הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הפרישה מהלייבור
לפני כמאה שנה הקימו איגודי העובדים בבריטניה את מפלגת הלייבור, והיא היתה למפלגת עובדים המונית שבמשך שנים נלחמה במתקפות השמרנים. במהלך הזמן התנוונה ההנהגה ועסקנים שונים השתלטו עליה. מאבקים שונים בתוך המפלגה להחזיר אותה לעובדים ולהפוך אותה ללוחמנית יותר, שהיו עוד רלבנטיים בשנות השבעים, הפכו פחות ופחות מציאותיים עם הפיכתה הסופית למפלגה קפיטליסטית, העומדת בראש ממשלה המובילה קיצוצים נרחבים בתקציב, הפרטות, פגיעה בעובדים ובאיגודים, מלחמה בזבזנית במפרץ והעלאת שכר הלימוד.
1,743

מתקפות אלו לא עוברות בשתיקה. ההתנגדות מתבטאת בהפגנות, במאבקי עובדים וגם באובדן התמיכה של האיגודים המקצועיים במפלגת הלייבור. לאחר שלוש שנים של לחצים מצד 67,000 חברי איגוד עובדי התחבורה הגדול בבריטניה, RMT, על הנהגת האיגוד, הוחלט בצעד היסטורי לאשר החלטה שפירושה בפועל הוא התנתקות סופית מהלייבור. מנהיגי מפלגת הלייבור הציבו אולטימטום לפיו אם ירשה ה־RMT לסניפיו להעביר את תמיכתם למפלגות אחרות, כפי שעשה הסניף הסקוטי, הוא יסולק מהמפלגה. ההתייחסות היא להחלטת הסניף הסקוטי להעביר את תמיכתו למפלגה הסקוטית הסוציאליסטית (שהוקמה בשיתוף עם התנועה־האחות שלנו בסקוטלנד, ושישה מחבריה נבחרו לפרלמנט הסקוטי). האיגוד, בתגובה, כינס ועידה מיוחדת בתחילת פברואר בה אושרה מחדש, ברוב מוחץ של 42 לעומת 8 קולות, ההחלטה להפסיק את התמיכה האוטומטית בלייבור. חברי האיגוד בבריטניה בוחנים את תמיכתם במועמדים של מפלגות עצמאיות שונות, ובמקביל מתחזקת הדרישה להקמת מפלגת עובדים חדשה. על ארגוני העובדים מוטל שוב התפקיד להקים מפלגת עובדים עצמאית ודמוקרטית, שתייצג את האינטרסים שלהם ולא של המיליונרים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.