לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק הסטודנטים — האוניברסיטה של החיים
לאחרונה התחדש מאבק הסטודנטים להורדת שכר הלימוד. לאחר ששרת החינוך, יולי תמיר הודתה שבכוונתה להעלות שכר הלימוד — המאבק צפוי להחריף.
2,130

2,130

מה תעולל ועדת שוחט לסטודנטים ולכלל החברה בישראל?
ההשכלה הגבוהה הפורמאלית בישראל היא סחורה. מי שיש לו כסף לרכוש את הסחורה נהנה. מי שלא, נשאר בחוץ. ועדת שוחט עתידה להחריף מצב זה. "הרפורמה" עליה מדברת הוועדה תהיה אסון לא רק עבור הסטודנטים, אלא עבור כל השכבות בחברה שהן לא חלק מהאליטה.

הוועדה מציעה הכפלה של שכר הלימוד, מה שיגרור אחוזי נשירה גבוהים יותר בקרב סטודנטים, שרבים מהם כבר עכשיו נאנקים תחת הנטל הכלכלי. ההשכלה הגבוהה הפורמאלית תחסם עבור חלק עוד יותר גדול מהחברה הישראלית. כבר כיום כ־70% מהסטודנטים לא מממנים את שכר הלימוד מכספם, ונשענים על הוריהם או על מילגות. הסטודנטים שעובדים למחייתם, מסוגלים בקושי להתפרנס ולהחזיק את הראש מעל המים. המשרות החלקיות שסטודנטים נאלצים לעבוד בהן, אינן מספיקות למימון שכר לימוד, הוצאות דיור, ושירותים נוספים. עבודות הדחק פוגעות באופן ברור ביכולת הלמידה.

שכר הלימוד הדיפרנציאלי
שכר הלימוד הדיפרנציאלי מבוסס על סיכויי ההשתכרות העתידיים של הסטודנט. כך למשל, מי שלומד הנדסה ישלם כ־30 אלף ₪, בעוד שסטודנט למדעי הרוח ישלם כ־15 אלף ₪. זה אומר שהשכלה גבוהה פורמאלית תהפוך באופן מובהק למועדון יוקרתי לעשירים בלבד וכלי לשימור מעמדם החברתי. כבר היום, כאמור, הגורם הכלכלי חוסם את הלימודים באקדמיה בפני סטודנטים ממשפחות עובדים. מקצועות כמו רפואה, הנדסה ומשפטים ייחסמו עוד יותר בפני מרבית החברה, ויישארו פתוחים רק לעשירים. הקריטריון לקבלה הוא לא רצון ללמוד וכישורים, אלא כמה כסף יש לך ולהוריך לשלם. כבר היום במספר אוניברסיטאות יש מסלולי לימוד יוקרתיים שבהם משלמים יותר ומקבלים יותר. מעין "מחלקת עסקים ו"מחלקת תיירים" לתחומי לימוד שונים.

שכר סגל דיפרנציאלי
השכר הדיפרנציאלי בא למעשה לשבור את העבודה המאורגנת של אנשי הסגל האקדמי במוסדות להשכלה הגבוהה. כתוצאה מכך תוחרף המגמה של העסקת סגל זוטר בתנאים גרועים. ייפגעו גם אנשי סגל בעיקר בתחומי האומנויות, מדעי הרוח והחברה, שאינן "אטרקטיביות" עבור התאגידים, ולכן זוכות למספר מועט יותר של תרומות מהם. זה נלווה לשבירת העבודה המאורגנת במוסדות להשכלה הגבוהה בקרב עובדי המנהלות שמועברים להעסקה באמצעות חברות כוח־אדם.

הכנה להפרטת ההשכלה הגבוהה והמשך המדיניות הניאו ליברלית
ועדת שוחט היא חלק מהמשך המדיניות הניאו־ליברלית שבאה לנפח את כיסי המיליארדים ולחסל את מערכות הבריאות, החינוך והרווחה ולרושש את המעמד העובד ואת שכבות הביניים. כל הכוחות הפוליטיים הממסדיים מפייגלין ועד ביילין מחוייבים לשיטה הקפיטליסטית ונשענים על שלטון ההון. כדי לשמר את שלטונם בחברה ואת הרווחיות הם מתקיפים את תנאי חיינו הבסיסיים כגון: שכר ותנאי העסקה, הרס מדינת הרווחה, והפיכת כל דבר לסחורה. אחד מתוצריה המובהקים הוא מסחור ציני של האקדמיה שתהיה נתונה לגמרי לחסדי ההון כאשר יופסק המימון הציבורי.

מאבק חברתי מאוחד ודמוקרטי — בדרך לניצחון
מאבק דמוקרטי: אנחנו חייבים להקים ועדי פעולה בכל פקולטה, בכל חוג ומכל שנה שיהיו דמוקרטיים ובשליטת הסטודנטים עצמם כדי שיוכלו לנהל את המאבק, ויאפשרו שליטה מלמטה על ההנהגה והחלפת נציגים לא מתאימים בכל רגע נתון!

ההחלטה איך ובאילו צעדים יש להוביל את המאבק חייבת להיות בידי הסטודנטים עצמם. אם לא, קיים סיכוי שהמאבק יימכר על ידי ראשי האגודות כפי שכבר קרה בעבר.

מאבק מאוחד: ביוון ובצרפת הסטודנטים נאבקו וניצחו! אנחנו חייבים לשתף פעולה במאבק הארצי ולהרחיבו יחד עם הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות. אנחנו חייבים הסברה עצמאית ולגייס תמיכה ציבורית ברחוב ובתוך ההסתדרות וארגוני המורים: אין מקום למאבק סקטוריאלי!

מאבק הסטודנטים הוא חלק מהמאבק נגד תקציב 2007 שממשיך להחריב את מדינת הרווחה. צריך לפעול לחיבור המאבק שלנו לשביתת התלמידים והמורים, ולשאר מאבקי העובדים שפרצו לאחרונה.

הרחבת המאבק והשתתפות אקטיבית של הסטודנטים הינה תנאי בלעדי להצלחת המאבק!


ספי סמואלוב הוא מועמד "מאבק סוציאליסטי" לאגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב.

אנחנו נאבק על:

  • ביטול מיידי של ועדת שוחט
  • וינוגרד תחילה (שכר לימוד בגובה 5300 שקל) והמשך המאבק עד לביטול שכר הלימוד ולכינון חינוך חינם לכולם, מהגן ועד האוניברסיטה
  • לא לסגירת מכללות
  • סוף להנחתת ועדות "מומחים". ניהול ציבורי דמוקרטי של המוסדות להשכלה הגבוהה ע״י הסגל, הסטודנטים ועובדי המוסדות
  • לא לפשרות רקובות! כל צעד אסטרטגי של הנהגת האגודה חייב להיות בהסכמת רוב הסטודנטים
  • חיבור מאבק הסטודנטים למאבק המורים והתלמידים כנגד הקיצוצים המתמשכים והפרטת החינוך

מאבק נחוש מאורגן ולוחמני — יביא לניצחון מהיר!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.