לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ליברפול — העיר שהעזה להילחם
מאי 1983, באנגליה שולטת ממשלה שמרנית בראשות גברת הברזל, מרגרט תאצ׳ר. ממשלה שייצגה באופן הברור ביותר את האינטרסים של מעמד ההון ועסקה בעיקר בהתקפות ברוטליות על תנאי החיים של מעמד העובדים
2,961

2,961

בין ההתקפות היתה הוראה לעיריות השונות לקצץ דרסטית את תקציביהן. באותו חודש נבחרה והחלה לכהן בליברפול מועצת עירייה בשליטת מפלגת הלייבור שהיתה באופוזיציה (ושבאותה תקופה, למרות מנהיגות ותרנית, עדיין היתה מפלגת עובדים), בהובלת חברי מפלגת האחות של מאבק סוציאליסטי באנגליה (שנקראה אז "מיליטנט"), והחליטה להשיב מלחמה דרך סירוב ליישם את הקיצוצים ולהעלות את הארנונה.

בליברפול, עיר מעמד עובדים טיפוסית, שיעור האבטלה בקרב גברים עמד על 25%, אצל הנוער שיעור האבטלה הרקיע ל־90%. תנאי המגורים היו קשים מאוד. הרשות המקומית, המעסיק הגדול ביותר בעיר, העסיקה יותר מ־30,000 עובדים. מועצת העיר החדשה נבחרה על סמך ההבטחה להחזיר 2,000 מקומות עבודה שקוצצו על ידי המועצה הקודמת, וכך עשתה. בניית דירות ציבוריות, שהופסקה לחלוטין במהלך העשור הקודם, חודשה ונבנו 5,000 דירות במהלך ארבע השנים הבאות, יותר מכל הדירות שנבנו על־ידי כל העיריות האחרות ביחד, כך נוצרו 12,000 משרות בענף הבנייה בעיר. שכר המינימום עלה ב־100 ליש״ט, ושבוע העבודה קוצר מ־39 שעות ל־35.

כל המעשים הללו לא היו יכולים להתבצע ללא התמיכה המאסיבית של מעמד העובדים בעיר ובשאר אנגליה. ביום העברת התקציב למשל, 29 במרץ 1984, צעדו אל בית העירייה 50,000 מפגינים בתמיכה בעמדת המועצה.

בבחירות של 1987 גדלה התמיכה ברשימת הלייבור בליברפול, שאת המדיניות שלה בעיר הובילו חברי מיליטנט, מ־47% ב־83 ל־57%. מעמד ההון, כתגובה, השתמש בהליך מנהלי דרך בית הלורדים (שריד של התקופה הפיאודלית) כדי לסלק את 47 חברי המועצה שנלחמו עד הסוף. אל מתקפה זו חברה גם הנהגת מפלגת הלייבור, שסגרה את הסניף שלה בליברפול והפעילה אותו אח״כ דרך ניהול דיקטטורי של ממונים מלמעלה. חברי מיליטנט סולקו ממפלגת הלייבור, ולא הורשו להעמיד עצמם כנציגים לבחירות בעירייה. כך נחתמה התקופה הזוהרת של עירייה הנלחמת לטובת בוחריה ויחד איתם.

המאבק של ליברפול מראה כיצד יש להילחם בממשלת מעסיקים שלוחת־רסן, וכיצד מול תעמולה של ממשלה כזו ניתן להשיג תמיכה המונית אקטיבית ולהוביל את העובדים להילחם על שלהם ולהגיע להישגים משמעותיים גם מול ההתקפות הקשות ביותר.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.