לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אחד במאי 2011
"גם כאן צריך מהפכה"
עשרות פעילי ופעילות תנועת מאבק סוציאליסטי השתתפו במהלך הסופ״ש באירועים שונים ברחבי הארץ לציון האחד במאי, יום הסולידריות הבינלאומי של העובדים
2,047

2,047

בהפגנות השונות בת״א, ירושלים וחיפה, השתתפה תנועת מאבק סוציאליסטי עם מסרים של אחדות בין האנשים העובדים במאבק נגד שלטון ההון ונגד ניצול ודיכוי, בניית אלטרנטיבה למפלגות ההון, סולידריות עם ההמונים המתקוממים למען דמוקרטיה וצדק חברתי בארצות האזור, והתנגדות לאג׳נדת ה"הפרד ומשול" של הימין, לגזענות ולכיבוש.

תל אביב

האירוע המרכזי לציון האחד במאי בת״א, בהשתתפות מאות מפגינות ומפגינים, התקיים ביום שישי, ה־29 באפריל וכלל שתי צעדות מקבילות — האחת מבית ההסתדרות והשנייה מגינת לוינסקי בדרום העיר — שהתלכדו בסופן לעצרת אחת בגן מאיר במרכז העיר. האירוע נתמך על־ידי שורה ארוכה של ארגונים, ובהם תנועת מאבק סוציאליסטי.

פעילות ופעילים מתנועת מאבק סוציאליסטי צעדו בגוש בצעדה שיצאה מדרום העיר. לאורך הצעדה נשאנו שלטים עליהם נכתב, בין היתר, "הקפיטליזם נכשל, יש אלטרנטיבה סוציאליסטית" ו"השכר נשחק, המחירים בשמיים, ניאבק כמו במצרים".

הצעדה נערכה בעיצומה של תקופה שמתאפיינת במהפכות בארצות האזור, במאבקים המוניים ברחבי העולם, ובהתפרצות של מאבקי עובדים בישראל, שבפועל קוראים תיגר על מדיניות השקט התעשייתי שכופה הנהגת ההסתדרות בראשות עופר עיני. התייחסות בולטת יותר לנושאים אלה מצד מארגני האירוע הייתה יכולה אולי לסייע להביא נוכחות משמעותית עוד יותר של עובדים לצעדה.

במהלך העצרת נאמו נציגות של עובדים ועובדות, ובהם חברות הנהגת כוח לעובדים, וגם עובדת סוציאלית, יעל הבסי, מעמותת 'סינגור קהילתי', שהודתה בהזדמנות זו לארגונים כוח לעובדים ומאבק סוציאליסטי על הגיבוי והסיוע למאבק העובדות הסוציאליות.

כמו כן, נאמו בעצרת גם חברי כנסת מחד״ש ומרצ, שהזהירו מפני הפערים החברתיים ההולכים וגדלים ומעליית מחירי הנדל״ן. למרבה הצער, אף אחד מהם לא נקב בשמה של הבעיה האמיתית, הקפיטליזם, כשיטה שאחראית לעוני, לאפליה, לדיכוי ולמלחמות. יתרה מכך, אף אחד מהדוברים לא דיבר על הצורך בבנייה של אלטרנטיבה סוציאליסטית וכיצד ניתן להגיע אליה.

מצער היה לראות כי מבין הנואמים ניתנה הבמה גם לח״כ עמיר פרץ ממפלגת ה"עבודה" — מי שהוביל בעבר מכירת חיסול של מאבקי עובדים כיו״ר ההסתדרות ונושא באחריות מרכזית לאסון מלחמת לבנון השנייה (שבעקבותיה סיים את תפקידו עם לא יותר מאחוז תמיכה בודד). פרץ הגיע לעצרת ובאופן צבוע לחלוטין דיבר על "הדיקטטורה הכלכלית" בישראל ועל עובדי הקבלן, כאילו אין לו עצמו אחריות מסויימת למצבם.

לדעתנו הזמנה של פוליטיקאים קפיטליסטיים לא מסייעת "להכשיר" את האירוע בעיני עוד עובדים, אלא דווקא מחזקת את האשליות המסוכנות בהם ומעמעמת את המסר שקיים צורך בוער לארגן אלטרנטיבה למדיניות שאותם פוליטיקאים מייצגים.

דוכן ההסברה שלנו במהלך העצרת משך מתעניינים רבים שרצו לשמוע על הצעדים הנחוצים בשביל לבנות אלטרנטיבה אמיתית למפלגות ההון, ולקדם התארגנות עצמאית של מעמד העובדים בשביל מאבק נגד ניצול, עוני, אפליה ודיכוי, ולמען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית.

ירושלים

עשרות אנשים השתתפו בצעדה שנערכה לכבוד ה־1 במאי במרכז ירושלים ביום שישי, ה־29 באפריל. לצד ארגונים אחרים, בהם עו״סים שינוי, חד״ש וכוח לעובדים, השתתפו גם פעילי סניף ירושלים של תנועת מאבק סוציאליסטי בצעדה.

בין המסרים שקידמנו, הדגשנו את החיוניות שבמאבק מאוחד של עובדים יהודים וערבים נגד שלטון ההון ונגד ניצול ודיכוי. קראנו סיסמאות בעד מאבק משותף של עובדים משני צדי ההפרדה הלאומית, ונגד ה"הפרד ומשול" בין עובדים, כמו גם נגד הכיבוש וההתנחלויות.

בין הסיסמאות שקראנו: "לא נהיה מנוצלים — כל הכוח לעובדים"; "מפסיקות לפחד –מתחילות להתאגד"; "המחירים בשמיים — ניאבק כמו במצרים!"; "תנו עוד כסף למישרות — לא לכיבוש והתנחלויות"; "אחדות בין עובדים, יהודים וערבים"; "גזענים בשלטון — אין שלום אין ביטחון"; "ההפרטה היא אסון — יפורק שלטון ההון!".

חיפה

במוצ״ש, ערב ה־1 במאי, התקיימה אסיפה ציבורית ברחבת הסינמטק בחיפה שאורגנה ע״י "קואליציית חיפה האדומה" שאת הקמתה השנה יזמו תנועת מאבק סוציאליסטי, ארגון כוח לעובדים והמכללה החברתית־כלכלית. בקואליציה השתתפו גם קמפוס לכולנו, חד״ש, מחנות העולים, עו״סים שינוי וסניף חיפה של ארגון המורים.

האסיפה התארגנה לאות מחאה כנגד התקפות שלטון ההון על תנאי החיים והתעסוקה של כולנו: גל התייקרויות המחירים ושחיקת השכר של ציבור העובדים; ההפרטה המתגברת של השירותים הציבוריים ותוצריה ההרסניים; התופעה המתרחבת של העסקה נצלנית באמצעות קבלני כוח־אדם; ההתקפות על העבודה המאורגנת והניסיון להכשיל שביתות והתארגנויות עובדים; והמתקפה על החירויות הדמוקרטיות, המעמיקה את האפליה, הגזענות והפירוד בין קבוצות שונות של עובדים.

לאסיפה הגיעו עשרות עובדים ופעילים מארגונים שונים. נישאו דברים ע״י שלושה נציגים ממאבק סוציאליסטי: עו״ס סוהיר דאקסה־חלבי, איריס זמיר ושי גלי שהנחה את האסיפה ונשא דברים גם בשם ועד עובדי חיפה כימיקלים; בנימין גונן מחד״ש, רפי קמחי וגיא פדה מכוח לעובדים, עו״ס ליהי וידרה מ"עתידנו" וצירה באיגוד העו״ס, הדר ויפית מארגון עובדי קר״ב, שלמה ויינברג מארגון המורים, אורנת טורין מוועד המרצים של מכללת גורדון לחינוך ואייל רוזנברג מארגון הסטודנטים לתארים גבוהים בטכניון.

בין הסיסמאות שנקראו במהלך האירוע: "השכר בריצפה, המחירים בשמיים — ניאבק כמו במצריים", "מחירים עולים, שכר עלוב — ניאבק כמו בלוב", "לא נהיה מנוצלים/ות, כל הכוח לעובדות/ים", "יהודים/ות וערבים/ות, כל הכוח לעובדים/ות", "מבית־הספר ועד הטכניון... יפורק שלטון ההון".


את הדיון על המאבק לסוציאליזם במאה ה־21 נמשיך בסדרה של מפגשים פתוחים לקהל הרחב ברחבי הארץ:

תל אביב: יום ב', 2.5, 20:00, רחוב נחלת בנימין 24. (לפרטים: רמי: 054.583.05.65, יאשה: 054.818.44.62)

ירושלים: יום ד', 4.5, 19:30, רחוב קינג ג׳ורג' 14. (לפרטים: אור: 050.301.79.69, נדב: 054.593.67.37)

חיפה: יום ד', 4.5, 19:30, רחוב העצמאות 102. (לפרטים: איריס: 054.635.69.89, יוסי: 054.484.20.73)

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.