הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
1 במאי 2010
"לא נהיה מנוצלים – כל הכוח לעובדים!"
אלפים השתתפו בהפגנות ברחבי הארץ לציון יום הסולידאריות הבינלאומי של העובדות והעובדים
1,438

אלפים רבים, ובהם עובדים, נוער, מהגרי־עבודה, ערבים ויהודים, השתתפו בהפגנות ברחבי הארץ לציון האחד במאי, יום הסולידאריות הבינלאומי של העובדים. תנועת מאבק סוציאליסטי השתתפה לצד אירגונים רבים אחרים באירגון האירועים המרכזיים שהתקיימו ב־30.04 בתל־אביב, ירושלים וחיפה, ופעילי התנועה השתתפו גם בעצרת שהתקיימה בנצרת למחרת. בנוסף התקיימו צעדות גם בבאר־שבע ובכפר יאסיף.

בין הסיסמאות שקראנו: "מדינה של עובדים — לא של עבדים", "אין עובדים לא חוקיים — יש חוקים גזעניים", "חברות כוח־אדם זהו פשע מאורגן", "העובדות מתאחדות נגד כל האפליות", "כסף לחינוך ולמישרות — לא לכיבוש ומלחמות", "סולידאריות בין עובדים — יהודים וערבים", "לא נהיה מנוצלים — כל הכוח לעובדים", "ההסתדרות של העובדים — להעיף ת׳עסקנים".

בת״א צעדו כ־3000 מפגינים במקביל מדרום העיר, מיפו, ומבית ההסתדרות, והתחברו לצעדה משותפת שהסתיימה בעצרת במרכז העיר.

מאחורי הבאנר "הקפיטליזם נכשל — יש אלטרנטיבה סוציאליסטית!" צעדו פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי מדרום העיר ומיפו, לצד משתתפות ומשתתפים רבים, כמו גם נציגויות של התארגנויות, ובהן אירגון כוח לעובדים, העובדות הסוציאליות והסטודנטיות של "עתידנו" ו"עוס״ים שינוי", פליטי מלחמה מאפריקה, מהגרי־עבודה, פעילות ופעילי זכויות טרנסג׳נדרס של "הבלוק הירוק", התארגנות אוהדי הפועל, פעילי חד״ש, ועוד.

בעצרת המרכזית בסוף הצעדה נאמו נציגי ונציגות עובדים, ח״כים מטעם חד״ש ומרצ, ונציגים של אירגוני מאבק שונים. בין הנואמים הייתה מלני פלאצ׳י, ממקימות איגוד עובדי קרן קר״ב (כוח לעובדים) ופעילת תנועת מאבק סוציאליסטי: "העברת נטל המימון של החינוך מהמדינה להורים, והעסקת מורים בתנאים מחפירים זה ניצול, ניצול שמגדילים את הפערים בחברה. התשובה שלנו לזה צריכה להיות התאגדות, התאגדות ועוד התאגדות!" מלני הוסיפה כי כפעילה של תנועת מאבק סוציאליסטי היא רואה חשיבות בלשנות את החברה מהיסוד וכי יש צורך באיחוד של המאבקים השונים ובהצבת אלטרנטיווה סוציאליסטית ודמוקרטית לניהול החברה.

נואמים נוספים בעצרת היו עליזה ידעי, יו״ר איגוד מטפלות משפחתוני התמ״ת (כוח לעובדים); ענבל שלוסברג, יו״ר־שותפה של תנועת "עתידנו" לעתיד העבודה הסוציאלית; חורחה מלו, מהגר־עבודה יליד קולומביה; ערן חכים מהסגל הזוטר של מרצי אוניברסיטת ת״א; ח״כ דב חנין מחד״ש, הח״כים אילן גילאון וניצן הורוביץ ממרצ, ועוד.

סולידאריות בין עובדים, יהודים וערבים

בחיפה צעדו מאות יהודים וערבים במרכז העיר, ובהם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי, אירגון כוח לעובדים ועובדים המאוגדים במסגרתו, נציגות חשובה של אירגון המורים, פעילי חד״ש ואירגונים נוספים.

תנועת "הנוער העובד והלומד" וחוגים המקורבים למפלגת "העבודה", אירגנו הפגנה ניפרדת וקטנה יותר, לאחר שהתנגדו לזכות של התארגנויות אחרות לקרוא סיסמאות נגד הסכסכנות שזורעת האליטה בין עובדים יהודים וערבים, נגד גזענות, ונגד הכיבוש.

בעצרת המרכזית בחיפה נאמו מספר דוברים ובהם שי גלי, חבר הנהגת כוח לעובדים ופעיל תנועת מאבק סוציאליסטי. שי הדגיש את החשיבות של המאבק המאוחד של עובדים יהודים וערבים נגד ההתקפות של הממשלה. יחד עם זה, שי הסביר גם שכול עוד שלטון ההון, הקפיטליזם, עוד קיים, מעמד העובדים ושכבות הביניים יהיו נתונים לאיומים ולהתקפות על תנאי המחייה, ולכן יש צורך להיאבק למען חברה סוציאליסטית.

גם בירושלים צעדו מאות במרכז העיר, וגם שם עם נוכחות בולטת לאירגון כוח לעובדים (למרות ניסיונות נציגי "השומר הצעיר" למנוע את השתתפות האירגון). ההשתתפות של אירגון כוח לעובדים, של התארגנויות העובדות הסוציאליות ושל נציגות מאירגון המורים, בהפגנות האחד במאי היא משמעותית במיוחד, וזאת על רקע חוסר הנכונות של הנהגת ההסתדרות הכללית והסתדרות המורים לקרוא לעובדים המאוגדים במסגרותיהם להשתתף במצעדי האחד במאי ולהשתמש באירועים לחיזוק מאבקי העובדים.

ההשתתפות המשמעותית של נציגויות עובדים שונות באירועים השנה מעידה גם על החיבור שנוצר בין קבוצות עובדים ואירגוני עובדים לאג׳נדת מאבק רחבה יותר, נגד הניאו־ליבראליזם ושלטון ההון.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.