החיים בעבודת אבטחה כמעט בלי תמורה או לעבוד בעבודה אחרת שלא מסוגלת לספק את הצרכים של בנאדם נושם, למצוא סידורים לילדים וגם לא להספיק לראות אותם, לעומת להישאר בבית בערך באותם תנאים, שבכל מקרה לא מבטיחים שום עתיד ובקושי מבטיחים קיום — הבחירה היא די ברורה. מספיק להעיף מבט בדו״ח הרעב שפורסם לאחרונה כדי לראות שגם אלה שעדיין עובדים מקבלים משכורות שלא מספיקות לתזונה מלאה. השכר הנמוך שמצפה למובטלים שיצליחו להשתלב במעגל העבודה אמנם פוגע במוטיבציה לחפש עבודה, אבל גם אותם אנשים שמחפשים במשך חודשים עבודה קבועה לא מוצאים כלום, כי אין באמת מה למצוא. ומה עושה האוצר? מעניק תמריצים למעסיקים שיסכימו בטובם להעסיק אמהות חד־הוריות (דרך אגב, 80% מהאימהות החד־הוריות במאהל בירושלים עובדות, בניגוד לתעמולת האוצר), כאילו שלמעסיקים חסר כסף והם אלה שצריכים תמריצים.

הגיע הזמן להפסיק להילחם במובטלים ולהתחיל להילחם באבטלה!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.