לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עובדי הבנקים יוצאים למלחמה
1,786

1,786
עובדי הבנקים נמצאים היום תחת התקפה מכל הכיוונים: נוסף לתוכנית להפריט את לאומי ודיסקונט, התבשרנו על כוונת האוצר לאחד בנקים קטנים ובינוניים כדי ליצור קבוצת בנקאות שלישית, צעד שמשמעותו פיטורים של מאות אם לא אלפי עובדים, וגרם להכרזה על סכסוך עבודה בחמישה בנקים (הבינלאומי, המזרחי, מרכנתיל, איגוד וטפחות) עם כוונה לפתוח בשביתה תוך שבועיים. בבנק הבינלאומי מתנהל גם מאבק בדרישה של העובדים לחלק מרווחי הבנק בשנת 2003, דרישה שהנהלת הבנק דחתה ברוב חוצפתה בטענה שהבנק לא רווחי מספיק לטעמה. לא צריך להיות גאון כדי לראות שההפרטה של לאומי ודיסקונט תביא מן הסתם גם היא לפיטורים של מאות עובדים, מה שיפגע גם בשירות ללקוחות (שוב פגיעה בעובדים, תסמכו על הבנקים שלקוחות עסקיים גדולים שאיתם חשוב לבנק לשמור על יחסים טובים לא ייפגעו). אלא שהעובדים בשני הבנקים הבינו מיד שאם הבנק יימכר למשקיעים (כנראה אמריקאים), זכויותיהם ייפגעו מיד. דרישה נוספת הנוגעת לכולנו היא הדרישה שהמדינה תערוב לבנק כדי "להבטיח את איתנותו". העובדים חושבים, ובצדק, שאם בעל ההון החדש ייכשל בניהולו (דבר הקורה יותר מדי פעמים), אסור שהבנק יתמוטט, שהרי אז לא רק הם ימצאו את עצמם מובטלים, אלא גם עשרות אלפי עובדים יגלו שאיבדו את כל כספם. משרד האוצר כמובן התנגד מיד לדרישות העובדים. את האוצר לא באמת מעניין גורל העובדים בבנק או גורלם של אנשים המחזיקים את כל כספם בבנקים האלו. כדי לשבור את העובדים החל האוצר יחד עם הנהלת הבנק במסע ההפחדה הרגיל שלו — איומים בפיטורים על עובדים שיעזו לשבות, יצירת נתק מוחלט בין סניפי הבנקים השונים ולבסוף שליפת התוכנית של חלוקת אופציות לציבור על מנת לעקוף את ועד העובדים. גם מניות אלו יגיעו כמובן בסופו של דבר לבעלי ההון.
על מנת להצליח במאבק חייבים עובדי הבנקים להילחם יחד. בכל סניף חייב לקום ועד שביתה שישתף פעולה עם ועדי שביתה בסניפים אחרים. ועד כזה צריך להיות דמוקרטי, כדי לשנות את המצב הקיים היום בו חלק מהוועדים פשוט נקנו על ידי ההנהלה.
והחשוב ביותר: חייב להיות שיתוף פעולה מלא בין העובדים בבנקים השונים. שביתה מתואמת המבוססת על דרישות ברורות תפגע מיד במקום שהכי כואב לבעלי ההון — הכיס, ולכן היא גם תצליח. אבל כדי להבטיח באמת את הצלחת המאבק, עובדי הבנקים חייבים לקשור את המאבק שלהם עם האינטרסים של שאר העובדים שנפגעים קשה מהעמלות והריביות הגבוהות של הבנקים. רק כך יוכל מאבקם לזכות בתמיכה רחבה של מעמד העובדים, שתאפשר גם להעלות דרישות מרחיקות לכת יותר.
מאבק מוצלח של עובדי הבנקים יהיה משמעותי עבור כולנו. בעלי ההון חייבים לראות שלא ניתן להמשיך ולתקוף אותנו בלי שנגן על עצמנו. לכן ניצחון של עובדי הבנקים יהיה ניצחון של כולנו.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.