ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ביקור חולים — לפרק את המפרק
אין ירושלמי שלא מכיר את בית החולים ביקור חולים. בית החולים נמצא במרכז העיר, שהיה פעם שוקק חיים אבל הפך לשטח מלחמה מלא מחסומים וחיילי מג״ב. נפגעי עשרות הפיגועים ואסון ורסאי טופלו בו. הרבה פעמים הצוות חש כולו למקום הפיגוע לתת סיוע רפואי מיידי — בדיוק כמו שהיינו מצפים. אך רבים לא ציפו שהתמורה תהיה סגירת בית החולים ופיטוריהם בשלבים של כל העובדים.
2,773

ביקור חולים נוהל על ידי עמותה חרדית שבראשה עמד הרב מאיר פרוש, מעשירי העדה החרדית. זה מספר שנים מצוי בית החולים בקשיים כלכליים חמורים, בעיקר בגלל ניהול כושל. מעבר לחוסר יכולת ניהולית מוכח של ראשי העמותה, ישנם גם חשדות כבדים למעשים פליליים.

במהלך שנת 2003 הלך בית החולים מדחי אל דחי. עובדים רבים הפסיקו לקבל משכורות כבר באוגוסט, אגפים צומצמו, עובדי מינהלה ורופאים פוטרו. ב־2 בנובמבר מונה לבית החולים מפרק זמני מטעם המדינה. מאותו הרגע בוטלו כל הזכויות הסוציאליות, והוועד הנבחר של העובדים זכה להתעלמות מוחלטת מראשי בית החולים והמפרק.

כאן התחיל המפרק במדיניות האהובה כל כך על בעלי ההון: המשכורות קוצצו או לא שולמו במשך חודשים. עובדים פוטרו, אבל מעט בכל פעם, כדי למנוע התנגדות של שאר העובדים. עובדי המינהלה הוסתו נגד ועד הרופאים — סיפרו להם על "המשכורות המנופחות" של הרופאים, ניסו לפלג את הוועד מבפנים, הכל כדי למנוע מהעובדים להתאחד נגד הפיטורים. אלא שהוועד הבין שאין בכוונת המפרק "לייעל" את בית החולים, אלא לסגור אותו תוך גניבת מרבית הכסף מהעובדים.

דוגמה מדהימה לאטימות ולחוצפה של המפרק — הוחלט שהמפוטרים לא יקבלו פנסיה ופיצויים, ולמעשה, אחרי עשרות שנות עבודה תמורת משכורות רעב, ייזרקו לרחוב בלי אגורה ובלי סיכוי למצוא עבודה (גילם של רבים מהעובדים נע בין חמישים לשישים), למרות שלעובדים היה הסכם לפנסיה תקציבית עם העמותה. ועד העובדים פנה לבית המשפט המחוזי, ובית המשפט פסק... לטובת המפרק. ערעור בבית המשפט העליון נידון בימים אלה, אך כנראה לא יתקבל — על פי החוק מותר למפרק לעשות ככל העולה על רוחו. חברי מאבק סוציאליסטי היו בקשר עם הוועד הכללי של בית החולים, המאגד בתוכו את עובדי המינהלה והמשק, עוד בזמן המשברים הקודמים. יזמנו פגישה איתם כדי לשמוע על תוכניותיהם ולעזור במה שנוכל. מצאנו אנשים שהפסיקו להאמין ביכולתם לשנות, וחשים שהמדינה זנחה אותם אחרי שהשתמשה בהם. ההסתדרות בהנהגת פרץ לא מתעניינת בהם, ועסוקה בחתימת הסכמים מבישים עם האוצר. מראש ויתרו בוועד על מאבק נגד הפיטורים, והתמקדו בניסיון לקבל מעט מהפיצויים שמגיעים להם.

מדובר ב־800 עובדים פעילים ו־200 עובדים נוספים שמקבלים פנסיה מבית החולים, לא כולל הרופאים, אנשים שרובם לא יצליחו למצוא עבודה ונזרקים, כדבריהם, "לרחוב כדי לריב על הלחם עם החתולים". רוב מוחלט של בתי החולים בעולם פועלים במצב של הפסדים, כי בית החולים איננו עסק כלכלי. מטרתו של המפרק, להגיע לאפס הפסדים, אינה אפשרית.

היום ברור שבכוונת המפרק לסגור את בית החולים, וזאת כשחסרות בירושלים מיטות אשפוז וכל המחלקות בבתי החולים עובדות בתפוסה של מעל 100%. אם כך, מה אפשר לעשות? האם המיליונרים שאחראים לניהול הכושל והיו מעורבים בפלילים יברחו כהרגלם עם הכסף, וייתנו לעובדים שבנו את ממונם להיזרק לרחוב? האם מדינת ישראל באמצעות בתי המשפט תמשיך לשמור על העשירים ולקחת מהעניים? יחד עם הוועד הגענו למסקנה שאסור לנו להאמין למפרק ולבתי המשפט, ואל לנו לצפות לעזרה מהאוצר. החלטנו לצאת למאבק ציבורי בתמיכתם של כל אלה שנעזרו בבית החולים בעבר. אנו מאמינים שעובדים אחרים במשק מבינים שהמאבק של ביקור חולים הוא המאבק של כולנו, מאבק נגד המדיניות של האוצר ובעלי ההון המתקיפים עובדים בכל מקום. אנו דורשים שהמיליונרים יחזירו את הכסף שלקחו מבית החולים וישתתפו בכיסוי חובותיו. אנו דורשים שהמדינה תיקח אחריות על בית החולים ועל המצב הקשה של מערכת הבריאות. לא ייתכן שהמדינה תיתן יד לזריקתם של עוד מאות עובדים לרחוב ותביא אלפי אנשים למצב שבו קיומם הפיזי מוטל בספק.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.