הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סיכום פעילות — קיץ 2005
אז מה עשינו בתקופה האחרונה?
1,740

קמפיין זכויות עובדים

בחיפה ובתל אביב פתחנו בקמפיין התארגנות בעבודה של נוער ועובדים מנוצלים בכלל — בעיקר בחברות כוח־אדם. הפעילים והפעילות של מאבק סוציאליסטי מחלקים במקומות עבודה פנקסים המפרטים את זכויות המינימום הרשמיות של עובדים על־פי החוק, ומסבירים שהדרך הטובה ביותר להבטיח את תנאי המינימום ולאפשר השגת תנאים טובים יותר היא להתארגן.

התארגנות מאבטחים

מאבק סוציאליסטי קוראת למאבטחים שנמאס להם מתנאי העבדות, מהקנסות ומשכר הרעב, להצטרף לקבוצה קיימת שמעוניינת להתארגן ברמה הארצית. מאבטחים המעוניינים מוזמנים ליצור קשר עם התנועה.

מאבק נגד החומה

מאבק סוציאליסטי משתתפת בהפגנות נגד גדר ההפרדה. החומה הנבנית לא תוכל להביא ביטחון למרבית התושבים בתוך ישראל, ומאיימת להטביע את האזור כולו בדם. תפקיד החומה בפועל הוא קביעת גבול־קבע דרך סיפוח אדמות למטרת הרחבה עתידית של גושי התנחלות. החומה מחריפה משמעותית את הדיכוי הצבאי המופעל על המוני התושבים הפלסטינים בגדה, בדרך של חסימת מעבר בין אזורים, מניעת גישה למקומות עבודה, לקרובי משפחה, לטיפול רפואי, ועוד.

מאבק סוציאליסטי מגיעה להפגנות המרכזיות במטרה לחזק את המאבק נגד הגדר ואת הבסיס למאבק המוני של עובדים, מובטלים, פלאחים, סטודנטים ונוער — ישראלים ופלסטינים. אנחנו שמים דגש על החשיבות בהסברה בתוך ישראל, שתחשוף את התעמולה הממסדית המצדדת בחומה, ותסביר את הסכנות שבהקמתה.

מאבק סוציאליסטי יוצאת נגד השימוש הציני שעושה הממשלה בחיילים בתואנה של "ביטחון". הדיכוי המאסיבי המופעל במטרה לשבור את ההפגנות, שכלל עד כה רצח של 9 מפגינים, מחזק את החמאס ואת התמיכה בפיגועים נגד תושבים בישראל, כתוצאה מייאוש עמוק. הבחירות המקומיות בגדה הן הוכחה ניצחת לכך. המאבק העממי המשותף הוא האלטרנטיבה לפיגועים, והכלי להשגת שלום אמיתי בעתיד.

מאבק נגד הריסת בתים

כאלף תושבי שכונת סילואן בירושלים קיבלו צווי הריסה לבתיהם. מרבית הבתים הם מבנים עתיקים. הסיבה לצו הפתאומי, הוא כוונת המדינה לבנות מוזיאון (!) באמצע השכונה. מדובר במיזם גזעני, שמטרתו ליצור "רצף יהודי" באזור כחלק מפרוייקט ההפרדה וההפחדה של הממשלה. הפעילים שלנו בירושלים ביקרו במאהל המחאה שהוקם במקום מספר פעמים והחתימו תושבים בירושלים על עצומה המתנגדת לעקירה.

תוכנית ויסקונסין

אחת ההתקפות הקשות על העובדים והמובטלים היא תוכנית ויסקונסין ('תוכנית מהל״ב'), שנועדה להעביר בהדרגה לתאגידים פרטיים את שירות לשכת העבודה ובשלב הזה את השירות למובטלים המקבלים הבטחת הכנסה. מקבלי הבטחת הכנסה יאולצו לעבוד בהיקף של משרה מלאה תמורת קבלת הקיצבה. פעילי התנועה בירושלים הגיעו ל"מרכז התעסוקה" של התוכנית בעיר בתדירות גבוהה, והתארגנו לפעולות לעצירת התוכנית, יחד עם מובטלים שהופנו לתוכנית הניסיונית (ביניהם יוצאי הפנתרים השחורים) ועם עובדים נוספים שמקום העבודה שלהם מאוים בגללה.

"מהפכה בחינוך"

"מהפכה בחינוך" הוקמה כדי להיות ארגון לוחם של מורות ותלמידים ובמהלך החופש ושנת הלימודים הקודמת הגיעה "מהפכה בחינוך" להישגים הסברתיים בתל־אביב, כרמיאל ראשון־לציון וחיפה. בשנת הלימודים הזו אנו מתרכזים במאבק נגד כפיית מסדרים על תלמידים בראשון־לציון, ואנחנו מקשרים את התופעה לכל מה שקורה במערכת הרקובה ולהפרטה. אנחנו קוראים לכל ארגון או יחיד, שרוצה להיאבק על זכותנו לחינוך איכותי חינם, להצטרף ל"מהפכה בחינוך".

מאבק עובדי מיפרומאל בירושלים

בחודש מאי קיבלו כל 250 עובדי מפעל האלומיניום "מיפרומאל" בירושלים מכתבי פיטורים. זאת היתה המכה האחרונה לאחר שבשנים האחרונות פוטרו עשרות עובדים, והופחתו המשכורות. בעלי המפעל, שקיבלו את האדמה שלו חינם מהמדינה, החליטו להעביר אותו למישור אדומים, שם יוכלו להעסיק כוח־עבודה עוד יותר זול. העובדים יצאו למאבק והתבצרו במפעל. מאבק סוציאליסטי השתתפה בהפגנות ובאסיפות עובדים. המאבק לא הצליח להביא למניעת העברת המפעל. למרבה הצער הקליקה של עמיר פרץ בהסתדרות מיהרה להשקיט את השטח ולקבל פשרה מינימליסטית. עוד מאבק נמכר.

מצעד הגאווה

בחודש יוני השתתפנו במצעדי הגאווה בתל־אביב ובירושלים, שנועדו למחות נגד הדיכוי המיני בחברה. במצעד בירושלים ב־30 ביוני, התאסף קומץ ביריונים מהימין הקיצוני לעצור את אירוע המחאה. בשלב מסויים התפרץ מתנחל חרדי מקריית־ספר לעבר המפגינים ודקר כמה מהם. אחד הפעילים שלנו סייע בתפיסת הדוקר ופעיל אחר נעצר על ידי המשטרה לאחר שהוא ופעיל נוסף התגוננו מפני התקפה של ביריונים. בתגובה להתקפות אלו, סניף ירושלים היה שותף ליוזמה של עריכת הפגנת־נגד שהתקיימה כשבוע לאחר מכן.

איסוף תרומות לנפגעי רעידת האדמה בפקיסטאן וקאשמיר

התנועה תאסוף בתקופה הקרובה תרומות שיעברו דרך הפעילים שלנו בפקיסטאן ישירות למוקדי ההרס. כמו שהוכיחו כל האסונות האחרונים — אי אפשר לסמוך על הסיוע המדיני הבינ״ל, וחלקו הגדול מרפד, בדרך כלל, את כיסי האליטה השלטת. הפעילים שלנו באזור האסון, יחד עם פעילי איגודים־מקצועיים ואירגונים חברתיים אחרים שם, מעבירים את הכסף הישר לשטח, לעזרה ולשיקום.


תנועת מאבק סוציאליסטי מקיימת דרך קבע, על בסיס שבועי, פעילות הסברה במקומות בהם קיימים סניפים, בנוסף לפעילויות שהוזכרו. התנועה עדיין קטנה. אין לנו את היכולת להיות בכל מקום ולהשפיע. אתם מוזמנים לספר לחבריכם על התנועה, להעביר הלאה פירסומים שלנו ואת עיתון 'המאבק', ולעזור לנו להפוך אותה לכוח גדול שיוכל לשנות את החברה!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.