הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
להפיל את דוח דוברת
תוכנית דוברת מוצגת בתקשורת כתוכנית שנועדה לשפר את מערכת החינוך, אבל האמת היא שזהו ניסיון נוסף של הממשלה לקצץ בשירותים חיוניים לציבור ולהפריט את מערכת החינוך לידיהם של בעלי־הון פרטיים
2,990

ההתקפה הזו לא תעבור בשתיקה, ויש מי שינהלו מאבק עיקש נגד ההפרטה ובעד חינוך איכותי ושוויוני לכולם, ולא לעשירים בלבד. אם דוח דוברת יעבור, התוצאות יהיו הרסניות. 20 אלף מורים ייזרקו למעגל האבטלה, ואלו שיישארו ייאלצו לעבוד הרבה יותר שעות ושכרם הריאלי יירד משמעותית. המדינה תפסיק לתקצב בתי ספר קטנים וייחודיים לקהילה, כך שכל מה שיהיה זה בתי חרושת צפופים לציונים, שבהם מלמדים מורים בתת־שכר, עם תלמידים שייאלצו ללמוד בכיתות של ארבעים תלמידים, כמו היום, רק הרבה יותר שעות ביום. גאוני, לא?

הממשלה מודעת להתנגדות שהצעדים שלה יכולים לעורר, ואנחנו צפויים לחוות את מיטב הרפרטואר הידוע של איומים, נסיונות להסתה של עובדים בעובדים ומשא ומתן מאחורי הגב של המורים. כבר מאיימים עלינו שאם התוכנית לא תיושם, יקוצץ תקציב החינוך ויפוטרו בכל זאת אלפי מורים. מנכ״לית משרד החינוך איימה על התלמידים שיצאו לשביתה בעונשים חמורים, ותקפה את ההורים ששיתפו איתם פעולה — אכן חינוך לדמוקרטיה ומעורבות.

למרות שרובנו יודעים שחובה להילחם בתוכנית וההתנגדות רק גדלה, עדיין כמעט שלא רואים בשטח את התנגדות המורים וההורים. דווקא התלמידים היו אלו שהוכיחו יכולת להוביל שביתה ב"שביתת האינטרנט" ב־1 במרץ. המאבק מופקד כעת לניהולם של ראשי איגודי המורים, שהסתפקו עד היום במסע פרסום על שלטי חוצות ובכינוסי מורים. מנהיגי המורים, שהתרגלו בשנים האחרונות להיות מאוד מאופקים וממלכתיים, מצאו את עצמם משמיעים סיסמאות לוחמניות, כביטוי ללחץ מלמטה. אך אמירות אלו טרם תורגמו לפעילות בשטח. לעת עתה ארגוני המורים עדיין פועלים יחד, אך עלינו לזכור כי לממשלה יש אינטרס לראות את אחד האיגודים לא נכנס לשביתה בזמן שהשני יוצא אליה. צעד כזה יחליש את עמדת המורים ויסכן את המאבק.

בשנים האחרונות מצאו את עצמם רוב המורים מנותקים מהנעשה בישיבות המשא ומתן בין נציגי המורים לממשלה על גורל תנאי העבודה שלהם ומערכת החינוך. ברוב השביתות הם חיכו יחד עם כל ההורים לשמוע בחדשות של 7 בבוקר אם באותו יום יתקיימו לימודים או לא... את המאבק הקריטי הנוכחי אי אפשר לנהל ככה.

"אינתיפאדה של מורים"

כדי להילחם ביעילות בתוכנית אנחנו חייבים להשתמש בנשק הכי חזק שלנו — נשק השביתה. שביתה חייבת להיות מלווה בהסברה ברחובות כדי לזכות בתמיכת הציבור. כך יתאפשר לעובדים השובתים להמשיך ולעמוד מול לחצי המעסיקים וממשלתם. כדי ששביתת מורים תוכל להצליח, ולפגוע ברווחי המעסיקים, השביתה חייבת לשתף מגזרים אחרים של עובדים שישביתו באופן אקטיבי את מקומות העבודה שלהם כצעד של סולידריות, או שלכל הפחות ההיעדרות של הורים מעבודתם, כדי לשמור על הילדים, תוביל להבנה כלפי מטרות השביתה ולהתנגדות לתוכניות הממשלה, וזאת בעזרת הסברה נכונה.

איגודי המורים בצורתם הנוכחית הם כלים שלא יעמדו במשימה החשובה הזאת. הם נוטים לפעול בדרכים ממוסדות ו"מכובדות" (כפי שמראה העובדה שעד עכשיו לא הושבתה מערכת החינוך) ומובלים על ידי שיכבה ביורוקרטית המנותקת מהמורים בשטח. חלק מהם כבר קוראים להתפשר עם תוכנית דברת, מאמצים חלקים ממנה ומציעים בעצמם את תוכנית הניהול העצמי של בתי הספר, שמשמעותה הפרטת בתי הספר והגדלת הפערים בחינוך. הם לא יפעלו בנחישות למען הצלחת המאבק, ויש סכנה שיחתמו על הסכם כניעה מאחורי הגב של המורים. לא לדאוג, על הג׳ובים שלהם הם ישמרו בזמן שאלפים ילכו הביתה.

ראשי האיגודים מודעים לחוסר היכולת שלהם להוביל לניצחון, וכדי לשמר את מעמדם הם מנסים למנוע כל קריאה להסלמת המאבק, כפי שחוו מספר חברים ממאבק סוציאליסטי שהחתימו מורים על עצומה הקוראת לשביתה כללית, בכינוסי הסברה בירושלים ובאזור קריית שמונה. המורים עצמם הגיבו בהתלהבות לרעיונות שהצגנו, ואילו "נציגי" המורים דאגו להוציא אותנו בכוח מהאולם בו נערך הכינוס.

תוכנית לניצחון!

אנחנו חייבים לקחת את ההובלה לידיים שלנו ולהקים ועדי פעולה בכל בית ספר, שינהלו בצורה דמוקרטית את המאבק בתוך בית הספר, ובשיתוף פעולה עם ועדי פעולה אחרים את ההתנגדות האזורית והארצית. שביתה שתאורגן על ידי ועדים כאלה תהיה הרבה יותר נחושה ומחוברת לצרכים ולדרישות האמיתיים של המורים, התלמידים וההורים בשטח. צורת התארגנות מהשטח תדע לתרגם את האמירות הלוחמניות של המורים (כמו "אנחנו צריכים אינתיפאדה של מורים") לשפת המעשה.

אסור לנו להפסיד בקרב הזה, הקרב על מערכת החינוך הוא הקרב על העתיד שלנו ושל הילדים שלנו ועל החברה בה אנו רוצים לחיות. השארת השטח למנהיגות של ארגוני המורים והסתמכות בלעדית על יוזמות מגבוה הן מתכון בדוק להפסדים ופשרות תבוסתניות. מאבק שלא מנוהל בצורה דמוקרטית מלמטה צפוי להפסיד.

ניצחון נגד תוכנית דוברת יהיה רק הצעד הראשון בדרך. משם נהיה חייבים להיאבק למען חינוך חינם (באמת) ואיכותי לכולם, בעד הגדלה מסיבית של תקציב החינוך, השקעה בתשתיות בתי הספר והעלאת שכר המורים. מול תוכנית הניהול העצמי שמנסה לקדם הממשלה, יוכלו מורים, תלמידים, הורים ושאר עובדי בית הספר שאינם מורים, להציג, מתוך נסיון המאבק הנוכחי, את הניהול הדמוקרטי של בתי הספר. החיבור שבין המורים למעמד העובדים ולתלמידים שהם ממשפחות של עובדים חייב להיות ברור. בית הספר בניהול דמוקרטי מלמטה יוכל להיות בפעם הראשונה מחובר לצרכים של תושבי השכונות והאנשים העובדים. בתי הספר יוכלו ליהפך למרכז של השלמת השכלה למבוגרים ותרבות לקהילה.

המאבק הנוכחי נגד תוכנית דוברת טומן בחובו פוטנציאל אדיר לשינוי פני החברה והחינוך בארץ. הצטרפו להתארגנות ארצית נגד תוכנית דוברת!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.