לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עובדי מיפרומאל
לא לפיטורים ללא פיצויים
250 עובדי מפעל האלומיניום מיפרומאל בירושלים קיבלו לאחרונה מכתבי פיטורים. לאחר שבנו את המפעל בעשרות שנים של עבודה קשה הולכים העובדים להיזרק אל מעגל העוני והאבטלה המתרחב ללא כל תקוה
3,494

3,494
את הקרקע לבניית המפעל קיבלו בעליו מהמדינה חינם לפני כ־40 שנה. עם הזמן החליטו הבעלים שהמפעל אינו רווחי מספיק והחלו בתוכנית "התייעלות", כמו תמיד על חשבון העובדים: מ־540 העובדים נשארו כיום רק 250, הוכנסו למפעל עובדי קבלן ותנאי ההעסקה הפכו למחפירים: עובדים שמועסקים במפעל עשרים שנה ויותר משתכרים שכר מינימום ואפילו פחות. תנאי העבודה במפעל גם גרמו לחלק מהעובדים נזקים בריאותיים, שעבורם לא קיבלו כל פיצוי, ואפילו את מחיר התרופות היקרות הם נדרשים לממן בעצמם. תאוות הבצע של בעלי המפעל מגיע עד כדי כך שזמני הארוחות וזמן החלפת הבגדים בתחילת וסוף משמרת לא נכללים במשכורות העובדים. אם כל זה לא מספיק, בשנתיים האחרונות נדרשו כל עובד ועובדת לוותר על עשרות אלפי שקלים מהמשכורת, במטרה לממן את הבראת המפעל (או בעברית את הרווחים של בעליו).
זה לא סיפק את הבעלי, שהכריזו שהמפעל בהפסדים (טענה שלא אומתה עד היום), ומכרו אותו לחברת אקסטל, שהחליטה לסגור את המפעל, לפטר את כל העובדים ולהעביר את הייצור למפעל במישור אדומים שבו יועסקו עובדים מיריחו, תמורות משכורות עוד יותר נמוכות. בדרך היא גם זכתה בקרקע בשווי 80–70 מיליון דולר שכאמור המדינה הקצתה למפעל חינם.
בשלב הבינו העובדים שכבר אין מה להפסיד. החל מ־23.5.05 העובדים שובתים ומתבצרים במפעל, ודורשים פיצויי פיטורים מוגדלים והוצאה מוקדמת לפנסיה של העובדים המבוגרים, שברור של ימצאו עבודה בשום מקום אחר.
ההנהלה ממשיכה לשחק משחקים מכוערים: היא הציבה דרישה להפסקת השביתה כתנאי לקיום מו״מ, ומשנה כל הזמן את דעתה לגבי האפשרות לנהל מו״מ והמועד להתחלתו. העובדים החליטו לדחות את הדרישה לסיום השביתה והוסכם שכל הבנה שאליה יגיע ועד העובדים עם ההנהלה תועבר לאישור העובדים לפני שיחתם הסכם. העובדים נתונים ללחצים כבדים נוספים, בין השאר בטענה שהשביתה אינה חוקית.
נראה שהעובדים נחושים במאבקם. עם זאת חושב לזכור כי תמיכה וסולידריות של עובדים נוספים, וקשירת המאבק עם מאבקים עובדים ומאבקים חברתיים נוספים הם תנאי הכרחי לניצחון. אנו קוראים לכל מי שמעמדם של העובדים בישראל חשוב לו/לה להראות את תמיכתו/ה במאבק עובדי מיפרומאל.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.