לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אגודת סטודנטים שהיא גם חברת קבלן
אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב ניסתה לטרפד ניסיון התארגנות של עובדי הקולנוע "סינמה סיטי", המועסקים על־ידי חברת קבלן שבבעלותה. נציגים מתא הסטודנטים "סולידריות", בו משתתפים גם פעילים מתנועת מאבק סוציאליסטי, מחו על התנהלות האגודה. בתגובה, איימה האגודה בתביעה נגדם
1,802

1,802

אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות אמורות להיות גופים המייצגים את הסטודנטים. אלא שכמעט בכול הקמפוסים בארץ הן נשלטות על־ידי עסקנים ושלוחות של המפלגות הגדולות. חלקן מתנהלות באופן בלתי־חוקי בעליל, אחרות בשחיתות של "יד רוחצת יד". האגודה באוניברסיטת ת״א נשלטת כבר שנים ע״י תא פוליטי יחיד, "דור חדש", הקשור למפלגת "העבודה". שתי חברות נמצאות בבעלות האגודה, שמתנהלת כעסק כלכלי לכל דבר, והן: נ.כ.ס וג׳וב־טוב. הראשונה משתמשת במונופול של האגודה בשביל לפרסם תאגידים מסחריים בקמפוס, והשנייה מתפקדת למעשה כחברת כוח־אדם לסטודנטים. האינטרסים הכלכליים של התאגידים, ולא של הסטודנטים, הם אלה שמכתיבים את התנהלות האגודה ביומיום.

סטודנטים ועובדים מתאגדים, האגודה מאיימת

הסתירה שבין התנהלות האגודה לאינטרסים של הסטודנטים אותם היא אמורה לייצג, הומחשה בבירור לפני כחודשיים. עובדי ה"סינמה סיטי" — קומפלקס בתי קולנוע סמוך למחלף גלילות, שמעסיק מאות עובדים — החליטו להתאגד כדי להילחם על הזכויות שלהם. רבים מן העובדים במקום הם צעירים, לרוב סטודנטים, וחלקם לומדים באוניברסיטת ת״א ומשלמים דמי־חבר לאגודה.

העובדים במקום מועסקים באמצעות חברת קבלן בשם "אאוטקום". עם תחילת ניסיון ההתארגנות פתחו שתי ההנהלות, של סינמה סיטי ושל אאוטקום, במסע התנכלות הכולל איומים, הכפשות, והקמת ועד מלאכותי של ההנהלה. ניסיונות קלאסיים לטירפוד התארגנות עובדים. לעובדים התברר שהמעביד שלהם, חברת אאוטקום, היא למעשה חברת בת של ג׳וב־טוב שבבעלות אגודת הסטודנטים. כלומר, הם מועסקים בעקיפין על־ידי האגודה, שעושה יד אחת עם הנהלת הסינמה סיטי לשבירת ההתארגנות, כדי לשמר את העסקתם בתנאי ניצול וללא זכויות. כך קורה שהאגודה, שאמורה לייצג ולהגן על הסטודנטים העובדים בסינמה סיטי, לא רק שלא עושה זאת, אלא להיפך — מתנכלת להם ופוגעת באינטרסים שלהם! כשנציגי תא "סולידריות" חשפו את הקשר בין אאוטקום לאגודה, הם אוימו בתביעה משפטית על־ידה.

התנהלות אנטי־דמוקרטית

שליטתה ארוכת השנים של דור חדש באגודה, מנטרלת למעשה כמעט כל ניסיון לביקורת פוליטית. כך לדוגמה, מנוצל גוש הרוב של הסיעה לצורך שינוי שיטת הבחירות ואזורי ההצבעה לפני כל בחירות, באופן הנוח ביותר למועמדי הסיעה בפקולטות השונות. כך מקשה דור חדש על סיעות אופוזיציה, ובעצם מקלה על עצמה בהשגת רוב בשנה הבאה.

המצב לא מוכרח להיות כזה. התארגנויות אלטרנטיביות של סטודנטים בקמפוסים יכולות לשנות את התמונה, ולפעול למען אגודות דמוקרטיות ולוחמניות שמשרתות הסטודנטים. סולידריות בת״א היא קבוצה של סטודנטים פעילים באוניברסיטת ת״א שהוקמה בעקבות האכזבה הגדולה מהתנהלות האגודה במאבק הסטודנטים לפני שנה. סטודנטים חברי תנועת מאבק סוציאליסטי משתתפים בבנייה של סולידריות ופועלים להפיכתה לחזית רחבה שתכלול סטודנטים רבים, ותהווה אלטרנטיבה אמיתית להגמוניה הנוכחית של דור חדש.

*   רמי איתן הוא חבר תנועת מאבק סוציאליסטי ונציג הסטודנטים בחוג להיסטוריה מטעם תא "סולידריות" באגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל־אביב
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.