לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאה נגד טבח הטמילים בסרי־לנקה
כחלק מקמפיין בינלאומי, אירגנה תנועת מאבק סוציאליסטי ביום שלישי ה־7.4 משמרת־מחאה מול שגרירות סרי־לנקה — נגד המלחמה, למען דמוקרטיה, ונגד מעורבות ממשלת ישראל
2,398

2,398

אלפים נהרגו בשבועות האחרונים בשלב הנוכחי של מלחמת האזרחים בסרי־לנקה. מאות אלפים לכודים ב"אזור בטוח" שהתנאים בו מזכירים תנאי מחנות ריכוז.

דוברי השלטון הסרי־לנקי בראשות הדיקטטור ראג׳פקסה (Rajapakse) מנסים לטשטש את האסון ההומאניטארי ומפילים את האחריות למצב על פעולות הטרור של אירגון "נמרי החופש של טמיל אילאם" (LTTE), אבל עצם שלילת הזכות להגדרה עצמית והפעלת אמצעים של טרור מדינתי על האוכלוסייה הטמילית בצפון, מעידות על האחריות המרכזית של הממשלה לדיכוי ולפגיעה בביטחון התושבים. מדיניות הממשלה הלאומנית הקפיטליסטית בסרי־לנקה מזכירה מאוד את מקבילתה בישראל, ובאופן שאינו מפתיע, ממשלת ישראל לא רק מגבה את ממשלת סרי־לנקה, אלא גם מוכרת לה נשק — ובכלל זה ספינות טילים ומטוסי קרב.

המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת (USP) בסרי־לנקה — המפלגה־האחות של תנועת מאבק סוציאליסטי, במסגרת אירגון ה־CWI — מובילה מאבק קשה אך חסר פשרות נגד המלחמה, למען זכויות דמוקרטיות ולמען אלטרנטיווה סוציאליסטית למשטר הדיקטטורי הלאומני. המפלגה קוראת להתאחדות של האנשים העובדים והעניים, הסינהאלזים, הטמילים והמוסלמים, במאבק נגד הקפיטליזם והאימפריאליזם. בשל פעילותם נתונים חברי המפלגה לרדיפה ואיומים יומיומיים מצד כנופיות ימין הפועלות בשליחות הממשלה.

השגריר מתחמק מהשאלות

ביום שלישי ה־7.4, אירגן סניף תל־אביב מרכז של תנועת מאבק סוציאליסטי משמרת־מחאה קטנה אבל קולנית מול שגרירות סרי־לנקה בתל־אביב לרגל יום פעולה בינלאומי שחל למחרת (בערב פסח). ההפגנות ברחבי העולם הן חלק מקמפיין בינלאומי שהושק לאחרונה לעצירת מלחמת האזרחים ולמען דמוקרטיה (StopTheSlaughterOfTamils.org).

במשמרת־המחאה קראנו לסיום המלחמה, לפירוק מחנות השבויים, ולהחלת כלל הזכויות הדמוקרטיות בסרי־לנקה, כולל הזכות להגדרה עצמית לאוכלוסייה הטמילית. המשתתפים גם הביעו דאגה לביטחונם של פעילי ה־USP שסובלים מאיומים על חייהם.

בין הסיסמאות שקראנו ושהופיעו על השלטים: "לא למצור — לא בעזה ולא בצפון סרי־לנקה", "מכירת נשק לסרי־לנקה = תמיכה ברצח", "לעצור את הטבח ואת הרעבה — לעצור בסרי לנקה את המלחמה"; "סוף לרצח סוף לדם — סוף לדיכוי זכויות אדם"; "ממשלת ישראל עושה רווח ממכירת נשק לביצוע טבח", ועוד.

שגרירות סרי־לנקה בירכה את המשמרת באמצעות קריאה למשטרה, למרות שמדובר באירוע חוקי. רק לאחר שהמשטרה עזבה והמפגינים נשארו, הסכים השגריר W.M. Seneviratne לפגוש נציג אחד, שהעלה מספר שאלות, כמו — מדוע מתבצעים רצח המוני של טמילים והפרת זכויות אדם? מדוע הממשל מונע כניסה של עיתונאים ופעילי אירגוני הזכויות לאזורי הלחימה? מדוע לא מסופקים תנאים מינימליים, מקלט, מזון ותרופות למשפחות הפליטים?

השיחה עם השגריר הייתה ביזבוז זמן. הוא הציע מגוון של חוברות תעמולה שלטונית ופטר את כל הטענות לגבי אסון הומאניטארי בכך שמדובר בתעמולה של אירגון הנמרים הטמילים, ושהמלחמה נגד אירגון זה היא כמו המלחמה של המשטר הישראלי נגד החמאס. במובן מסויים זה נכון: בשני המקרים, הפעולות של החמאס או של ה־LTTE משמשות רק כתירוץ להרג המוני שנועד לגרום להמונים הפלסטינים או הטמילים לוותר על המאבק להשגת זכויותיהם. ענינו לשגריר שאנחנו מתנגדים להרג בעזה בדיוק כמו לזה שבצפון סרי־לנקה, ובשני המקרים הממשלות מפיצות תעמולה שקרית לגבי המצב בשטח והמניעים לפעולותיהן. על חלק מהשאלות השגריר סרב לענות, ובאופן מגוחך הציע שהן יישלחו אליו במייל או בפקס לצורך תשובה בכתב.

צילום: מני ברמן, אקטיבסטילס
צילום: מני ברמן, אקטיבסטילס
צילום: מני ברמן, אקטיבסטילס

וידיאו: מני ברמן, אקטיבסטילס

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.