לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יוקר המחיה
ההונאה של נתניהו וסמוטריץ' — בשירות הבנקים והתאגידים
מה נשאר מההבטחות להוריד את מחירי החשמל, המים והדלק ולהקפיא את מחירי הארנונה?
632

632

בסקר N12 ששאל "מה הנושא הכי חשוב לדעתך שהממשלה צריכה לטפל בו?" הגיע יוקר המחיה למקום הראשון. על רקע גל העלאות מחירים נוסף לקראת פסח, אמר שר הכלכלה המיליונר מהליכוד, ניר ברקת, בישיבת הממשלה: "אנחנו חייבים לטפל בזה. זו הבטחת בחירות שלנו".

ההבטחות שפיזר נתניהו במסע הבחירות שלו, מעמדת אופוזציה מול ממשלת "שינוי" ניאו־ליברלית, לא התקרבו לצעדים הדרושים כדי לפתור את משבר יוקר המחיה. יחד עם זאת, הוא כן הבטיח להנהיג חינוך חינם מגיל 3–0, להוריד את מחירי החשמל, המים והדלק ולהקפיא את מחירי הארנונה לשנה. אבל מה נשאר מההבטחות האלה?

במסיבת עיתונאים שערכו נתניהו ושר האוצר סמוטריץ', הם הכריזו בחגיגיות על צעדים מיידיים להפחתה ביוקר המחיה. את ההתייקרות במחירי החשמל והמים הם התחייבו להפחית ב־70% (את ההתייקרות — לא את המחיר עצמו), והתחייבו שנית להקפיא את מחירי הארנונה לשנה. כלומר הם הבטיחו "לוותר" לנו על כמה עשרות שקלים בחודש.

אבל גם את זה הם לא קיימו! סמוטריץ' הכריז על ביטול מס הבלו על הפחם, שיוריד את התייקרות החשמל מ־8.2% ל־6.7% — גבוה משמעותית מההפחתה שנתניהו הבטיח, ולא מתקרב כמובן להוזלה במחיר. "הצעדים המיידיים" להפחתה נוספת בהתייקרות החשמל, המים, או הקפאת הארנונה (שכבר הספיקה להתייקר ב־1.4% מאז הבחירות) נותרו בגדר הבטחות באוויר, בלי גיבוי או מקורות מימון ברורים.

ומה עם ההבטחה הזוהרת לחינוך חינם לגילאי 0–3? על זה לא נאמר כלום במסיבת העיתונאים. מאז, נתניהו צמצם את ההבטחה כך שכביכול יקודמו צעדים להבטחת חינוך חינם מגיל שנתיים, סמוטריץ' הבהיר שמדובר ב"הוזלה", אך אפילו זה עוד רחוק ממימוש.

לא כולם נפגעים ממשבר יוקר המחיה. הבנקים ורשתות השיווק גורפים רווחים מהעלאות ריבית ומחירים בזמן שאנשים עובדים מתקשים לסגור את החודש. אבל לממשלה אין שום תכנית להטיל מס על הרווחים של בעלי ההון כדי לממן את ההוזלות שהובטחו בחשבונות למשל. לא רק זה, אלא שבמסגרת התקציב הקרוב מתוכנן קיצוץ רוחבי של 3% במשרדי הממשלה — כלומר עוד פגיעה באיכות השירותים החברתיים על חשבון א.נשים מהשורה.

נתניהו, שהונו האישי מוערך נכון ל־2020 בכ־50 מיליון ש״ח, מציג את עצמו כמי שנלחם "נגד האליטות", אך במציאות הוא מתעקש לא לגעת ברווחים של בעלי ההון ולאפשר להם להמשיך לשדוד את הציבור ללא הפרעה. במקביל, במסגרת ההתקפות האנטי־דמוקרטיות של הממשלה הוא ושותפיו מנסים גם להגביל את זכות השביתה — למעשה את היכולת של עובדים ועובדות להיאבק ביוקר המחיה ושחיקת שכר.

בממשלה מפחדים מהכוח של העבודה המאורגנת, שיכולה לשתק את המשק ולפגוע ברווחים של בעלי ההון. כדי לפתור את משבר יוקר המחיה החונק צריך להשתמש בכוח הזה ולהיאבק מול ממשלת ההון על צעדים שיטפלו בשורש הבעיה.

תוכנית למאבק ביוקר המחיה
  • תוספת יוקר לכלל העובדים והעובדות במשק. העלאת שכר המינימום במסגרת מהלך כולל להעלאתו ל־40 ₪ לשעה / 7,300 ₪ לחודש, העלאת קצבאות הנכות והזיקנה.
  • הקפאת הריבית על משכנתאות והלוואות, ומהלך להקפאת מחירים ולהרחבת סל מוצרי היסוד שבפיקוח מחירים.
  • חינוך חינם מגיל אפס. תחבורה ציבורית בחינם. השקעה נרחבת בשירותים החברתיים. מימון בעזרת מס חירום על רווחי התאגידים והמיליארדרים.
  • פיקוח על שכר־דירה. העלאת שיעור הדיור הציבורי ל־20% תוך 5 שנים — דיור ציבורי אוניברסלי בשכ״ד זול בסטנדרט הולם ברחבי הארץ, בפיקוח דמוקרטי.
  • לא להגבלת זכות השביתה, לא לפגיעה בביטחון התעסוקתי במגזר הציבורי, לא לפירוק מעוזי הכוח של העבודה המאורגנת.
  • לדרוש העברה לבעלות ציבורית של הבנקים והתאגידים שמפקיעים מחירים, תחת פיקוח והפעלה ציבוריים ודמוקרטיים. מעבר למשק המושתת על תכנון דמוקרטי לרווחת הציבור.
*   מתוך גיליון מרץ־אפריל 2023 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.