הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מי מפחד מהעלאת שכר מינימום?
הבטחת הבחירות של עמיר פרץ לשכר מינימום של 1000 דולר לחודש עוררה גל של נבואות זעם מצד בעלי־ההון והשופרות שלהם במדורי הכלכלה, אבל מה בעצם עומד מאחורי תחזיות אלה?
1,352

איומים מהסוג הזה אינם חדשים כלל. זו הדרך של הבוסים לשמור על הרווחים שלהם, והיא משרתת אותם מאז החלו העובדים לעמוד על שלהם. זו אותה מלחמה ישנה בין העובדים לבעלי־ההון על חלוקת הרווחים בחברה, מאבק שמי שינצח בו הוא מי שיהיה יותר חזק.

הבוסים גורפים מיליארדים

בחינה של מצבם של בעלי־ההון בתקופה האחרונה מגלה את השקר שבבסיס הטענות שלהם. רבים מהם גרפו רווחים יפים ודאגו שאנחנו לא נקבל אפילו פירורים: הבנקים הגדולים שרשמו מתחילת השנה רווחים של למעלה מ־5 מיליארד שקל, וקבוצת דור אלון שגייסה בחודשים האחרונים 1.5 מיליארד שקל, הן רק דוגמאות לרווחי הענק שנגרפים ע״י ההון. המדינה מצידה עושה הכול כדי לעזור להם לגרוף רווחים. ההפרטות מכניסות להם רווחים מחברות שניבנו מהמיסים ומהעבודה שלנו, והורדת מס החברות שומרת מיליארדי שקלים בכיסיהם — מיליארדי שקלים שאנחנו משלמים עליהם בקיצוצים בתקציבי הרווחה, הבריאות והחינוך. עם כמויות כאלה של רווחים אין שום סיבה שנצטרך לסחוב אותם על הגב שלנו תמורת שכר שאי־אפשר לחיות ממנו.

התירוצים אינם חדשים

בכל פעם שנאבקים העובדים לחלוקה מעט יותר שוויונית של העושר, נשלפים כל תרחישי יום הדין על קריסת מפעלים ואבטלה גואה כדי להגן על רווחי ההון. כבר בשנת 1848, כשהעובדים באנגליה דרשו את קיצור יום העבודה לעשר וחצי שעות ללא פגיעה בשכר, השמיעו כלכלנים "מוסמכים" איומים דומים לאלה שאנו שומעים כיום. עד שנת 1860 כל אותם כלכלנים הודו בטעותם, לאחר שאף אחת מנבואותיהם הקודרות לא התגשמה.

איך מעלים את שכר המינימום?

אנחנו לא מוכנים להמשיך לשלם את המחיר של משבר הכלכלה הקפיטליסטית. אם בעלי־ההון טוענים שהם אינם מסוגלים לשלם לנו אפילו שכר שיחזיק אותנו בחיים, אנחנו צריכים לומר בחזרה שאנחנו לא מסוגלים יותר לעבוד עבור השכר שהם נותנים לנו. הרווחים העצומים שהם גורפים בזכות העבודה שלנו חייבים לחזור אלינו, והדרך היחידה לעשות זאת היא להשיב מלחמה.

העלאת שכר המינימום בחוק בלבד אינה מספיקה, וכדי שתהיה לה משמעות היא חייבת להיות מלווה גם בהצמדת שכר המינימום ליוקר המחייה, מה שיאפשר לעובדים להתגונן מפני גל עליות המחירים שבעלי־ההון עשויים ליזום כדי לשמור על רווחיהם.

את החוק עצמו אנחנו צריכים לאכוף בעזרת הכוח שלנו, הכוח של העובדים איגוד מקצועי שיפעל בשטח. במצב הנוכחי, בו מאות אלפי עובדים משתכרים ממילא פחות משכר המינימום, ההשפעה של העלאתו בחוק תהיה מוגבלת. חייבים להתארגן ולדרוש מהמעסיקים לשלם את שכר המינימום וכל שאר התנאים המגיעים לנו. התארגנות לוחמנית כזאת, באמצעות מאבק מאוחד ובלתי מתפשר, שיכלול במידת הצורך גם שביתות, תאפשר לנו להגדיל את חלקנו ברווחים של ההון, אותם אנו מייצרים בעבודותינו.

התשובה שלנו למעסיקים שטוענים שעליית השכר תביא אותם לפשיטת־רגל היא שלא אנחנו אמורים לסחוב אותם על הגב שלנו. במצב שבו הרווחים הם כל כך גדולים, אסור שהם ייתקעו בכיס של ההון הגדול. התשובה שלנו לבעלי חברות שמבריחים לחו״ל את העבודה ואת הכסף, כמו האחים עופר במקרה של "צים", צריכה להיות העברה של החברות לבעלות ציבורית בניהול העובדים. זו מלחמת אין ברירה: או הרווחים שלהם או החיים שלנו.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.