לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נשים — תשכחו משוויון!
התוכנית הכלכלית תיקח אותנו עשרות שנים אחורה במאבק
2,351

2,351

הלכה הפנסיה

עוד גזירת פלא של הממשלה היא להתערב במעט הכסף שהעובדים/ות חסכו בקרנות הפנסיה, כדי שיוכלו לשמור על כבודם בהגיעם לגיל שבו לא יוכלו לעבוד יותר. הממשלה מציעה בעצם לשים את הכסף הזה בידיים של בעלי ההון, שיהמרו עם חסכונותינו בשוק ההון. חוץ מזה גם נצטרך להפריש עוד 2% לפנסיה ממשכורתנו שאיבדה את ערכה עם כל עליות המחירים, הורדות השכר ושחיקתו. מה גם שאמנם הוסיפו למעסיקים גם 1% שהם יצטרכו להפריש לקרנות הפנסיה, אבל הורידו להם 1% מדמי הביטוח הלאומי שהם צריכים להפריש. כידוע רוב המעסיקים מחויבים לשלם דמי ביטוח לאומי, בעוד רק מעטים משלמים לעובדיהם דמי פנסיה, כך שגזרה זו היא שערורייתית במיוחד, כייון שהיא לא מוסיפה בכלל עוד כסף לקופת המדינה עצמה, אלא היא פשוט מוסיפה עוד כסף ישירות לכיסם של בעלי ההון!

גזרה נוספת היא דחיית גיל הפרישה של נשים בשבע שנים. לצעד זה יש השלכות רבות. ראשית, הסיכוי של מציאת עבודה מגיל 50 ומעלה הוא כמעט בלתי אפשרי בימים אלו, ובייחוד לנשים. מיעוט עובדות שעברו את גיל 55 (5%) רק מעיד על בעיה. אך הממשלה לא בוחנת את הבעיה אלא תוקפת אותה במתן גזרות שרק יחמירו אותה. יתכן, למשל, שאפשר יהיה להחשיב את עבודת השמרטפות לנכדיהן (שנשים רבות עושות בהגיען לגיל זה) לעבודה, או עבודות רבות שכיום הן עושות בהתנדבות, בעמותות שונות או במרכזים קהילתיים. אבל הממשלה מעדיפה לא לחשוב על פתרונות יצירתיים לעניין, כיוון שאלו לא רווחיים עבור בעלי ההון, ובכך היא הופכת את חיי נשים אלו לבלתי נסבלים. הזכאות לפנסיה (לאלו שיש להן פנסיה) היא רק מגיל 67 ומכיוון שרובן כבר ללא עבודה זמן רב לפני כן, הזכאות היא חלקית. יש לזה גם השלכה על משפחות מסוימות, שמתבססות על שמרטפות זו של הסבתא, כי הן אינן יכולות להרשות לעצמן להעסיק שמרטפית. אך כעת הן יצטרכו לתמוך כלכלית בסבתא, כיוון שגם הזכאות לקצבת זקנה עולה לגיל 70. וכך הממשלה לא רק שאינה מעודדת שוויון תעסוקתי לנשים, אלא מחזירה אותנו אחורה לימים שלא היה שווה להיות אימא ולעבוד במקביל.

פגיעה חמורה נוספת היא בזכאים למשכנתאות, שרובם הם משפחות עולי אתיופיה ואמהות חד הוריות. האוצר מציע לבטל מענקים אלו. זוהי הפרה בוטה כיוון שמשפחות אלו לא מסוגלות לממן החזרים חודשיים כה גדולים וייתכן שכלל לא היו מתחייבות למשכנתא אם היו יודעות שמענקים אלו יבוטלו.

באוצר חומדים את כספן של העובדות ללא שכר, עקרות הבית, והן יצטרכו מעתה לשלם דמי ביטוח לאומי. הן כמובן לא יוכלו לשלם זאת, הנטל יוטל על הבעל, ובמקרה הגרוע של אם חד הורית שלא עובדת, לא ברור מאיפה יוכל להגיע התשלום.

מה האלטרנטיבה?

אין ספק שהתוכנית תפגע ברוב הנשים העובדות, וכפי שחווינו בשנים האחרונות לא מדובר כאן על איש בעייתי מסוים באוצר או בממשלה אלא בשיטה הכלכלית הקפיטליסטית, שלא מסוגלת להביא לשוויון, רווחה ולמענה לצרכים הכי בסיסיים של מעמד העובדות והעובדים. גם הנשים ש"מייצגות" אותנו בממשלה לא מתקוממות לנוכח התוכנית הכלכלית, לדוגמא לימור לבנת, שרת החינוך, שלא נוקפת אצבע נגד הקיצוצים הנרחבים בחינוך ותומכת בממשלה בעיניים עצומות ואינטרסנטיות.

בהיסטוריה אנו מכירים מאבקים רבים שניהלו נשים. מאבק הנשים בתחילת המאה העשרים באנגליה שהתמקד במתן זכות בחירה לנשים התחיל כמאבק של נשים בלבד, אך רק כתוצאה של שיתוף פעולה יחד עם עובדים גברים (כמאבק משולב של נשים ועובדים גברים) הצליח מאבק זה לתת לנשים את זכות הבחירה באנגליה.

ללא מאבק המוני ימשיכו הנשים לסבול מניצול. זה הזמן להתעורר ולהבין את תפקידן החשוב של הנשים במאבק. אך אנו הרוב ועלינו להתחיל להתארגן במקומות העבודה ובתוך הקהילה בה אנו חיים. גם לנשים שלא עובדות תפקיד חשוב במאבק זה, בהתארגנויות בתוך השכונות והשתתפות אקטיבית במאבק.

על הנשים להוות חלק מרכזי מהמנהיגות של ועדים אלו. הוועדים חייבים להיות דמוקרטיים מהבסיס ובשליטה מוחלטת של חבריהם, שלא יהיו תלויים במנהיגות מושחתת ואינטרסנטית. רק ע״י ועדים כאלו אפשר להוות איום על ממשלת המעסיקים ע״י שביתה שתימשך עד שהעובדים יקבלו את הזכויות המגיעות להם. על השובתים לשאוף לקבל תמיכה ולהרחיב את השביתה לכמה שיותר מקומות עבודה ושכונות, על מנת שהישגי השביתה לא יבוטלו מאוחר יותר ועל מנת להפיל את השיטה הקפיטליסטית מיסודה ולבנות חברה סוציאליסטית ודמוקרטית שהעובדות והעובדים יקבעו בה את גורלם!

הדרישות שלנו:

  • העלאת שכר המינימום לכולם והשוואת תנאי הנשים המועסקות לתנאי הגברים המועסקים: שכר שווה לעבודה שווה!
  • ביטול התוכנית הכלכלית הכוללת פגיעות בנשיים החד הוריות, במענקי לידה, זכויות פנסיה וקצבת זיקנה.
  • מימון של הממשלה ושל מקומות העבודה למעונות יום עבור הילדים של נשים עובדות.
  • מאבק משותף יחד עם העובדים הגברים לשינוי פני החברה, מחברה המבוססת על אפליה וניצול לחברה הבנויה לסיפוק צורכי הנשים העובדות והגברים העובדים.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.