הגירוש הוא אסון בשירות שלטון ההון
מאפיית בלפור ומאפיית הטייקונים
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪25,580
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


סטודנטים חוזרים ללימודים
לא נהיה דור אבוד!
פלאייר שחילקו פעילי "מאבק סוציאליסטי" באוניברסיטה העברית לרגל תחילת שנת הלימודים האקדמית

הדפסה

לגמור את החודש עם הראש מעל למים ולהשקיע בלימודים נהפך למשימה בלתי אפשרית. 80% מהסטודנטים נאלצים להיעזר בהורים (לפי כלכליסט). 40% מהסטודנטים שקלו לעזוב את הלימודים בגלל יוקר המחיה (סקר התאחדות הסטודנטים).

לסטודנטים שיצליחו לעבור את מסלול המכשולים ולסיים את התואר מחכה עתיד של עבודה בשכר נמוך שלא מאפשר לקנות דירה ולפרנס משפחה — השיטה הקיימת מבטיחה לנו תנאי עבודה ומחיה גרועים יותר מאלה שהיו בעבר להורינו.

יש עתיד, לבעלי ההון

באופן ציני במיוחד מגלים המיליונרים יאיר לפיד ועוזי דיין "חוסר סבלנות" ו"מיאוס" כלפי צעירים שנדחפים לחפש עתיד בחו״ל. אבל האחריות למיאוס מהמצב נופלת על כתפי לפיד וחבריו הקפיטליסטים שמקדמים בשירות בעלי ההון מדיניות של קיצוצים והעלאות מסים על העובדים והעניים, הפרטות והטבות לתאגידים הגדולים.

תקציב הגזירות האחרון לוקח עד מאות שקלים בחודש מהכיס של כל משפחה, ואת הקיצוצים בהשכלה הגבוהה בעשור האחרון האוניברסיטאות מגלגלות עלינו.

מהתוספות שהובטחו לתקציב ההשכלה הגבוהה יקוצצו השנה 100 מיליון שקל (פי שלושה מהשנה שעברה), ואצלנו באוניברסיטה העברית כבר קוצצו עשרות קורסים במדעי הרוח ופוטרו עשרות מרצים מהסגל הזוטר.

לסטודנטים יש את הכוח להתנגד

לאגודות הסטודנטים יש כוח והן צריכות להשתמש בו! בעקבות מפגן הכוח של אגודות הסטודנטים במרץ האחרון נמנעה הממשלה בינתיים מלהעלות את שכר הלימוד. אבל הסכם ההקפאה הגיע לסיומו ואיום העלאת שכר הלימוד עולה שוב על הפרק.

במקביל למאבק באיומי הקיצוצים והעלאת שכר הלימוד, אנחנו צריכים להיאבק בשכר הנמוך שמאפיין את מישרות הסטודנטים ובמצב הגרוע של שוק העבודה שמחכה לנו לאחר הלימודים. מאז תחילת השנה התאגדו מעל 20 אלף עובדים, כולל בחברות שמעסיקות סטודנטים רבים כמו פלאפון וסלקום. התארגנות במקומות העבודה היא חלק חיוני מהמאבק ביוקר המחיה, והיא צריכה לזכות גם לתמיכת אגודות הסטודנטים.

העובדה שארגוני העובדים ואגודות הסטודנטים לא התגייסו למאבק נגד תקציב הגזירות איפשרה לממשלה להעביר אותו בקלות יחסית. את הכוח של ארגוני הסטודנטים, ארגוני העובדים, פעילים וארגונים חברתיים צריך לאחד לכוח עוצמתי שיוכל להביס את המדיניות שגונבת לנו את העתיד.

על מה אנחנו נאבקים?

■ סטודנטים הם לא מסחטת כספים! חזרה למתווה וינוגרד להורדת שכר הלימוד עד לביטולו. מעונות סטודנטים זולים ונגישים לכל דורש ופיקוח על מחירי השכירות. מאבק לעלייה משמעותית בשכר הסטודנטים.

■ סוף לכל הקיצוצים, הגזירות וההפרטות. השקעה ציבורית מסיבית בחינוך, בריאות, דיור ציבורי ורווחה, שתמומן באמצעות גביית חובות המס על "הרווחים הכלואים", ביטול חוק עידוד השקעות הון, עלייה משמעותית במס החברות והלאמת משאבי הטבע והבנקים.

■ הצבת אלטרנטיבה: מאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה — אנחנו צריכים שיטה דמוקרטית שתפעל לטובת ה־99% ולא לטובת ה־1%.

*   הפלאייר שהופץ השבוע באוניברסיטה העברית בירושלים. מובא בהתאמות עריכה קלות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.