לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ברזיל
ממנהיג עובדים לפוליטיקאי בשירות ההון
לנשיאות ברזיל נבחר לפני שלוש שנים לולה דה־סילבה מ"מפלגת העובדים". למרות ההבטחות לרפורמות גדולות, יישר קו עם שלטון ההון
587

587

עמיר פרץ: "בברזיל בחרו כנשיא המדינה את לולה, שהיה ראש האיגודים המקצועיים, והונהגה בה תפיסה חדשה. כך אנהג גם פה".

ישראל איננה המקום היחיד בעולם שבו מתמודד לראשות המדינה אדם שטוען להיותו סוציאליסט. לנשיאות ברזיל נבחר לפני שלוש שנים לולה דה־סילבה מ"מפלגת העובדים" (PT). לולה הבטיח רפורמות גדולות בחינוך, ברווחה ובמערכת המשפט.

מיד לאחר היבחרו לתפקיד הנשיא ב־2003 נוכחו העובדים לגלות כי לולה מיישר קו עם שלטון ההון. הקיצוץ שהנהיג בביטוח הלאומי ובפנסיות פגע בעובדי המדינה, והגברת קצב הרפורמות של קרן המטבע, בין השאר, היתה המשך ישיר של המדיניות הניאו־ליברלית. ההתקרבות לכסף הגדול הובילה, כצפוי, את מפלגת העובדים לפרשות שחיתות מהחמורות שידעה הפוליטיקה בברזיל.

האכזבה הקשה ממפלגתו של לולה דחפה אגף שלם של פעילים לפרישה והקמת מפלגה חדשה שתפעל מלמטה להגנה על זכויות העובדים והאיכרים ולבניית חברה סוציאליסטית. במסגרת מפלגה זו פועלים גם חברי תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בברזיל (SR).

אולם חציית הקווים לא באה כרעם ביום בהיר אחרי בחירתו של לולה לנשיאות. קדמו לה רמזים מקדימים רבים שבישרו את הבאות: חבירה לבעלי הון, מיתון ההצהרות, ודיבורים על "שוק חופשי עם נשמה" ו"עידוד השקעות זרות".

רמזים כאלה משדר גם עמיר פרץ. ציבור העובדים בישראל צריך לדאוג למראה התזוזה של עמיר פרץ אל עבר נציגי הון דוגמת בני גאון, אבישי ברוורמן (מראשי הבנק העולמי בעבר) ואבי שקד. אי־אפשר לסמוך על נציגי עובדים שמנסים למכור לנו דו־קיום של המנוצלים עם המיליונרים. אסור לוותר על מפלגת עובדים לוחמנית שתאבק למען הצרכים שלנו.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון דצמבר 2005
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.