לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כנס סוציאליזם 2012
פאנל העבודה המאורגנת
"סוף עידן המעסיקים שחושבים רק על עצמם"
2,230

2,230

במסגרת כנס סוציאליזם 2012, שהתקיים ב־27–28 בדצמבר בדרום תל־אביב, נערך פאנל מרכזי שעסק באתגרים הניצבים כיום בפני העבודה המאורגנת. הפאנל התקיים על רקע עלייה חדה במאבקי העובדים בתקופה האחרונה, במיוחד בהשפעת העלייה ביוקר המחיה.

שלומי שקד־אלמוזלינו מהתארגנות עובדי פלאפון סיפר על מאבק העובדים שם להתאגדות ולהסכם קיבוצי ועל ההתמודדות עם התנכלויות מצד ההנהלה. הוא תיאר את הפער בין הצורך הבסיסי של העובדים ברווחה כלכלית על רקע העלייה ביוקר המחיה, לבין רווחי הענק של חברת פלאפון, שגם אחרי שירדו בשנה האחרונה, צפויים להסתכם בכ־700 מיליון שקלים ב־2012. שלומי הסביר שהעובדים, שמייצרים את רווחי הענק, החליטו לדרוש חלק גדול יותר מהעוגה. הוא סחף מחיאות כפיים סוערות כשתיאר בסוף דבריו איך הסביר למנכ״ל פלאפון שזהו "סוף עידן המעסיקים שחושבים רק על עצמם".

שלומי סיפר גם על הליווי והגיבוי המשמעותיים שהעובדים זכו לו מהנהגת ההסתדרות ומוועדים נוספים. שי גלי, מארגן איגוד מקצועי בתנועת מאבק סוציאליסטי, הסביר שמדובר בצעדים חשובים, שצריך לדרוש גם במאבקים אחרים, אך שלא מדובר בשינוי מדיניות כולל מצד הנהגת ההסתדרות בראשות עופר עיני שנמנעה מלספק גב דומה למאבקים אחרים, כמו מאבק עובדי הרכבת או מאבק האחיות שהסתיים כשבוע לפני הכנס, ולכן השגת גיבוי דומה בעתיד תלוי בעיקר ביכולת של קבוצות עובדים להתארגן מלמטה ולדרוש צעדים כאלה. הנהגת ההסתדרות בעיקר מנסה במקרה הזה לייצר רושם לוחמני, במיוחד על רקע האופוזיציה הגוברת לעיני מתוך שורות ההסתדרות וגם מכיוון ארגון כוח לעובדים. עובדי פלאפון ועובדים אחרים חייבים להישאר ערניים ומעורבים בפרטי המאבק והמשא ומתן כדי לוודא שאותם הכוחות מושקעים גם לצורך השגת ההסכם הקיבוצי ושיפור מהותי בתנאי העבודה.

ענת שחף, חברת ועד עובדות המעונות של "נשי חירות", שהתאגדו בכוח לעובדים, הגיעה גם היא לצפות בדיון מהקהל, וסיפרה על מאבק ההתארגנות של עובדות המעונות ועל העיצומים שיועדו ויצאו לפועל כמה ימים לאחר הכנס. היא תיארה את התמודדותן עם הניסיונות החוזרים והנשנים של ההנהלה להוציא צווי מניעה לסיכול השביתה שלהן — ללא הצלחה.

סיוון עירון, חבר ועד הגוררות בנמל חיפה, התייחס להסתה נגד הוועדים החזקים ולתפקיד שלה במניעת איחוד כוחות בין קבוצות העובדים השונות במשק. סיוון הסביר שגם ועד חזק לא תמיד חזק מספיק מול התקפות מצד הממשלה ובעלי ההון. הוא תיאר איך כשרק נבחר לוועד העובדים הוא היה משוכנע שיצליח לשכנע בדיבורים את ההנהלות עד שפעם אחר פעם הבין שהמנהלים מבינים רק כוח ארגוני ואין דרך אחרת לשכנע אותם. הניסיון מלמד שישנם מאבקים שבהם הגיבוי מצד ועדים אחרים, ובמיוחד מצד הוועדים החזקים, הוא קריטי כדי להצליח להגיע להישגים.

"הבית החברתי"

חברת בית נבחרי ההסתדרות יפעת סולל (שבאחרונה הודחה לטענתה מסיעת מרצ בהסתדרות לאחר שהסיעה החליטה לחבור לעיני), ביקרה בחריפות את מדיניות הנהגת ההסתדרות שלא להציב אלטרנטיבה ממשית להפרטה אלא להסתפק במו״מ לריכוך הפגיעה בעובדים. היא תיארה את המהלך של הקמת רשימת "הבית החברתי" בראשות איתן כבל לקראת הבחירות האחרונות בהסתדרות בחודש מאי האחרון כ"דבר הכי הגיוני לעשות" בנסיבות הקיימות אך גם כ"פספוס מאוד גדול" כלשונה, שכן בסופו של דבר כיום אין כל תוכן ל"בית החברתי" ולמעשה אין בהסתדרות כוח גדול שמציב אלטרנטיבה ברורה למדיניות של עיני.

איריס זמיר, יו״ר ועד איגוד המרצות במכללת ויצו ופעילה במאבק סוציאליסטי, התייחסה לטענה של יפעת סולל כאילו הבית החברתי היה האופציה היחידה האפשרית בזמן הבחירות בהסתדרות, והזכירה את הניסיונות של תנועת מאבק סוציאליסטי, 'עו״סות הסתדרות אחרת' וגורמים בתוך תנועת חד״ש, להקים עוד סביב תחילת 2012 רשימה של עובדים ועובדות למען הסתדרות לוחמת ודמוקרטית. ניסיונות אלו נבלמו עם החלטתה של חד״ש לחבור לבסוף ל"בית החברתי". איריס הדגישה שמה שמלמד הניסיון של הבית החברתי הוא את הצורך להיזהר מקיצורי דרך ומשותפויות בלתי עקרוניות.

שילוב כוחות חוצה־איגודים

ענבל חרמוני מתנועת "עתידנו" באיגוד העובדים הסוציאליים הדגישה את הצורך בפעולה עקבית לאורך זמן לצורך יצירת שינוי חברתי. היא נתנה כדוגמה את הניסיון של עתידנו לדרוש שהאיגוד יוביל פעולות סולידריות עם שביתת האחיות ויקדם יצירת קואליציה בין־איגודית של עובדים ועובדות מתחום מנגנוני הרווחה. למרות התגובה הצוננת שהתקבלה מיו״ר האיגוד, איציק פרי, היוזמה דווקא הצליחה לגרוף תמיכה מצד הצירים באיגוד. ענבל תיארה דוגמאות נוספות לדרך בה המאמצים העקביים של תנועת עתידנו נושאים פרי גם אל מול ניסיונות השתקה מצד הנהגת האיגוד.

אמנון כהן, פעיל במפלגה הסוציאליסטית באנגליה־וויילס, האחות לתנועת מאבק סוציאליסטי, תיאר את עומק המשבר הכלכלי בבריטניה וסיפר על הקמת רשת חברי ועדים חוצת־איגודים במטרה להתמודד עם ניסיונות בעלי ההון והממשלה שלהם לגלגל את השלכות המשבר הקפיטליסטי על גב העובדים. שי ממאבק סוציאליסטי הזכיר שבהשפעת ההאטה הכלכלית והגירעון התופח בתקציב המדינה, בתקופה הבאה אפשר לצפות להתגברות של מדיניות צנע וגזירות כלכליות, ולכן חזית חוצת־איגודים דרושה כדי להצליח להיאבק בצורה האפקטיבית ביותר מול ההתקפות על העובדים והעובדות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.