לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עובדי הנמל בהולנד
עובדי הנמל בהולנד מובילים מאבק נגד תוכנית הקיצוצים של הממשלה. ראיון עם פעיל בקבוצת "offensief", התנועה־האחות שלנו בהולנד
2,276

2,276

לא רק בישראל עובדי הנמל מובילים באופן מסורתי את מאבקי העובדים לזכויות וצדק, גם בעולם כולו עובדי הנמל, הכוח שיכול להכות בבעלי־ההון בנקודה הכי כואבת, ניצבים בחזית המאבק נגד הקיצוצים, ההפרטות, הפיטורים והניסיונות לשבירת העבודה המאורגנת.

בהולנד מובילים עובדי הנמל מאבק נגד תוכנית הקיצוצים של הממשלה. לפניכם ראיון שערכנו עם חבר ב-"offensief", התנועה־האחות שלנו בהולנד.

מהו הרקע למאבק הנוכחי בהולנד?

המאבק הנוכחי התחיל בעקבות יוזמה של עובדי נמל רוטרדם שבאופן מסורתי, מאז שנות ה־70, מובילים את מאבקי העובדים באזור. רק בשנה שעברה הובילו העובדים את כל עובדי הנמלים באירופה לשביתה הרואית ומוצלחת נגד הניסיון של הפרלמנט האירופי לחוקק חוקים הפוגעים בכוחם של העובדים.

בתחילת 2004 הציגה ממשלת הולנד תקציב שכלל תוכנית קיצוצים חדשה. המנהיגות הרקובה של האיגודים לא השיבה מלחמה מלבד מספר שביתות קטנות שהובילו להסכם תבוסה. בהצבעה על ההסכם הופעל לחץ גדול על העובדים להסכים, אבל עובדי נמל רבים הצביעו נגד. זה לא היה מספיק וההסכם אושר.

אבל השקט לא נשמר לאורך זמן. כעבור מספר חודשים החליטה הממשלה ליישם את הקיצוצים שביצועם נדחה ל־2006 במסגרת ההסכם שנחתם. זה היה יותר מדי בשביל העובדים.

העובדים שצברו ביטחון בעקבות האירועים בשנה שעברה החליטו להנהיג את המאבק בתוכניות הממשלה. באמסטרדם וברוטרדם, יצאו עובדי הנמלים לשביתות מקומיות ולאחר מכן ארגנו, בשיתוף עם הכבאים ופועלי הפלדה, פעולות מחאה. בעקבות ההפגנות הוקם פורום בשם "מספיק זה מספיק" שינהל את המשך המאבק בממשלה. המטרה העיקרית של הפורום היא להילחם על ה"הסתדרות" ההולנדית, להיות אופוזיציה למנהיגות הרקובה שלה ולהחזיר אותה שוב למאבקים לוחמניים למען העובדים.

בתחילת יוני נערכה הפגישה הארצית הראשונה. לפגישה הגיעו 200 עובדי נמל, עובדים ממגזרים אחרים, פעילי איגוד מקצועי ופעילי שכונות מקומיים. בפגישה התקיים דיון על התוכנית האסטרטגית למאבק והוחלט בו להקים ועדות מקומיות שיהיו אחראיות על אזורים שונים במדינה וינהלו שם את המאבקים המקומיים. כמו כן, מתוכננת ב־2 בספטמבר שביתת אזהרה כללית ל־24 שעות באמסטרדם וברוטרדם. ב־14 באוקטובר מתוכננת הפגנה ארצית ואולי אפילו שביתה כללית ארצית. קבענו גם תאריך לפגישה נוספת.

ראוי לציין שהנהגת האיגוד המקצועי הצטרפה אלינו להכרזה על השביתה בספטמבר וזה בזכות הלחץ המופעל עליהם מלמטה, והתחמקות הממשלה מכל משא ומתן איתם.

כיצד אתם משפיעים על המאבק?

למעשה, ההחלטות שהתקבלו בפורום הארצי, על ועדות מקומיות ושביתת אזהרה היו ההצעות שאנחנו הבאנו. סייענו לעובדי הנמל בפרסום הפגישה, בפגישה עצמה מכרנו את העיתון שלנו וחילקנו חומר הסברה. אנחנו ננסה להקפיד ולשים לב שמבנה הארגון נשאר דמוקרטי ומנוהל מלמטה. צעד חשוב שייעשה בקרוב הוא שהוועד הארצי המרכזי שכיום מורכב מעובדי הנמל שיזמו את המאבק, ייבחר דמוקרטית על־ידי הוועדות המקומיות.

כיצד התקבלה ההחלטה על השביתה?

לאחר הפגישה הארצית, הותחל בהפעלת לחץ על הנהגת האיגוד. המצב כיום הוא שהממשלה מרגישה כל כך חזקה אחרי הפשרות האחרונות שהם כבר בכלל "לא סופרים" את הנהגת האיגודים המקצועיים שחייבת עכשיו להזכיר שהיא קיימת.

מה היחס של שאר העובדים לעובדי הנמל?

כמו בכל מקום, גם כאן מנהלת הממשלה מסע תעמולה שיקרי נגד העובדים. אבל מול זה יש את המסורת המפוארת של עובדי הנמל שתמיד יוצאים להיאבק בממשלה למען כל ציבור העובדים, וכיום כולנו במאבק נגד הקיצוצים ורבים מבינים שעובדי הנמל הם הנשק הכבד שלנו נגד בעלי־ההון.

היכן פורסמה הפגישה הארצית? מי האנשים שהצטרפו?

בהתחלה היו השביתות וההפגנות שזכו לפרסום ותמיכה, והוקם הפורום "מספיק זה מספיק". במסגרת פעילות הפורום הוקם אתר אינטרנט וחולקו ברחובות חולצות וכדומה עם לוגו הפורום. כך זכה הפורום לפרסום בקרב העובדים. אחרי שהוחלט על פגישה ארצית, נאם אחד מחברי הוועד בכנס מרכזי של ארגונים פוליטיים שמרבית הפעילים שבהם הם גם פעילי איגוד זוטרים והזמין אותם לפגישה. חלק גדול מהאנשים שהגיעו לפגישה הארצית הם פעילים פוליטיים ופעילי איגוד שרוצים להפוך אותו ללוחמני יותר, ויש גם הרבה אנשים מהרחוב, "רעננים וטריים" שהחליטו שנמאס מהקיצוצים והפשרות של האיגוד ושלרובם זהו מאבק ראשון. באופן כללי האווירה בכינוס הייתה מאד טובה ולוחמנית.

בכל מקרה אנחנו נלחם על שמירת האווירה הזו ונעמוד על כך שהיא תתבטא גם בוועדות המקומיות, שיהיו לוחמניות ודמוקרטיות. אנחנו מקווים שהפורום "מספיק זה מספיק" יצליח לבנות אופוזיציה אמיתית להנהגה הפשרנית הנוכחית של האיגודים.


ב־20 בספטמבר, שבועות אחדים לאחר פירסום הכתבה, שבתו ליום אחד עובדי נמל רוטרדם — הנמל הגדול בעולם — נגד תוכנית הקיצוצים של הממשלה ההולנדית. 60 אלף עובדים, תלמידי בתי־ספר ותומכים הפגינו בעיר.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.