הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חוגגים על חשבוננו
בלי בושה, בחוצפה ובציניות שלא נראו כדוגמותן, אומרת הממשלה: "אין כסף, חייבים לסגור את החור בתקציב", ולוקחת את הלחם מידי ילדים רעבים וקשישים ואת אותו הכסף בדיוק מעבירה לעשירים "המסכנים"
1,879

דרך הרפורמה במס מי שמרוויח 3,500 ₪ יקבל רק כמה עשרות שקלים עלובים בחודש ולעומתו מי שמשתכר 35,000 ₪ יקבל עוד 3,300 שקל לחשבון שלו, כל חודש. דרך החזרת התקרה לתשלום לביטוח לאומי ירוויחו מי שמרוויחים מעל 35 אלף, מאות ואלפי שקלים בחודש. זאת לעומת זכאי דיור (עולים חדשים, בעיקר עולי אתיופיה וזוגות צעירים בעלי הכנסה נמוכה) שיפסידו את הדרך היחידה לעמוד בתשלומי המשכנתא ועשויים להיזרק לרחוב. התוכנית הכלכלית שנקראת "התוכנית להבראת כלכלת ישראל" לא מהססת לקצץ גם בסל התרופות ובתקציב הבריאות. עם כזו הבראה אולי עדיף להיות חולה. האטימות של הממשלה כבר הביאה מספר אנשים להתאבדות בגלל החובות הכבדים אליהם נכנסו והמצב הכלכלי הנורא.

מתחת לפני השטח

להוצאה לפועל כבר יש צווי מעצר נגד כ־120 אלף איש בגין אי תשלום חובות. עבור שכבה רחבה בציבור מזון הפך למותרות. לא חסרים דיווחים על מקרים של גניבות מזון או אכילה מהמדף בסופר־מרקט פשוט מחוסר ברירה. בתי התמחוי (שהיו נפוצים מאוד בעיקר בגטו) מתקשים לעמוד בנטל!

כולנו בטווח פגיעה

אך לא רק מקבלי הקצבאות נפגעים מהתוכנית, גם החוסכים לפנסיה יצטרכו להפריש עוד 1% מהמשכורת לקרן הפנסיה. נצטרך לשלם גם עוד 2% דמי ניהול ונאלץ לפרוש בגיל 67, זאת כמובן אם עדיין תישאר לנו קרן פנסיה, כיוון שהאוצר עומד להפריט את הפנסיות ולשחק איתן בבורסה. במידה והבורסה תקרוס, איתה יקרסו גם הפנסיות ויחד איתן מיליוני פנסיונריות ופנסיונרים, עובדים ועובדות, שעומדים לפרוש לגמלאות. משפחות שלמות ייאלצו לפרנס גם את הוריהן. גם עובדי המגזר הציבורי יספגו הורדות שכר ופיטורים ("בהסכמה"), דחייה של תשלום תוספת היוקר ועוד. המגזר הציבורי הוא גם המורות, האחיות והעובדות הסוציאליות. כשהן תפוטרנה יסבלו גם התלמידים, החולים וכלל הציבור.

עתיד שחור

בתחילת חודש יולי פורסמו נתונים המדרגים את ישראל במקום ה־30 מבין 35 מדינות בהישגי התלמידים במתמטיקה והבנת הנקרא. וכיצד יהיה אחרת??? מה הסיכויים של מורה שחוקה אשר מקבלת לא הרבה מעל לשכר המינימום, שניצבת מול כיתה של 35–42 תלמידים, להעביר את החומר ברמה גבוהה? ואיך עם 11 קיצוצים במשרד החינוך תוך שנתיים אנחנו מצפים למשהו אחר??

כנראה המוח של "נבחרינו" עובד אחרת משלנו. לפי ההיגיון של ביבי, הפודל שלו שיטרית ושרון שמגבה אותם, תלמידים משכילים פחות יכולים לתרום יותר, קיצוץ בסל התרופות מביא להבראה, עובדים שמרוויחים פחות משכר מינימום מביאים לשגשוג כלכלי ומקסימלי ועוד ועוד הברקות שונות ומשונות...

ההפרטות

כנראה שבאחד הטיולים של השרים בחו״ל הם התאהבו ב"קריסמס" — חג המולד. זו יכולה להיות הסיבה היחידה למתקפת המתנות שהם משתוקקים לחלק לחברים שלהם. עוד אחד מהסעיפים של התוכנית הכלכלית הוא הכוונה להפריט 2 מתוך 4 חברות גדולות במשק: בזק, בתי הזיקוק, אל־על ובנק לאומי עד 2004. זאת בתואנה של "הגדלת התחרות במשק", "מנוף לצמיחה".

הפרטת "אל על"

השלב הראשון של הפרטת "אל על" הביא לכך שהמניות והאופציות של החברה נמכרו בכרבע מהמחיר המוערך של החברה וכך נתנה המדינה רכוש ציבורי במחיר "מבצע, סוף עונה, ספיישל לחג" למספר חברות כמו "ארקיע", חברות זרות כמו "פליינג קרגו" ואנשי עסקים אחרים, בארץ ובעולם. לאחר שתושלם ההפרטה ותתבסס השליטה של הבעלים החדשים על החברה, הראשונים לשלם את המחיר יהיו העובדים. הם יסבלו מהורדות שכר ומפיטורים, ובמקומם יועסקו עובדים חדשים דרך חברות כוח אדם. אחרי העובדים יסבול גם ציבור הנוסעים, שאולי ייהנה מהורדת מחירים בטווח הקצר, אך יסבול מירידה באיכות השירות, ביטול קווים לא רווחיים וגם מעלייה מודרגת של מחירים בטווח הארוך. תהליכים דומים עתידים לקרות גם בשאר החברות שיופרטו.

מה עומד מאחורי התוכנית

מאחורי התהליכים של הקיצוצים, פיטורים, הורדות השכר, ההפרטות וההקלות במסים לעשירים יש הגיון. הגיון קר ומרושע שאותו מניעים אינטרסים עתירי כוח. התוכנית הכלכלית אינה שיגעון חולף של שר האוצר, וסביר להניח שתוכנית דומה היתה מתבצעת גם אם בכיסא שר האוצר היה יושב מישהו אחר. זוהי מדיניות מתוכננת של בעלי ההון וכל המפלגות (משני צידי המפה הפוליטית) שבכיס שלהם. זוהי מדיניות שזוכה בגיבוי מלא של האוצר וארה״ב. מהתוכנית ירוויחו בעלי ההון. הם ישלמו פחות מסים, יקבלו חברות ממשלתיות במתנה ויצחקו כל הדרך אל הווילה בסביון או קיסריה. ככה שגם בזמן של מיתון הם עדיין מרוויחים, ובדרך שודדים לאור היום את מקבלי הקצבאות, המורות והאחיות ואת החברות הציבוריות — קוראים לזה "השוק החופשי".

טוב הלב של ארה״ב

התנאי האמריקאי למתן ערבויות של כ־2 מיליארד דולר היה העברת התוכנית הכלכלית והפרטת 2 מ 4 החברות הנ״ל.

הממשל של בוש משתמש בערבויות גם כמנוף ללחוץ על שרון לקבל את "מפת הדרכים". הם מתנים את מתן הערבויות בכך שישראל תקבל את מפת הדרכים. התוכנית האמריקאית איננה רק להתערב בתוכנית הכלכלית או במו״מ מול הפלסטינים. מאחורי "העזרה" האמריקאית ישנו אינטרס גדול יותר. המשק האמריקאי נמצא במשבר והם מנסים להתגבר על המשבר בעזרת הגברת המעורבות במזרח התיכון. זה מה שהניע אותם במלחמה בעיראק, שנועדה לספק להם נפט זול. ככה הם מנסים להרגיע את סוריה, לבצע את מפת הדרכים ולסיים את האינתיפאדה, ואותו הדבר בדיוק עם ההתערבות שלהם בתוכנית הכלכלית כאן בארץ. הכל נועד כדי להפוך את האזור לאזור עסקים נוח לארה״ב ואת ישראל לשוק קפיטליסטי (כמו ארה״ב) במרכזו. את התוצאות אנחנו מרגישים על גבינו — התמוטטות מערכות הרווחה והחינוך, הגדלת הפערים בין בעלי ההון לעובדים ולמובטלים ואחוזי פשיעה ואלימות הגדלים וגדלים ללא מעצורים.

ניצנים של מאבק

התקפה זו היא התקפה ברורה וחדה של בעלי ההון על מעמד העובדים: עובדים, זקנים, נכים, ילדים, נשים, משפחות חד הוריות, נוער. בקיצור — כולם!!! דווקא משום שההתקפה היא כל כך חדה ועד כדי כך כואבת ישנו סיכוי אמיתי להתפתחות מאבק המוני. אנשים רבים שקיצצו להם את הקצבאות כבר שואלים "מדוע לוקחים לנו את הלחם?"; "מדוע נותנים לעשירים עוד אלפי שקלים כל חודש?" גם הפגנות ראשונות בעיירות הפיתוח כבר החלו. ההסתדרות הוכיחה שיש לה כוח עצום בכך שהביאה כ־60,000 איש להפגנה בירושלים. אך המנהיגות לא הייתה מספיק נחושה כדי ללכת עם המאבק עד הסוף, ולהוביל לניצחון. ניצנים ראשונים של התפכחות כבר נראים בקרב העובדים בישראל. כמו במפעל "חיפה כימיקלים דרום", שם הבינו העובדים שרק אם יתארגנו ביחד ויפעלו בסולידריות יש להם סיכוי להיפטר מהיחס הגרוע של ההנהלה ולעצור את הפיטורים, ותוך כדי גם להביא להסכם קיבוצי שמבטיח קביעות ותנאים טובים יותר לכל העובדים. כך החלו להתארגן גם עובדי חברות שמירה בועד שיגן על הזכויות שלהם.

מבט קדימה

תוכניות נוספות כבר בצנרת. בחודש יוני נרשם גירעון חודשי של 6 מיליארד כ־65% גבוה יותר ממה שהאוצר ציפה. במקביל נרשמה ירידה בהכנסות ממיסים ב־3% לעומת יוני 2002. האוצר כבר מתכנן את הקיצוץ הבא, את ההפרטה הבאה, ואנחנו חייבים להיות מוכנים להיאבק על מה שמגיע לנו. מה שנחוץ היום הוא התארגנות דמוקרטית מלמטה של עובדים ומובטלים בוועדים שיוכלו להיות בסיס לארגון המאבק בתוכנית הנוכחית ובתוכניות הבאות אחריה. התארגנות נכונה היא הסיכוי לנצח בקרב הבא על העתיד וההווה של החברה הישראלית — הקרב על החיים שלנו!

הצטרפו אלינו למאבק כנגד השיטה הקפיטליסטית שיוצרת רק רעב, עוני, אבטלה ומלחמות ובעד אלטרנטיבה אמיתית — חברה סוציאליסטית.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.