לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
איראן
סטודנטים נעצרו בהפגנות באוניברסיטה
הדיכוי בשטח נגד פעילים עובדים, סטודנטים ונשים מתגבר
1,247

1,247

ביום שישי, ה־7 בדצמבר, יותר מ־30 סטודנטים נעצרו במהלך מחאות המוניות ביום הסטודנט הארצי. יום זה מציין את אירועי ה־7 בדצמבר 1953, כשסטודנטים הפגינו נגד ביקורו של סגן הנשיא האמריקאי ריצ׳ארד ניקסון באיראן, לאחר ההפיכה הצבאית של אוגוסט 1953, שנתמכה ע״י ה־CIA.

בזמן ההפיכה, מאות פעילים פוליטיים נרצחו ונכלאו על־ידי המשטר של השאה. הפגנות הסטודנטים ההרואיות דוכאו על־ידי הצבא של השאה ושלושה סטודנטים נורו למוות. היום הזה לא נשכח מעולם ע״י הסטודנטים של איראן. ה־7 בדצמבר (ה־16 באזר, ע״פ לוח השנה הפרסי) מוכר מאז כ"יום הסטודנט".

השנה תכננה תנועת הסטודנטים לקיים הפגנות בכל הארץ ב־7 בדצמבר. שני אירגונים חברתיים בתוך תנועת הסטודנטים קראו לחבריהם להשתתף בהפגנות. כוחות הביטחון של המדינה, שכבר היו בעלי ניסיון מתנועות רדיקליות של סטודנטים בעבר, הגיבו במהרה. 30 סטודנטים רדיקליים נעצרו מיידית.

למרות זאת ולמרות העובדה שהמשטרה השתלטה על כל האוניברסיטאות, 700 סטודנטים מהאוניברסיטה של טהרן ו־500 סטודנטים מאוניברסיטת אלאמֶה יצאו להפגין.

דיכוי משטרתי

המשטר האיראני שורד את המשבר הפוליטי והכלכלי, ע״י מעצרים המוניים, הוצאות להורג של מתנגדים ודיכוי כל סוג של מחאה. שלושת מנהיגי העובדים הידועים ביותר — מנצור אוסאנלו, איברהים מאדאדי ומחמוד סאלחי — נמצאים עכשיו בכלא. בנוסף לכך, כלואים גם מארגני סטודנטים. רק לא מזמן, שני עובדים מאיגוד הצבעים ושלושה עובדים שהיו פעילים בזמן השביתה במפעלי הסוכר האפט־טאפּה (هفت تپه), נעצרו.

פעילים בתנועות האתניות והלאומיות של כורדיסטאן, סיסטאן, באלוצ׳יסטאן, חוזסטאן ואזרבאג׳אן כלואים גם הם. שתי פעילות מתנועת הנשים נעצרו יחד עם 30 סטודנטים ונשלחו לכלא אווין.

אנחנו אומרים:

  • עיצרו את הפשעים של המשטר האיראני!
  • להפיל את "הרפובליקה האסלאמית של איראן"!
  • יחי הסוציאליזם ויום הסטודנט האיראני!
*   מתוך העיתון של מפלגת הצדק הסוציאליסטית בשוודיה (תנועה־אחות של מאבק סוציאליסטי)
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.