ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עולמי
קצת על פעילות עמיתינו ברחבי העולם
1,688

מאבק סוציאליסטי היא חלק מאירגון עולמי (CWI) של תנועות המובילות בעשרות מדינות ברחבי העולם מאבקים נגד הקפיטליזם, ניצול העובדים, והגזענות.

בתחילת אוגוסט התקיים הסמינר השנתי של התנועה הבינלאומית ובו נפגשו פעילים ופעילות לשינוי חברתי, פעילי איגודים מקצועיים ועובדים לוחמניים מקצוות שונות של העולם. המפגש נוצל ליצירת ניסיון משותף, ולהבנת השלב הנוכחי במאבק הגלובלי בקפיטליזם. הדיונים בסמינר עסקו במשבר במזה״ת והמלחמה בלבנון, במאבקים ותנועות ההמונים באמריקה הלטינית ובבניית מפלגות העובדים החדשות באירופה.

בזמן המלחמה בלבנון, התנועות האחיות שלנו בעולם כולו ערכו פעילויות שקראו להפסקה מיידית של המלחמה והשתתפו בהפגנות נגדה. הפעילים הדגישו כי הנפגעים העיקריים מהמלחמה, הם האנשים העובדים בלבנון ובישראל. הם קראו גם להפסקת ירי הרקטות של חיזבאללה על יישובי הצפון וההפצצות על לבנון. בפעילויות הוסבר כי הממשלה הישראלית לא מייצגת את האינטרסים של העובדים והמובטלים בארץ.

בפקיסטאן, התנועה ("התנועה הסוציאליסטית הפקיסטאנית" — SMP) מובילה מאבקים למען זכויות עובדים. בתקופה זאת היא מקיימת מסע הסברה נגד חוקים המדכאים נשים, המוכרים כ"חוקי חודוד". החוק מאפשר רשמית לגבר במשפחה להכות את אשתו ואת ילדיו. בנוסף, הוא מחייב נשים שנאנסו להביא לפחות ארבעה עדים מוסלמים, כשהאלטרנטיבה היא "הרשעה" בקיום יחסי מין ללא נישואין — עברה שהעונש המקסימלי בגינה הוא מוות בסקילה. החוקים משמשים את הדיקטטור הצבאי, הגנרל מושארף — מי שמוצג על־ידי ארה״ב כשותף חשוב ל"מלחמה בטרור" — לחיזוק משטרו בקרב השכבות הכי שמרניות וקיצוניות במדינה. התנועה, יחד עם אירגון הנשים SWO, חילקה באזור המחוז לאהור יותר מ־1000 פלאיירים המסבירים את תוכן החוקים. הפעילות זכתה להיענות רבה, במיוחד בקרב נשים ונערות באזור. יותר מ־200 מהן השתתפו בסמינר שמטרתו היא לספק מידע ולדון בדרכי ההתנגדות הפעילה לחוקים אלו. חוסר ביטחון והססנות של חלק מהמשתתפות הוחלף בנחישות למאבק, תחת הסיסמא: "חייבים להפיל את חוקיי חודוד"!

בגרמניה, התנועה השתתפה בבחירות לפרלמנט של מחוז ברלין, כחלק ממפלגת "האלטרנטיבה האלקטוראלית למען עבודה וצדק חברתי" (WASG). בראש רשימת המפלגה לפרלמנט המחוזי עומדת פעילה שלנו. המפלגה זכתה ב־3.8% מהקולות בבחירות, שהם כ־40 אלף קולות. הישג טוב למפלגה המתמודדת בפעם הראשונה. תוצאות הבחירות היו בסימן המשך הירידה בכוחן של המפלגות הגדולות ועליית כוחן של מפלגות כמו מפלגת הירוקים ומפלגת הגמלאים (כן, גם בגרמניה...). המפסידה הגדולה של הבחירות בברלין היא ה־LPDS, המפלגה הסטאליניסטית לשעבר. שיעור התמיכה בה ירד מ־22 אחוז ל־16 אחוז. המפלגה נחשבה בעבר ל"תקווה החברתית", אבל איכזבה את בוחריה כשהשתתפה בקואליציה שאישרה הפרטות וקיצוצים והתנתקה מהמאבקים המקומיים. במחוז אחר בגרמניה בלטה גם העלייה בכוח של אחת המפלגות הניאו־נאציות (NPD), המתחזקות בעקבות האכזבה ממפלגות עובדים שאיבדו את הקשר לפעילי השטח.

מפלגת עובדים אמיתית צריכה להיות מחויבת תמיד למאבקים החברתיים ולא לשיקולים קואליציוניים. במהלך קמפיין הבחירות, הסניף בברלין היה מעורב בארבעה מאבקים שונים: נגד קיצוצים באחד מבתי־החולים הגדולים בעיר, נגד סגירת מפעל לייצור מוצרי חשמל, נגד הפרטת דירות של דיור ציבורי, וכמובן נגד פעילות המפלגות הגזעניות/הניאו־נאציות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.