לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
1.8 מיליון עניים מול 18 משפחות הון
מאמר שהתפרסם בגיליון האחרון של עיתון 'המאבק' בעניין התרחבות מימדי העוני בישראל. תזכורת רלוונטית במיוחד על רקע הניסיונות של ביבי ושטייניץ לשווק ביטול ודחייה של חלק קטן מהגזרות הכלכליות כ"הקלות" שאמורות לשכנע אותנו שאין טעם להיאבק נגד ממשלת ההון... לעג לרש
3,363

3,363

למרות המאמצים של האוצר והממסד הפוליטי להציג את מדינת ישראל כ"נס" שלא נפגע מהמשבר הכלכלי העולמי, דוח העוני של הביטוח הלאומי, שפורסם בחודש נובמבר ומתייחס לשנת 2009, מגלה שהפגיעה בשכבות המוחלשות של מעמד העובדים מהמשבר הייתה משמעותית וחסרת תקדים.

15 אלף משפחות חדשות נוספו למעגל העוני בשנת 2009 והתווספו אל 420 אלף המשפחות שכבר הידרדרו בשנים קודמות אל מתחת לקו העוני הרשמי. אחוז המשפחות העניות בישראל עלה מ־19.9% בשנת 2008 ל־20.5% בשנת 2009.

הנתונים חושפים כי כיום בישראל, כ־850 אלף ילדים חיים בעוני, שמהווים קרוב לשני ילדים מכול חמישה. מדובר בעלייה של קרוב ל־70 אלף ילדים בתוך שנה אחת.

רבע מהאוכלוסייה ענייה

שנת 2009, בהשפעת המשבר הכלכלי העולמי, הייתה שנה קשה במיוחד עבור מעמד העובדים והשכבות העניות בישראל. זאת לאחר עשור של התקפות ניאו־ליבראליות שגרמו לעלייה חדה בשיעור העוני ולפגיעה בביטחון הכלכלי של משפחות עובדות. בין הגזרות שהביאו להתרחבות מהירה במימדי העוני ניתן למנות את הקיצוצים העמוקים בקיצבאות הילדים, את העלייה בנטל הוצאות הבריאות והחינוך, ואת הפגיעה הרוחבית בתנאי העבודה במשק, ובכלל זה השחיקה בשכר.

לשם השוואה, בשנת 1999 עמד שיעור הנפשות העניות על 19.5% מכלל האוכלוסייה. הוא זינק לרמה של 24.7% כתוצאה ממדיניות הצנע והקיצוצים של ממשלות שרון על רקע המיתון של 2001–2003.

בשנים 2004–2008 המשק הישראלי צמח. פקידי האוצר טענו שהצמיחה תיטיב עם העובדים והעניים. אך בניגוד לתעמולה של האוצר זו הייתה צמיחה בלתי שיוויונית. שיעור העניים הרשמי בתקופת הצמיחה נשאר באותה רמה גבוהה והצטמצם לבסוף באחוז אחד בלבד ל־23.7%. כלומר, הצמיחה הכלכלית, שהעשירה לא מעט טייקונים ומשקיעים בינלאומיים, עברה מעל הראש של העניים ולא עזרה אפילו להחזיר את מימדי העוני לרמות שאפיינו את שנות ה־1990.

בעקבות המשבר העולמי הנוכחי זינק שיעור הנפשות העניות בישראל לשיא חדש של 25%. רבע מהאוכלוסייה, קרוב ל־1.8 מיליון איש.

בעוד שחסידי הקפיטליזם נוטים לרמוז לכך שעוני הוא בעיה "פרטית" של משפחות מרובות ילדים, הדוח חושף עלייה חדה בנתוני העוני בקרב משפחות עם אחד עד שלושה ילדים, מ־17.8% בשנת 2008 ל־20.2% ב־2009.

הכי עניים: ערבים וחרדים

העוני הקשה ביותר הוא בקרב משפחות ערביות פלסטיניות, כאשר כל ערבי שני בישראל חי מתחת לקו העוני. זו תוצאה של מדיניות גזענית ממוסדת במשך עשרות שנים בכל תחומי החיים. מדיניות גזענית רשמית או מוסווית אחראית גם לאפליה קשה בקבלת מישרות ובתנאי העבודה בקרב עובדים ערבים.

מרבית האוכלוסייה הענייה בארץ מורכבת מערבים פלסטינים ויהודים חרדים, כאשר רוב הגברים הערבים ורוב הנשים החרדיות עובדים רשמית ומפרנסים את משפחותיהם, לצד קרוב למחצית מהגברים החרדים וכרבע מהנשים הערביות, וזאת ללא נתוני עבודה "בשחור" (לדוגמא בקרב גברים חרדים שנדרשים בחוק לא לעבוד כדי להיות זכאים לפטור משירות צבאי). אבל האם עבודה היא אכן ערובה להיחלצות מהעוני?

יותר ויותר עובדים עניים

כלכלנים קפיטליסטיים נוטים פעמים רבות להאשים משפחות עניות במצבן. ביבי כשר אוצר, במקביל לקיצוצים העמוקים בקצבאות הילדים ובדמי האבטלה, קרא לעניים "לצאת לעבוד", וטען כי כך תיפתר בעיית העוני. הממשלה לא יצרה מישרות חדשות, אלא שלחה את מחוסרי העבודה לחפש את מזלם בשוק ה"חופשי". התוצאות, כאמור, היו כישלון חרוץ.

הדוח חושף כי רוב המשפחות החדשות שירדו אל מתחת לקו העוני הן משפחות בהן יש לפחות מפרנס אחד, כאשר המפרנס השני או פוטר מעבודתו או שתנאי עבודתו הורעו. 6300 משפחות שבהן יש שני מפרנסים נמצאות גם הן מתחת לקו העוני.

ההתנגדות הגורפת של האוצר להעלאת שכר המינימום — ואפילו לתוספת מזערית של 420 שקל — מוכיחה עד כמה התעמולה אודות יציאה לעבודה כדי להיחלץ מעוני היא ריקה מתוכן, במיוחד על רקע התייקרויות המחירים.

התרחבות העוני בישראל מתרחשת במקביל לצבירת עושר עצום בידי קומץ טייקונים ובעיקר 18 משפחות הון. מצב זה מבהיר עד כמה אין מקום לדיבורים של פוליטיקאים "חברתיים" על הצורך בתיקונים מזעריים בחקיקה הקיימת. יש צורך במלחמה חסרת פשרות בעוני שנוצר כתוצאה מעושק החברה בידי בעלי־ההון. תשובה רצינית לעושק ולעוני מוכרחה לכלול מהפכה חברתית סוציאליסטית בישראל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.