הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עולמי
קצת על פעילות עמיתינו ברחבי העולם
1,087

ועידת ה־G8, של 8 המדינות המתועשות בעולם, נערכה בתחילת חודש יוני באתר מבודד ליד העיר רוסטוק בגרמניה.

הוועידה התכנסה בצל חוסר היכולת של הכלכלות העשירות לפתור את משבר התחממות כדור הארץ, ואת בעיות העוני, המגפות והרעב ברחבי העולם. החלטות הוועידה באות לשרת את המשך שליטת התאגידים הגדולים בכלכלה העולמית, ולכן היא אינה יכולה לצאת בתוכנית מקיפה להפחתת השימוש בפחם ונפט, או לטיפול במגפת האיידס, למשל.

עשרות אלפי מפגינים מתנועות נוער, ארגוני סטודנטים ואיגודי עובדים הגיעו גם הם לרוסטוק כדי למחות נגד האופן בו מנוהלת הכלכלה הגלובלית, וקראו להעדיף את צורכי האנשים על פני רווחי מיעוט בעלי התאגידים. בהפגנה המרכזית, ב־2 ביוני, 10,000 מפגינים הצליחו לגבור על כוחות המשטרה הגרמנית ולחסום את הגישה לאתר הוועידה שפתיחתה נדחתה בכמה שעות. התנועה העולמית ש"מאבק סוציאליסטי" משתייכת אליה, CWI ("הוועד למען אינטרנציונל עובדים"), השתתפה כגוש של 2,000 מפגינים באחת החסימות בהפגנה זו. בנוסף, התנועה ערכה מספר דיונים במחנה בו ישנו המפגינים, אליהם הגיעו עשרות אנשים שהביעו גם רצון להצטרף לתנועה. חברי התנועה הדגישו את החשיבות של חיבור המאבק נגד הגלובליזציה למאבקי העובדים, כמו שביתת עובדי התקשורת שנערכה בגרמניה באותם ימים.

ניגריה

אחת המדינות שבהן ההשתלטות של התאגידים, ובעיקר חברות הנפט, בולטת במיוחד היא ניגריה, יצואנית הנפט ה־7 בגודלה בעולם. הממשלה הניגרית מבצעת מדיניות הנקבעת בהתאם לאינטרס הרווח של תאגידי הנפט ומשאירה עשרות מיליונים בתנאי עוני נוראים. באפריל נערכו במדינה בחירות כלליות שתוצאותיהן זויפו בצורה ברורה לחלוטין. הממשלה החדשה המשיכה את מדיניות הממשלה הקודמת והחליטה על העלאת מחירי הדלק (שעלו ב־275% ב־7 השנים האחרונות) ועל עלייה של 100% במע״מ. הנהגות האיגודים המקצועיים קראו לשביתה כללית החל מה־20 ביוני נגד הצעדים הכלכליים, בהמשך למחאה על זיוף הבחירות. השביתה (שעדיין נמשכת, נכון ל־23 ליוני) הוכתרה בעיתונות כמוצלחת ביותר בתולדות ניגריה. מרבית המדינה משותקת, כולל המגזר הפרטי. התמיכה בשביתה חוצה גבולות אתניים; עובדים מוסלמים ונוצרים מאוחדים במאבק נגד הממשלה. לתנועה האחות שלנו בניגריה, התנועה הסוציאליסטית הדמוקרטית (DSM), יש תפקיד מרכזי בהנהגת ההתנגדות למשטר. 750 חברי התנועה ארגנו הפגנות ואסיפות במספר ערים במדינה, בקריאה לניהול דמוקרטי של השביתה, כדי שלא תיפסק לפני שיושגו כל הדרישות כולל עליית שכר כללית של 15%, וביטול תוכנית להפרטת בתי זיקוק.

בוליביה

בחודשים האחרונים מוקם בבוליביה סניף חדש של התנועה העולמית. מרכז התנועה הוא בקוצ׳במבה, העיר שנאבקת במשך שנים בשלטון התאגידים ובמושל הימני־קיצוני של המחוז, שמנהל מדיניות דיכוי אכזרית נגד תנועות העובדים, העניים והסטודנטים בעיר. שמה של התנועה החדשה הוא "האלטרנטיבה הסוציאליסטית המהפכנית", והיא כבר השתתפה בארגון הפגנות ה־1 במאי, פרסמה עיתון, קיבלה תוכנית ברדיו המקומי וזכתה לתגובות נלהבות. המושל בתגובה פרסם כתב אישום מופרך נגד החבר בעל האזרחות האמריקאית, וכעת הוא עומד בפני סכנת גירוש מבוליביה. בריונים מהימין הקיצוני ניסו לאיים על פעילים בתנועה, ועל אחת מהחברות הצעירות הם איימו באונס אם לא תפסיק את פעילותה הפוליטית! התנועה פתחה בקמפיין בינלאומי להפעלת לחץ על ממשלת מוראלס בבוליביה שתתמוך במאבק המהפכני של תושבי קוצ׳במבה, ותפעל נגד מושל המחוז ובריוני הימין הקיצוני. לשליחת מכתבי מחאה ומידע על פעילות נוספת בנושא — צרו איתנו קשר או פנו לאתר שלנו.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.