לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים – ההנהלה חששה
עובדי חיפה כימיקלים הפגינו בדרישה לקלוט את עובדי הקבלן בהעסקה ישירה. ההנהלה חששה וביטלה טקס שהיה אמור להתקיים במקום. מאבק מאוחד של עובדים יהודים וערבים נגד העסקה קבלנית ולמען פרנסה הוגנת
2,441

2,441

עובדי חיפה כימיקלים יצאו למאבק למען קליטת עובדי הקבלן כעובדים קבועים מן המניין. כפי שהוצג בתחילת החודש בחדשות ערוץ 2 ("סוף למעמדות בחיפה כימיקלים"), למעלה מ־100 עובדי הקבלן בחיפה כימיקלים, ברובם ערבים תושבי הצפון, מאולצים לעבוד בתנאים מחפירים ומשפילים. לא רק שתנאי השכר ירודים, אלא שעל העובדים נאסר להשתמש בחדר־האוכל, במקלחות ובשירותים של העובדים הקבועים, והם אמורים להסתפק במתקנים מאולתרים ומצחינים. לעומת זאת, בעלי התאגיד הבינלאומי גרפו בשנת 2008 רווח נקי של 175 מיליון דולר!

ועד עובדי חיפה כימיקלים פתח במאבק ודורש מההנהלה לקלוט את עובדי הקבלן כעובדים בהעסקה ישירה. בעקבות כך כבר נאלצה ההנהלה לאפשר לעובדי הקבלן להשתמש בחדר־האוכל, במקלחות ובשירותים של כלל העובדים. זהו הישג ראשון חשוב והמאבק נמשך.

ביום שלישי, ה־11 בינואר, התקיימה בחיפה הפגנה מוצלחת של כמה עשרות מעובדי חיפה כימיקלים ליד "מרכז תעשיות מדע" (מת״מ) בחוף הכרמל, שם היה אמור להתקיים טקס של הנהלת המפעל והבעלים לרגל העברת מטה המפעל למקום.

בהפגנה השתתפו גם פעילי ארגון מאבק סוציאליסטי, פעילי ארגון כוח לעובדים ותומכים נוספים שהגיעו לחזק את המאבק המאוחד של העובדים הקבועים ועובדי הקבלן על פרנסתם. פעילי מאבק סוציאליסטי הקריאו במהלך ההפגנה ברכות סולידריות שנמסרו מיו״ר ועד הגוררות בנמל חיפה, סיוון עירון, ומוועד עובדי מפעל הכימיקלים הבלגי 'באייר' (Bayer/LANXESS). בלטו בהיעדרם נציגי ההסתדרות.

ההנהלה חששה, הטקס בוטל

יו״ר ועד העובדים, אלי אלבז, הודיע לשמחתם של המפגינים, שהטקס בוטל משום שההנהלה חששה שההפגנה תביך אותה בפני באי הטקס. מהבחינה הזאת ההפגנה נחלה הצלחה עוד לפני שהחלה. לדברי אלבז זוהי עוד הוכחה שלעובדים יש כוח והשפעה.

מספר דוברים ובהם ראש מטה המאבק של העובדים, אלי לוטאטי, הביעו ביקורת קשה כנגד איומי ההנהלה שהרתיעו עובדים רבים מלהגיע להפגנה. לוטאטי עודד את העובדים שלא להתקפל.

בהפגנה הונפו שלטים רבים, ועליהם נכתב בין היתר: "לא ניתן לפרק את התארגנות העובדים", "נדב שחר — מנכ״ל מתעלל", "כימיקלים יקרים — עובדים זולים", ו"עובדים יהודים וערבים — מתאחדים במאבק — מנצחים את הניצול".

בין הסיסמאות שקראו המפגינים: חברות קבלן — זה פשע מאורגן // כשהבוסים מתקיפים העובדים מתאחדים // עובדי קבלן, עובדים קבועים — לא נהיה מנוצלים // יהודים וערבים — לא נהיה מנוצלים // כל עובד הוא עובד — אין סוג א' וסוג ב' // המפעל מרוויח ואת העובדים מזניח // ההנהלה ביוון חוגגת ואת העובדים שודדת.

ברכות סולידריות מעובדי כימיקלים בבלגיה

עמיתים יקרים,

בדיוק שמענו כאן באנטוורפן (בלגיה) אודות המאבק שלכם בימים אלה בחיפה בהגנה על שותפיכם לעבודה.

יש לכם את כל התמיכה והסולידריות שלנו. בעלי־ההון הגדולים והמעבידים תמיד ירצו שהעובדים יהיו זולים יותר וגמישים יותר. מיקור־חוץ ופיטורים משמשים את המעבידים כדי להחליש את העובדים ואת האיגודים שלהם.

המאבק שלכם אינו פשוט אבל הוא נכון וצודק. אנו מקווים שבסופו של דבר תנצחו. בכל מקרה, לא משנה מה תהיה התוצאה, אנחנו מאחלים לכם רק טוב ושולחים את ברכת הסולידריות שלנו.

בברכה,

לוי סולי — Levi Sollie,

בשם ועד העובדים של באייר/לנקסס אנטוורפן (התאחדות העובדים ABVV)

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.