נתניהו וגנץ שוקלים הכרזת מלחמה — למען מי?
מאבק העובדות הסוציאליות מעלה הילוך
X
המשבר העולמי
איום על העובדים בישראל
כ־20 טריליון דולר מכספי משלמי המיסים הושקעו עד כה בעקבות המשבר בכלכלה העולמית לטובת חילוץ המגזר הפיננסי ולעידוד הפעילות הכלכלית. רובו של הכסף לא הושקע ביצירת מישרות או בהגדלת קיצבאות למחוסרי־העבודה; צעדי הממשלות מתמקדים בריכוך השפעת המשבר על הבנקים ובתי ההשקעות הגדולים ולא פותרים את הבעיה מהשורש. שפיכת כספי ציבור על חילוץ התאגידים הגדולים לא פותרת את המצב אלא רק מכניסה את הממשלות עצמן למעגל פושטי־הרגל ויוצרת בועות פיננסיות חדשות.

הדפסה

מי שמשלם את מחיר המשבר בכול העולם הם מעמד העובדים ושכבות הביניים, דרך פיטורים, קיצוצי שכר, הגדלת נטל המס, קיצוצים בשירותי ציבור, וכול זאת במקביל להמשך מדיניות ההפרטות והפגיעה בתנאי העבודה. צעדים אלה, למעשה, פוגעים עוד יותר בכוח הקנייה של מרבית הציבור, ובכך מעמיקים את בעיית הביקושים בעולם.

המשבר לא פגע במשק הישראלי באותה עוצמה בה נפגעו כלכלות רבות אחרות, למרות שבתחילתו עבר על הארץ גל של פיטורים המוניים.

בכול זאת, כדאי לזכור שהמשבר עדיין נותן את אותותיו במדינות רבות שכלכלותיהן גדולות משל ישראל, כמו ספרד, פורטוגל, אירלנד, יוון, כלכלות מזרח אירופה ואף כלכלות המעצמות כגון ארה״ב ובריטניה. במציאות של כלכלה גלובאלית, ישראל לא יכולה להישאר חסינה מהשפעת המשברים שפוקדים חלקים משמעותיים מהמשק העולמי.

כל ניסיון להפיל את מחיר המשבר הקפיטליסטי על העובדים והעניים צריך להיתקל בהתנגדות גורפת, כחלק ממאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה — שהוא הפיתרון השורשי היחידי למשבר.₪21,320
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2020
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.