הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק בשטח
קצת על פעילות התנועה בתקופה האחרונה...
1,489

כנס סוציאליזם 2008

יום לפני תחילת המתקפה בעזה קיימה תנועת מאבק סוציאליסטי את כנס סוציאליזם 2008. לכנס הגיעו עשרות משתתפים ממקומות שונים בארץ, בהם פעילי התנועה ונציגי עובדים ממספר מקומות עבודה ומארגון כוח לעובדים.

הדיון הראשון בכנס התמקד בהתפתחות של המשבר הקפיטליסטי העולמי, הגורמים לו והשפעותיו על המוני העובדים והעניים ברחבי העולם, ועל המאבק לסוציאליזם. הדיון כלל גם סקירות של התפתחות המאבקים למען חברה סוציאליסטית באמריקה הלטינית, הפגנות הענק שהתקיימו בדצמבר ביוון, והמצב הנפיץ במזרח התיכון על רקע המשבר הכלכלי וסירוב הממשלה לחדש את הרגיעה בעזה (סירוב שהיווה הקדמה למתקפה המתוכננת).

הדיון השני בכנס התמקד במאבקים החברתיים ומאבקי העובדים ברחבי הארץ. שרון קיטרון, יו״רית נציגות העובדים באוניברסיטה הפתוחה, הציגה את מאבק המרצים למען הסכם קיבוצי. שרון ניר, ממובילי השביתה של העובדים הארעיים בנתב״ג, סקר יחד עם עמי וטורי מכוח לעובדים את המאבקים בנמל התעופה בשנים האחרונות. וטורי תיאר גם כיצד הוקם ארגון כוח לעובדים ומה הן מטרותיו. נדב אהרוני מנציגות עובדי גן המדע, סיפר על המאבק הארוך בהנהלה שמסרבת להכיר בהתארגנות העובדים. אריאל גוטליב, יו״ר ועד העיתונאים ב"הארץ", סקר את המאבק נגד תוכנית הפיטורים של הנהלת העיתון. משה פרידמן, מאגודת העיתונאים בירושלים, סיפר על המאבק של עובדי רשות השידור בתוכנית הפיטורים שעומדת כיום על הפרק.

המאבק נגד המלחמה בעזה

על רקע ההסתה הלאומנית החזקה במהלך המלחמה וההשתקה האלימה של המחאה, השתתפה התנועה יחד עם אירגונים אחרים ועם עשרות אלפי יהודים וערבים, בהפגנות ובמשמרות המחאה שהתקיימו בארץ נגד המלחמה, נגד הגזענות, ונגד הכיבוש והדיכוי הלאומי. פעילי התנועה השתתפו בארגון הפגנת סטודנטים יהודים וערבים במכללת ספיר שבשדרות, שהפכה לבסוף למעגל דיון לאחר שנאסרה באופן אנטי־דמוקרטי על־ידי הנהלת המכללה.

ההפגנות שהתקיימו בתל־אביב וביפו היו משותפות ליהודים ולערבים. הן התקיימו באווירה קשה. הצעדה שהתקיימה במרכז העיר בשבוע השני למלחמה, הוקפה בכוח משטרתי גדול. בנוסף, כ־300 פעילי ימין הקיפו את ההפגנה, תוך סינון קללות ולפעמים גם השלכת חפצים לעבר המפגינים. המתח והעוינות האלימה ניכרה בכל פינה בשעה שההפגנה צעדה. למרות הכול, ההפגנה הייתה מאוד קולנית, אנרגטית וחיה, עם דגלים אדומים ותופים. ההפגנות בזמן המלחמה הראו שהתנועה נגד המלחמה הגזענות והכיבוש, בהשתתפות יהודים וערבים, יכולה וצריכה להתרחב, ובאופן נחוש גם בצל הדיכוי המשטרתי וההסתה.

בהפגנות השונות פעילי ופעילות תנועת מאבק סוציאליסטי קראו יחד עם רבים אחרים: "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", "יהודים וערבים נלחמים בגזענים", "בעזה ובשדרות ילדים רוצים לחיות", "ברק, שר הביטחון, לא תקנה בדם שלטון", "אין שלום, אין ביטחון, יפורק שלטון ההון", "לא עוד חומות ומקלטים, הידברות בין תושבים", "כסף לחינוך ולמשרות, לא לכיבוש ולמלחמות".

צעקנו גם, יחד עם אנשים מסביב שהצטרפו אלינו: "רוצים שלום? צריך להיאבק! * להפסיק ת׳הפצצות! * לעצור ת׳מלחמה! * לא לירי הקסאם! * להסיר את המצור! * לסיים את הכיבוש! * להפיל את החומה! * לפרק התנחלויות! * לחסל ת׳הפרדה! * לרסק ת׳גזענות! * לחסל את השיטה — של הניצול והיוקרה! * לחסל את השיטה — של ההון והמלחמה! * רוצים שלום? צריך להיאבק!"

מאבק עובדי מוזיאון גן המדע

מדריכי מוזיאון גן המדע במכון וייצמן התארגנו לפני מספר חודשים במסגרת ארגון כוח לעובדים, כדי לשים סוף להפרה הבוטה של חוקי העבודה ולשפר את תנאי העבודה. הנהלת המכון לא הסכימה להכיר בוועד ונקטה בכל אמצעי שעמד לרשותה בכדי לסכל את ההתארגנות. לאחר שהעובדים הכריזו על סכסוך עבודה ונקטו במספר צעדים ארגוניים, הגיבה ההנהלה בסגירת המוזיאון למשך למעלה מחודשיים. כשניסו העובדים יחד עם פעילי כוח לעובדים להיכנס לשטח המכון, הם הותקפו באלימות קשה מידי חברת אבטחה פרטית.

תנועת מאבק סוציאליסטי נמצאת בקשר עם נציגות העובדים מתחילת המאבק, ופעילי התנועה השתתפו בהפגנות ובמשמרות המחאה של העובדים. כחלק מהמאמצים להפעיל לחץ על ההנהלה בכדי שתכיר בהתארגנות, פנתה התנועה לקבוצות עובדים אחרות בארץ ובעולם, בבקשה למכתבי מחאה והבעת סולידריות עם עובדי גן המדע.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.