הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לוקחים את ההסתדרות בידיים
התסריט הבא מוכר לכולנו — האוצר מגלגל את עול המיתון על גב העובדים, שמצדם מוכנים לצאת להיאבק על המגיע להם. הנהגת ההסתדרות, שאמורה להיות מגינת העובדים, שמה להם רגל בכל פעם מחדש. את המעגל הזה צריך לשבור. לשם כך דרושה בניית אופוזיציה אמיתית בתוך ההסתדרות, בדרך לבחירת הנהגה חדשה, שתהיה נאמנה לנו ולא תחתום על הסכמי כניעה בהזדמנות הראשונה
1,504

לאחר שמכר גם את השביתה הכללית האחרונה בעוד פשרה רקובה, מיהר עמיר פרץ לדבר על נצחון העובדים ואמר שכל עובד יכול להיות גאה בהישגי השביתה. לעומת זאת, כשבודקים מה עלה בגורל עובדי הרשויות מאז סיום השביתה, קשה לדבר על "הישגים". רבים מעובדי הרשויות עדיין לא קיבלו את מלוא החוב המגיע להם, והתשלומים הסוציאליים, כמו הפיצוי על הלנת שכר, עוד לא שולמו לרוב העובדים. בנוסף, עובדים אלה יצטרכו להתחיל להתכונן ל"תוכנית ההבראה" עליה הוכרחו לחתום כתנאי מקדים לקבלת שכרם. גם לאוצר, שנחוש בדעתו לקדם את התוכנית, וגם להנהגת ההסתדרות ברור מה עומד מאחורי המילה "הבראה" — גל פיטורים המוני של עובדי הרשויות ופגיעה רחבה בשירות לתושבים.

פרץ וחבריו השלימו כבר מזמן עם כלכלת השוק החופשי, ולא מאמינים שיש לה אלטרנטיבה. המאבק שלהם מוגבל מראש למה שבעלי ההון והממשלה מוכנים לתת. דוגמה אקטואלית היא הקמפיין החדש שמובילה ההסתדרות — "העלאת שכר המינימום תציל את הכלכלה". העלאת השכר היא צעד חשוב וחיובי שישפר את תנאי חייהם של העובדים. אבל אסור לנו להתעלם מהעובדות בשטח. המאבק של ההסתדרות מנסה לקדם את העלאת שכר המינימום כמו שמוכרים תה טיבטי להרזיה בערוץ 2, ולא מלווה בניסיון כלשהו לנצל את כוחם של העובדים למאבק המוני להשגת המטרה.

חשוב לציין שכיום האכיפה של חוק שכר המינימום היא זניחה לחלוטין, והקמפיין לא מתייחס לכך. אפילו אם הקמפיין יזכה לתהודה כלשהי, בעלי ההון יאיימו בהעברת מפעליהם לאזורים שבהם כוח העבודה זול יותר ובהעלאת המחירים בשוק. לאיום כזה אין להסתדרות שום תשובה להציע. ההסתדרות בהנהגתה הנוכחית לא הולכת להוציא את העובדים לשביתה כללית למען העלאת שכר המינימום, ולא תוביל מאבק מיליטנטי שיכלול השתלטות של העובדים על מפעלים וניהולם הדמוקרטי. זוהי רק דוגמה אחת לקיבעון המחשבתי של הנהגת ההסתדרות, שלא מצליחה לראות שהיום, יותר מתמיד, ניגוד האינטרסים בין מעמד העובדים והמעמד השליט לא יכול להיפתר דרך דיונים, הסכמים ופשרות עלובות.

הנהגת ההסתדרות לא צפויה להפוך את עורה ולהיוולד מחדש כנבחרת של מהפכנים אמיצים. מה שכן, אפשר לצפות להחרפה בקיצוצים במסגרת תקציב 2005. מאבקים רבים נוספים צפויים לפרוץ בזמן הקרוב, והעובדים לא יוכלו להרשות לעצמם להפסיד שוב רק בגלל הנהגה רקובה. בזמן שעמיר פרץ יהיה עסוק בהתמודדות על ראשות מפלגת העבודה — בעזרת בני גאון שצבר ניסיון רב כשפיטר ודפק את עובדי "כור", ויעזור לו לכתוב את המצע — אנחנו חייבים להתחיל לפעול למען בניית הסתדרות דמוקרטית ולוחמנית, חמושה בתוכנית סוציאליסטית, שתשרת את האינטרס של מעמד העובדים, ותקדם את המאבק לעבר הפלת השיטה הקיימת שמשרתת רק קומץ קטן של בעלי הון.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.