לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חיפה כימיקלים דרום — המאבק נמשך
בגיליון הקודם של "המאבק" דיווחנו על מאבק קשה וחשוב של עובדי מפעל חיפה כימיקלים דרום, מאבק על תנאי העבודה ולמען הקמת ועד עובדים שיוכל לשמור על האינטרסים של העובדים מול הנהלה דורסנית. המאבק הזה לא הסתיים
3,162

3,162

נזכיר בקצרה את שלבי המאבק: בגלל משטר הטרור של הנהלת המפעל, כמה עובדים התחילו לאסוף חתימות לוועד. הם עשו זאת בסתר מחשש לפיטוריהם. הכל התפרץ כאשר עובד מאחד המיתקנים פוטר. חבריו למפעל ניסו להגן עליו מפני ההנהלה. עבור ההנהלה כל גילוי של סולידריות של עובדים מהווה דבר בלתי־נסבל, והיא פועלת בשיטת ה"הפרד ומשול". תשובתה של ההנהלה היתה פשוטה — פיטורים של כל החבורה. עובדים אלה הצטרפו לקבוצה שהקימה ועד, והמאבק התחיל. ההנהלה ניסתה למנוע התארגנות של העובדים (כי זה מפריע להם לנצל אותם ולהעלות רווחים על חשבונם) על ידי עתירה לבג״צ שנדחתה, מאבטחים אלימים שנשכרו על ידיה ושוטרי יס״מ שבאו לעזור לפוצץ את העובדים במכות. עוד דוגמה לחוצפה שלא תיאמן של בעלי המפעל (אריה גנגר, מולטי־מיליונר ותומך חשוב של שרון) וההנהלה היא הסיפור הבא: פעילי ארגון "חברה צודקת" ארגנו גילוי־דעת שתומך בעובדים ובזכות ההתארגנות ומגנה את הבריונות של ההנהלה. על גילוי הדעת חתמו יותר ממאה פעילים חברתיים ואישי ציבור. יו״ר מועצת המנהלים של המפעל, עו״ד אבי פילוסוף, מיהר לשלוח לביתו של כל אחד מהחותמים מכתב שמאיים עליו בתביעת דיבה אם לא יתנער מגילוי הדעת ויתנצל.

העובדים מחזירים מלחמה

העובדים השביתו את עבודת המפעל, הקימו סוכת מחאה מחוץ למפעל שאוישה על־ידי העובדים 24 שעות ביממה ובמקביל פנו לבית הדין לעבודה שיכיר בוועד שלהם כוועד מייצג. עם ההכרה הזו הם יוכלו להצטרף להסתדרות ולקבל את הזכויות החוקיות שלהם זוכה ועד מוכר. בית הדין לעבודה, אחרי עיכובים ממושכים, הכיר בזכות העובדים להתארגן, בלגיטימיות של הוועד ובהצטרפותו להסתדרות, ואף קבע שההנהלה פעלה בחוסר תום לב קיצוני. אבל כמו שאנחנו יודעים מהניסיון שלנו, למרות שאנחנו חיים במדינה הקוראת לעצמה דמוקרטית, ולמרות שכולנו שווים, כביכול, בפני החוק, יש כאלה ששווים יותר.

עבור הנהלת המפעל החוקים לא מחייבים. היא לא הכירה בוועד של העובדים אפילו אחרי פסק הדין, ומיד הגישה ערעור. בערעור היא טענה שהעובדים שהתארגנו לא מייצגים את רוב העובדים במפעל (שקר — יותר משני שליש מהעובדים הצטרפו), ושיש ארגון עובדים גדול יותר שקיים כביכול במפעל, שלא רוצה להצטרף להסתדרות ולהילחם בהנהלה. ועד פנימי הם קוראים לזה. לכולם ברור שהארגון הזה נמצא תחת שליטה מלאה של הנהלת המפעל, נוצר על ידי ההנהלה ומשמש ככלי נשק נגד התארגנות העובדים האמיתית.

המאבק עוד לא נגמר

ההנהלה מושכת זמן עד הדיון בערעור, ובינתיים מאיימת על העובדים שרוצים להצטרף לוועד ומתעללת בהם. שני אנשים שרצו להצטרף לוועד פוטרו. ההנהלה מכריחה עובדים להצטרף ל"ארגון העובדים" מטעמה דרך איומים בפיטורים והצעות שוחד. אבל למרות כל האיומים, העובדים לא נכנעים, כי הם מבינים שאף אחד לא יעזור להם, לא הממשלה ולא המפלגות, אלא רק הם עצמם. העובדים הם אלה שמייצרים הכל ולא בעלי המפעל, חבורת פרזיטים גורפי רווחים. אנחנו הרוב המוחלט של האוכלוסייה בארץ העבדים הזו, אנחנו חייבים לקחת את השליטה על חיינו בידינו ולא להיות כלי משחק בידיים של בעלי ההון והפוליטיקאים המושחתים. המאבק של עובדי חיפה כימיקלים דרום הוא לא מאבק מקומי קטן אלא מאבק בעל חשיבות רבה, כחלק ממאבקיהם של עובדים בכל העולם על פרנסה, תנאי עבודה וכבוד אנושי.

מעניין שאחרי כמה ימים ראשונים של התעניינות תקשורתית וביקור של עמיר פרץ, כולם שכחו את המאבק של העובדים האלה. וזה ברור, עיתונים, טלוויזיה, רדיו, כולם עזבו. הביורוקרטיה של הסתדרות מסתפקת בתפקיד של מתווך בין האינטרסים של בעלי־ההון לעובדים. המאבק של עובדי חיפה כימיקלים, מנקודת המבט של בעלי־ההון ועורכי העיתונים שעובדים בשבילם, הוא דוגמה מסוכנת לשאר העובדים בארץ. הוא דוגמה לכך שבלי כסף, בלי פוליטיקאים ורק בעזרת סולידריות אפשר לנהל מאבק נגד בעלי־ההון. הממשלה והקפיטליסטים רוצים להשתיק את המאבק הזה. אנחנו חייבים לדאוג שהם לא יצליחו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.