לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"המחירים בשמיים – ניאבק כמו במצרים!"
מאות אנשים, ובהם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי, הפגינו ביום שלישי האחרון (15.2) ברחבת מוזיאון ת״א במחאה על עליות המחירים. המפגינים המשיכו בצעדה המתוכננת אל כיכר רבין, למרות התנגדות המשטרה, וקראו "די, נמאס, תורידו את המס" ו"המחירים בשמיים — ניאבק כמו במצרים"
2,127

2,127

על רקע עליות המחירים החדות בתקופה האחרונה, וגם בהשראת ההתקוממויות ההמוניות בתוניסיה ובמצריים, התארגנה קבוצת אנשים באינטרנט למחאה שממוקדת בעליות מחירי הדלק. מהר מאוד המאבק יצא מתחומי הפייסבוק ואורגנו מספר אירועי מחאה ראשוניים וביום שלישי האחרון, ה־15.2, ההפגנה ברחבת מוזיאון ת״א, שבמהלכה התקיים "טקס אשכבה ל'מעמד הביניים'" ובסופה תוכננה צעדת מחאה. להפגנה הגיעו כ־300 מפגינים, ובהם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי.

שביתה כללית

המארגנים הדגישו שלמרות ההתמקדות בעליית מחירי הדלק, המאבק צריך להיות רחב יותר סביב בעיית יוקר המחייה בכלל. תנועת מאבק סוציאליסטי, שהגיעה עם נוכחות בולטת לשטח, הדגישה את החשיבות שבדרישות לתוספות שכר וקראה להסתדרות לנקוט צעדים ארגוניים נחרצים ולהכריז על שביתה כללית. "שביתה כללית והפגנות — יבטלו את הגזרות" קראנו.

עיני אמנם מודה שמופעל עליו לחץ מצד עובדים וארגונים חברתיים לצאת למאבק, אבל הוא ושותפיו בהנהגת ההסתדרות עושים הכול כדי למנוע התפתחות של מאבק נרחב שעלול לשבור את הברית שכרתו עם בעלי־ההון. לכן עיני הכריז שפעולות המחאה של ההסתדרות, כולל עצרת מחאה המונית שהייתה אמורה להתקיים בכיכר רבין במוצ״ש הקרוב, יידחו בינתיים כמחווה לכביכול־הקלות המקוממות שהציגו ביבי ושטייניץ. הלחץ בשטח עוד עשוי לאלץ את ההסתדרות לפעול בכל זאת.

ניאבק כמו במצריים

"השכר ברצפה, המחירים בשמיים — ניאבק כמו במצריים!" הייתה הסיסמא שהתנוססה על הבאנר שהנפנו והסטיקרים שהפצנו בהפגנה, והפכה לאחת הסיסמאות המרכזיות בהפגנה בכלל.

תנועת מאבק סוציאליסטי לא הייתה היחידה שקראה בהפגנה לקחת דוגמא מהמאבקים ההמוניים במצריים ובאזור. עובדה זו חשובה במיוחד בהתחשב בקמפיין הדה־לגיטימציה וההפחדה הביטחונית הלאומנית שהוביל המעמד השליט הישראלי ביחס להתקוממות המצרית, כשהממשלה ונציגים רבים מהאליטה הישראלית הביעו תמיכה גלויה ועזת מצח בידידם הרודן מובארכ.

עיניהם של המוני אנשים עובדים בישראל נשואות אל המאבקים באזור עם השאלה "מתי יהיה כאן מאבק כזה?". על באנר שהכינו המארגנים נכתב "כאן זה כיכר תחריר!"

מפלגות שלטון ההון

הפוליטיקאים ממפלגות שלטון ההון, ובהם ח״כ עמיר פרץ, שהסתובבו ברחבה וקיוו להצליח לגזור קופון ולרכב על המחאה, לא עניינו את רוב המפגינים בכלל. למעשה, זו הייתה טעות מצד המארגנים לחבור לאותם פוליטיקאים ולהניח שהזמנה של פוליטיקאים ממפלגות ממסדיות היא שתסייע לבנות תנועת מחאה.

לדעתנו אין מקום לנציגי מפלגות שלטון ההון במאבקים החברתיים ולאג׳נדה הקפיטליסטית והגזענית שלהם שמסכנת את המאבק. נחוצה לנו מפלגת עובדים רחבה עם אג׳נדה סוציאליסטית לוחמת, שתאחד את האנשים העובדים, יהודים וערבים, הקורסים תחת הנטל, למאבק רחב נגד שלטון ההון. מפלגה כזאת תצטרך להילחם גם נגד ההסתה הסכסכנית בין עובדים ממגזרים שונים ובייחוד יהודים וערבים, ונגד הגזענות והכיבוש ולמען דמוקרטיה ושלום.

לא רוצים עוד פירורים, להוריד ת׳מחירים!

ההפגנה שנוהלה בתחילתה במתכונת עצרת עם מוזיקה קולנית שהקשתה מעט על השתתפות מצד המפגינים, הלכה והשתלהבה, עם קריאות מצד מפגינים, ובהן "די, נמאס, תורידו את המס!", "הפרטת המים — עבודה בעיניים", ועוד קריאות שאנחנו יזמנו כגון "לא רוצים עוד פירורים, להוריד ת׳מחירים" ו"לא רוצים עוד מריחות, להעלות ת׳משכורות".

המשטרה לא נתנה אישור לצעדה הקצרה שתוכננה מרחבת המוזיאון לכיכר רבין, אבל המפגינים לא ויתרו. תוך קריאות של "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר" ו"שוטרים, על מי אתם שומרים? בואו הצטרפו למאבק של העובדים", הדפו עשרות מפגינים את שורת השוטרים והמשיכו לכיוון הכיכר, כשנהגים צופרים לאות הזדהות ועוברי אורח מצטרפים. "הצטרפו להפגנה ונפיל ת׳ממשלה!" קראנו יחד עם מפגינים רבים, וגם "המחירים עולים, השכר נשחק, זמן למאבק — מ־ה־פ־כ־ה!".

האווירה הייתה לוחמנית וניכר שזהו רק צעד התחלתי בשורה של מאבקים חברתיים שצפויים בהמשך. תנועת מאבק סוציאליסטי תשתתף בהפגנות הצפויות ותמשיך גם ליזום פעולות מחאה נוספות, עם הדרישה להעלות מיסים לבעלי־ההון ולעשירים ולא לעובדים ולעניים.

לתמונות מהאירוע ליחצו כאן

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.