הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מכתב
ה"ויה דולורוזה" שגוזרת המדינה על הקשישים
בעקבות התעצמות המשבר החברתי גוברת גם אלימות הרחוב. מספר מקרי התקיפה של קשישים בשנתיים האחרונות עלה דרמטית — בשנת 2007 הייתה עליה של 30% במספר התלונות למשטרה בנושא. בחודש מאי פתחה הממשלה בקמפיין "הסברה" בנושא ומנכ״ל המשרד לענייני גימלאים אמר: "עלינו להפסיק את המצב שבו זקנינו משמשים שקי־איגרוף". במכתב למערכת, כותבת טטיאנה פורמנסקי את דעתה.
1,304

מי מאיתנו לא נחשף בזמן האחרון לפרסומת ה"מרגשת" (גם בטלוויזיה וגם ברדיו — הכסף ששפכו על זה...) שבה רואים אנשים זקנים, חרושי קמטים, ועל הקמטים כתוביות: בנינו את המדינה, הקמנו מפעל, יישוב, בננו נפל במלחמה וכדומה. אחח, כמה מרגש ואיך שזה פורט לנו על המיתרים... כמעט הצלחתי להַפְנים את המסר של התחשבות, אהבה והגנה כלפי זקנינו, עד שנזכרתי בכל הסיפורים שאני שומעת לאחרונה מחָבריי לעבודה, על ה"ויה דולורוזה" שהם והוריהם הזקנים עוברים כאשר — מה לעשות, זה קורה — הם זקוקים ב"שיא חוצפתם" לאישפוז סיעודי או חצי־סיעודי.

ברגעים הקשים האלה של האנשים שהחיים כבר לא לפניהם — איפה ההוקרה, ההתחשבות והכבוד כלפיהם. אותם אנשים שעבדו, שילמו לשלטונות מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות (בשנים האחרונות), קופת חולים ועוד... למה אז, בערוב ימיהם, הם לא זוכים למה שהמדינה מעצם היותה מדינה, חייבת לאזרחיה? דווקא אז — וכמה שזה קל לנצל אנשים בזמנים הקשים להם — שוב הזקנים וגם בני משפחותיהם נהפכים ל"פרה חולבת".

אז רק שתדעו, אם תצטרכו לאשפז את הוריכם היקרים (לא בבית אבות יוקרתי באפעל ודומיהם), תדאגו מראש שהדירה השייכת להם, תעבור על שם אחר (היורשים לדוגמה), תדאגו לזה שחשבונות הבנק יהיו ריקים עד מינימום שלושה חודשים לפני הצורך באישפוז, ועוד כל מיני טריקים מעליבים שאיני יודעת לפרטם. בכל מקרה, ייקחו מההורה את הקיצבאות שלו, כמו פנסיה וביטוח לאומי, ייקחו תשלום בהתאם לסכום הכסף שיש לו/לה בבנק ושווי הדירה. וכמובן לא יחוסו גם עליכם. גם אתם, כבנים/בנות שלהם תצטרכו להוסיף כסף בהתאם להכנסותיכם. לעניין זה כלל לא משנה התשלום שמעבירים הילדים.

בעיני זה מבזה ופוגע, שאדם שהיה עצמאי, עבד, "שילם את חובו לחברה", כשהוא נזקק — הוא נופל נטל שלא מבחירה. זה נושא כואב ומעליב ואולי זה הראי של החברה הזו, שאפילו את זקניה לא מכבדת, אלא אם כן יש להם כמה מאות מיליונים, ואז...
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.