הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק בינלאומי בקפיטליזם
שלושים שנה ל־CWI
1,754

בעלי ההון בכל העולם מאוחדים דרך הבנק העולמי, קרן המטבע הבינלאומית ושאר הגופים הבינלאומיים שמגינים על האינטרסים שלהם. העובדים בכל המדינות נמצאים במלחמה דומה במטרה להגן על הזכויות הבסיסיות ביותר שלנו — פרנסה, בריאות ורווחה. הקפיטליזם היא השיטה הכלכלית שפועלת לטובתם של בעלי ההון על חשבון העובדים, והשיטה הזאת היא בינלאומית. לכן המאבק בה חייב גם הוא להיות בינלאומי.

בחודש אפריל ציינו 30 שנים לייסודו של ה־CWI (הוועד למען אינטרנציונל עובדים), שהוא ארגון הפועל לאגד מספר רב ככל הניתן של מפלגות ותנועות עובדים סוציאליסטיות בעולם שיפעלו יחד, כל אחת בארצה, להפיל את הקפיטליזם.

ב־1919 הוקם ארגון כזה, שנקרא האינטרנציונל השלישי (הקומוניסטי), כתוצאה מהמהפכה הסוציאליסטית ברוסיה, אולם הארגון התחיל להתנוון כבר בסוף שנות העשרים, בעקבות עליית הסטאליניזם ברוסיה.

האינטרנציונל הרביעי

אחד ממנהיגי העובדים העקביים ביותר שגורשו מרוסיה, משום שהוא ותומכיו סיכנו את המשטר הדיקטטורי שהובילה הביורוקרטיה הסטאליניסטית שם, היה ליאון טרוצקי, שהקים עם תומכיו בשנת 1938 אינטרנציונל רביעי. תנועה בשם RCP (המפלגה הקומוניסטית־מהפכנית של בריטניה), שלימים יצמח ממנה הבסיס ל־CWI, הצטרפה לארגון הזה בשנת 1944. האינטרנציונל הרביעי צמח בתקופה מאוד קשה, כאשר מצד אחד רדפו אותו המפלגות שתמכו בסטאליניזם, שלרשותן עמדו משאבי בריה״מ, ומהצד השני, בעלי ההון, הן ב"דמוקרטיות" והן במשטרים הפשיסטיים. הרצח של טרוצקי בשנת 1940 על־ידי סוכן המשטרה החשאית הסטאליניסטית, מלחמת העולם השנייה והטעויות הפוליטיות של המנהיגים הביאו להיחלשותו של האינטרנציונל הרביעי.

הקמת ה־CWI

ההיחלשות הזו הובילה בסופו של דבר ב־1965 להחלטה לגרש מהאינטרנציונל את האופוזיציה הטרוצקיסטית הנאמנה, שהיתה ההמשך של ה־RCP. הגרעין שלה היה הבסיס לתנועת Millitant שפעלה בבריטניה. יחד עם שותפים לדרך מ־12 מדינות הוקם בשנת 1974 ה־CWI. בתחילת שנות התשעים הוביל הסניף הבריטי של ה־CWI את המאבק במס הגולגולת הבלתי צודק של ממשלת תאצ׳ר. נוסף לעצומות ולהפגנות ההמוניות שאורגנו, 18 מיליון בריטים סירבו לשלם את המס, ו"גברת הברזל" נאלצה להתקפל ולהתפטר. בדרום־אפריקה ובניגריה הפעילים שלנו שיחקו תפקיד משמעותי בהפלת האפרטהייד והמשטר הצבאי.

ל־CWI נציגים נבחרים באיגודים מקצועיים, במועצות מקומיות ובפרלמנט במדינות שונות. נכון לעכשיו, ישנם פעילים של ה־CWI בארבעים מדינות בכל היבשות, שנמצאים בחזית המאבק העולמי נגד הקפיטליזם. בשנת 99' הוקם בישראל ארגון שנקרא מאבק סוציאליסטי, שהוא הסניף הישראלי של ה־CWI.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.