לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


איראן
סטודנטים נעצרו בהפגנות באוניברסיטה
הדיכוי בשטח נגד פעילים עובדים, סטודנטים ונשים מתגבר

הדפסה

ביום שישי, ה־7 בדצמבר, יותר מ־30 סטודנטים נעצרו במהלך מחאות המוניות ביום הסטודנט הארצי. יום זה מציין את אירועי ה־7 בדצמבר 1953, כשסטודנטים הפגינו נגד ביקורו של סגן הנשיא האמריקאי ריצ׳ארד ניקסון באיראן, לאחר ההפיכה הצבאית של אוגוסט 1953, שנתמכה ע״י ה־CIA.

בזמן ההפיכה, מאות פעילים פוליטיים נרצחו ונכלאו על־ידי המשטר של השאה. הפגנות הסטודנטים ההרואיות דוכאו על־ידי הצבא של השאה ושלושה סטודנטים נורו למוות. היום הזה לא נשכח מעולם ע״י הסטודנטים של איראן. ה־7 בדצמבר (ה־16 באזר, ע״פ לוח השנה הפרסי) מוכר מאז כ"יום הסטודנט".

השנה תכננה תנועת הסטודנטים לקיים הפגנות בכל הארץ ב־7 בדצמבר. שני אירגונים חברתיים בתוך תנועת הסטודנטים קראו לחבריהם להשתתף בהפגנות. כוחות הביטחון של המדינה, שכבר היו בעלי ניסיון מתנועות רדיקליות של סטודנטים בעבר, הגיבו במהרה. 30 סטודנטים רדיקליים נעצרו מיידית.

למרות זאת ולמרות העובדה שהמשטרה השתלטה על כל האוניברסיטאות, 700 סטודנטים מהאוניברסיטה של טהרן ו־500 סטודנטים מאוניברסיטת אלאמֶה יצאו להפגין.

דיכוי משטרתי

המשטר האיראני שורד את המשבר הפוליטי והכלכלי, ע״י מעצרים המוניים, הוצאות להורג של מתנגדים ודיכוי כל סוג של מחאה. שלושת מנהיגי העובדים הידועים ביותר — מנצור אוסאנלו, איברהים מאדאדי ומחמוד סאלחי — נמצאים עכשיו בכלא. בנוסף לכך, כלואים גם מארגני סטודנטים. רק לא מזמן, שני עובדים מאיגוד הצבעים ושלושה עובדים שהיו פעילים בזמן השביתה במפעלי הסוכר האפט־טאפּה (هفت تپه), נעצרו.

פעילים בתנועות האתניות והלאומיות של כורדיסטאן, סיסטאן, באלוצ׳יסטאן, חוזסטאן ואזרבאג׳אן כלואים גם הם. שתי פעילות מתנועת הנשים נעצרו יחד עם 30 סטודנטים ונשלחו לכלא אווין.

אנחנו אומרים:

  • עיצרו את הפשעים של המשטר האיראני!
  • להפיל את "הרפובליקה האסלאמית של איראן"!
  • יחי הסוציאליזם ויום הסטודנט האיראני!
*   מתוך העיתון של מפלגת הצדק הסוציאליסטית בשוודיה (תנועה־אחות של מאבק סוציאליסטי)
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.