הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
להחזיר את האגודה לסטודנטים
מזה שנים שאגודת הסטודנטים לרפואה באוניברסיטה העברית מנוהלת על ידי תא אחד בלבד: "סטודנטים למען עין־כרם" (סל״ע). המצב הזה כל כך מושרש שעצם האפשרות של התמודדות או ערעור על השליטה של סל״ע באגודה נראה בלתי אפשרי. עד החודשים האחרונים.
1,851

בשנים הארוכות בהן שלט תא סל״ע נמנעה אגודת הסטודנטים בעין כרם, כמו בקמפוסים רבים אחרים, מכל מאבק על נושאים שקשורים לסטודנטים. 55% מתקציב האגודה משמשים לתשלום משכורות של קומץ בעלי תפקידים באגודה, שעובדים במקרה הטוב חצי משרה. כל מה שנשאר להוציא על הסטודנטים זה 20% מהתקציב, ובכסף הזה הם מארגנים ראשי האגודה מסיבות שעל הכניסה אליהן הם מרוויחים יותר כסף ממה שהוציאו.

לאגודה יש מניות ומקומות בדיריקטוריונים של מספר חברות, דוגמת חברת כוח האדם "גלשן שווקים", שמעסיקה בתנאים מחפירים חלק מעובדי הניקיון והתחזוקה באוניברסיטה, שרבים מהם סטודנטים. לא ברור מה יוצא מזה לסטודנטים חוץ מהכבוד להיות מנוצלים על ידי האגודה, כיוון שמתוך הרווחים העצומים שהאגודה מקבלת מחברות כמעט שום דבר לא הולך לטובת הסטודנטים. במקומות בדירקטוריונים של חברות אלה זוכים בדרך כלל ללא מכרז ראשי אגודה לשעבר.
השנה, כמו בכל האוניברסיטה, גם בקמפוס עין כרם, ביוזמת חבר "מאבק סוציאליסטי" שם, קמה התארגנות עצמאית של סטודנטים שהחליטו לקחת את המאבק על עתידם ועל תנאי החיים שלהם לידיהם. ארגנו והובלנו הפגנות נגד העלאת שכר הלימוד, השבתנו את הלימודים בתגובה להתעללות בסטודנט פלסטיני על ידי המשטרה וארגנו, במסגרת החזית הסטודנטילאית־חברתית, הפגנה משותפת של סטודנטים יהודים ופלסטינים נגד אלימות המשטרה. בכל הזמן הזה האגודה לא עשתה דבר בשביל להיאבק על עתידם של הסטודנטים.
מדריך ליו״ר האגודה: כך תימנע מהתמודדות דמוקרטית
לקראת הבחירות הקרובות לאגודה החלטנו לנהל, בפעם הראשונה בתולדות הקמפוס, מערכת בחירות חיה ותוססת. פרסמנו את הנתונים על השכר שאנשי האגודה מקבלים, שאותם הם התאמצו להסתיר, עברנו מדלת לדלת במעונות ובכל מקום שמענו את הזעם והאכזבה של הסטודנטים מהאגודה ומחוסר היכולת שלה לתת מענה לבעיות היומיום שלהם.
זה גרם לממסד של האוניברסיטה להיבהל באמת. אנשיו העלו הילוך בניסיון לדכא את ההתמודדות הדמוקרטית. כשבאנו לקמפוס ביום של הפגישה הפתוחה שפרסמנו, בפעם הראשונה בנייני הכיתות היו סגורים, והאבטחה היתה בכל מקום. המאבטחים הסבירו שקיבלו הוראה למנוע את הכנס שלנו, אבל נציגי הממסד לא הסתפקו רק בזה. אז החל בקמפיין של איומים נגד הפעילים שלנו בקמפוס. כדי למנוע מאיתנו לתלות פלקטים, גם כמעט כל לוחות המודעות באוניברסיטה נעלמו, אבל זה עוד לא היה השיא. המועמד המוביל שלנו, דניאל, פוטר מהעבודה שלו באוניברסיטה, ללא שום הסבר או התראה, מפני שבקמפיין דרשנו שהאגודה תילחם למען זכויותיהם של הסטודנטים העובדים עבור האוניברסיטה, שנאלצים לקבל השלמת הכנסה מביטוח לאומי, ומכיוון שדניאל ניסה לארגן איגוד של העובדים.
כשכל זה לא עזר החליטה האגודה לחסל את הניסיון שלנו להציג אלטרנטיבה להרכב האגודה יחד עם תא חד״ש. כשבוע וחצי לאחר תחילת הקמפיין הודיעו לנו נציגי תא חד״ש שהם מבטלים את התמודדותם בבחירות. באופן מקרי לחלוטין התברר שבאותו זמן הם חתמו עם האגודה הסכם להעלאת הצגת תיאטרון באחד האולמות בקמפוס, וכן שחד״ש מתכוונת להריץ בבחירות שני מועמדים "עצמאיים".
די לשחיתויות! אגודת הסטודנטים למען הסטודנטים!
אם הצלחנו להפחיד את הממסד עד כדי כך, כנראה שאנחנו אומרים את האמת. אחרת הם לא היו מפחדים להתמודד איתנו בדרך ישרה ודמוקרטית. הם מפחדים לאבד את השכר המופרז שלהם, הם מפחדים מזה שהסטודנטים באמת יילחמו על העתיד שלהם, מפחדים מהתארגנות של הסטודנטים שעובדים באוניברסיטה, מפחדים מהקשר שנוצר בין סטודנטים פלסטינים ויהודים, מפחדים מהקשרים שיירקמו בין הסטודנטים לעובדים.
אנו דורשים שהאגודה תחזור לייעודה המקורי כמייצגת הסטודנטים ותעשה זאת בצורה דמוקרטית, תוך שיתוף כלל הסטודנטים. על האגודה לחשוף בפני הסטודנטים את הדוחות הכספיים שלה ולפרסם את כל החלטותיה. האגודה צריכה ליזום ולהוביל מאבקים בנושאים הקשורים לסטודנטים, כמו הורדת שכר הלימוד או זכויות סטודנטים עובדים. בשום אופן היא אינה יכולה להיות בעלת מניות בחברת כוח אדם או בחברות אחרות שרווחיהן מבוססים על ניצול סטודנטים ועובדים. אנחנו מתחייבים כי אם נזכה בבחירות ברוב באגודת הסטודנטים, אלה יהיו הקווים המנחים לפעילות האגודה, וגם אם נזכה רק במקומות בודדים בה נוביל אופוזיציה לוחמנית על בסיס דרישות אלה.
אנחנו אומרים: הדיכוי לא יעבור! לא תצליחו להשתיק אותנו בשיטות של הפחדה, סחיטה, איומים ופגיעה בזכות שלנו לעבוד וללמוד.
אנחנו דורשים:
• להחזיר את מנהיג החזית בעין כרם שפוטר, דניאל דוקרביץ', לעבודה.
• אגודה של סטודנטים ולא עסקנים!!!
• נציגי סטודנטים בשכר של סטודנטים!
• חשיפה של כל הדוחות הכספיים של האגודה, כולל הסכמים עם גופים אחרים כמו אקדמון, קפטריות וחד״ש.
• דמוקרטיה בקמפוס! חופש התארגנות מלא, כולל החופש לערוך כנסים, לקיים פעילות בקמפוס ולבקר את האגודה. איסור על שימוש של האגודה בטקטיקות הפחדה ואיומים כדי לחסל מתנגדים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.