לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סוף עידן ערפאת
הפוליטיקאים שמסבירים לנו היום שערפאת הוא מקור כל הצרות, ושעכשיו כשהוא ימות הכל ייפתר, משרתים את אותו מעמד שליט שהביא את ערפאת לשטחים בתחילת שנות התשעים ומינה אותו לנציג העם הפלסטיני. ערפאת נראה אז כפרטנר נוח לעסקים, מישהו בעמדת נחיתות שיקבל את התכתיבים של השלטון בישראל.
2,021

2,021

הירידה ברמת החיים של ההמונים הפלסטינים והדיכוי ממנו סבלו גרמו להתפכחות מהאשליות בהסכם אוסלו והיו הבסיס לאינתיפאדה השנייה, שבה נאלץ ערפאת להיגרר אחרי ההמונים הפלסטינים כדי להגן על שלטונו. השלטון בישראל לא ראה אותו יותר כפרטנר שיוכל לדכא את האינתיפאדה, אך מצא בו קולר נוח לתלות בו את אשמת כשלון תהליך השלום.

ברור שערפאת לא יזם את האינתיפאדה והפיגועים, משום שלא נהנה אז מהשפעה בקרב ההמונים הפלסטינים שהיתה מאפשרת לו להוביל מהלכים כאלה. הסיבות לטרור הן עמוקות בהרבה מאישיותו. הפיגועים בישראל מהווים ביטוי לתחושת הייאוש וחוסר המוצא של ההמונים הפלסטינים לאחר עשרות שנים של דיכוי וניצול בידי בעלי ההון הישראלים והפלסטינים.

אך מה יהיה לאחר מות ערפאת, האם אנו צפויים למלחמה בין הפלגים השונים על השלטון? יש לזכור כי הרשות הקורסת לא אטרקטיבית במיוחד למועמדים לעמוד בראשה. ההיחלשות הנוספת של הרשות והדיכוי החזק מתמיד עשויים למצוא את ביטויים בגל נוסף של טרור נגד העובדים הישראלים. אף אחד מהארגונים אינו נמצא כיום במצב המאפשר לו להיכנס למאבק ירושה ארוך, ולכן לא צפויה מלחמת ירושה גלויה. המגמה המסתמנת היא של צירוף הג׳יהאד האיסלאמי והחמאס למנגנון השלטוני הקיים, לפחות בעזה. זה יגרום במקרה של החמאס, הנהנה עדיין מפופולריות גבוהה יחסית בקרב הפלסטינים, לחשיפתו בעיני ההמונים כארגון מושחת בדיוק כמו הפת״ח, וכתוצאה מכך לירידה בתמיכה בו. במצב זה ינסו המעמדות השליטים הישראלי והאמריקאי למנות קבלן משנה אחר בניסיון לייצב את המצב בשטחים ולחזור למצב של "עסקים כרגיל", אך ברור שכל אדם שייבחר למשימה זו ייחשב מיד למת מבחינה פוליטית בעיני העובדים והפלאחים הפלסטינים. העתיד של ההמונים הפלסטינים תלוי ביכולת שלהם להצמיח הנהגה דמוקרטית ברמת השטח, שתוביל אותם למאבק לשחרור לאומי וחברתי, נגד הכיבוש וגם נגד האליטה הפלסטינית המושחתת, ושתפעל להתחבר לעובדים ולמובטלים הישראלים כשותפים למאבק החברתי הרחב.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.