לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ניצוּל הניצוֹלים
אחרי עובדי הרשויות, המורים והחד־הוריות, הגיע תורם של ניצולי השואה לסבול שוב מנחת זרועו של שלטון ההון.
1,821

1,821

משרד האוצר, בסיועם הנלהב של הבנקים הגדולים (בראשם בנק לאומי העומד בפני הפרטה), מעכב בכול דרך אפשרית את יישום החלטותיה של ועדת אביטל בנושא כספי הנספים בשואה המופקדים בבנקים הישראליים או נמצאים ברשות המדינה. יורשיהם של הנספים, רבים מהם ניצולי שואה, לא יקבלו בקרוב את הכסף שהפקידו הוריהם לפני המלחמה. עובדה זו מקוממת פי כמה וכמה כשמביאים בחשבון את הנתונים המראים ש-40% מניצולי השואה חיים מתחת לקו העוני. בנק המזרחי זורה מלח על פצעיהם של הניצולים באומרו ש"חלה התיישנות על כספי הנספים בשואה". כול זאת במדינה שמשתמשת בשואה כצידוק העיקרי לקיומה.

זו אינה הפעם הראשונה בה מדינת ישראל מתעמרת ומתעללת בניצולי השואה. לאחר מלחמת העולם השנייה, רבים מאלו ששרדו את הגיהינום הנאצי ועלו לישראל ראו ש"הארץ המובטחת" אינה זבת חלב ודבש כפי שהובטח להם. בישראל הם נתקלו בחומה של אטימות לסבלם ולעג רב הומטר על "אלו שהלכו כצאן לטבח", בהשוואה, כמובן, לצברים "הגיבורים". כול מה שהיה "גלותי", החל משפת היידיש וכלה בשמות משפחה שפקידי ההגירה לא אהבו, הוקע, גונה והוצא מחוץ לתחום. בכול אותו הזמן, נאמו ראשי המדינה הצעירה על חשיבותה של מדינת ישראל ל"שיקום העם היהודי" ולמניעת שואה נוספת, תוך כדי התעלמות ברוטאלית מסבלם של הניצולים. יתר על כן, ממשלת ישראל לא התביישה לקיים מגעים דיפלומטיים, כלכליים ואפילו צבאיים עם משטרים פאשיסטיים, גזעניים ואף אנטישמיים, כדוגמת דרום־אפריקה של האפרטהייד, צ׳ילה של פינושה וארגנטינה של שלטון הגנרלים. בעוד קלגסי המשטרים הרודניים והרצחניים יורים בתת־מקלע "עוזי" כחול־לבן במתנגדי המשטר (ובהם לא מעט יהודים), המשיכה מדינת ישראל להתהדר ב"צבא ההגנה" המגן על "כול העם היהודי". שיאמרו זאת לכול אלו שמתו במרתפי העינויים של המשטר הארגנטיני, שהכניס כסף כה רב לקופת המדינה (דרך תע״ש), למשפחות סוחרי־הנשק בישראל ולחשבונות הבנק של בעלי־הון ישראלים אחרים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.